Genel Kültür

117 Yıldır Yanan Ampul

117 Yıldır Yanan Ampul

İnanması çok zor gibi görünse de şuan 1901 senesinden beri yanmakta olan bir ampulün varlığından bahsedeceğiz. Dünyanın en uzun süreli yanan ampulü olma özelliğini elinde taşıyan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na da adını yazdırmayı başarmış bu ampul Calfornia eyaletinde bir itfaiye istasyonunda yanıyor. Bu inanılmaz gibi görünen olay üzerinde düşünüldüğünde ve geçmiş tarihine bakıldığında ampulün Osmanlı Devleti zamanından beri ve hatta 2.Aldülhamid’in tahtta olduğu zamanlardan beri yandığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Nesillerin geçmesine rağmen hiç sönmeden yanmaya devam eden bu ampulü yapan kişilerin dahi öldüğü bir zamandayız ve o hala yanmaya devam ediyor. 117 yıldır yanan ampul, kurucularının torunları tarafından 100. Yaş günü kutlanmış ve bir partiye konu olmayı başarmış özel bir ampul. 117 yıldır yanan ampul izle seçenekleri dijital ortamda özellikle youtube üzerinde paylaşılmaktadır.

Bu hayretler uyandıranampulün yaşam öyküsü insanın aklına, geçmişte imkanların daha az olduğu bir dönemde bu kadar dayanıklı bir ampul icat edilebilmiş ve hala dayanıklı bir şekilde yanmaya devam edebiliyorsa, günümüz teknolojisinde neden mümkün olmuyor sorusunu getirmiyor değil. Bu soruya verilebilecek çok net bir cevap var aslında, bu cevap planlı eskitme. Kısacası bir çeşit endüstriyel tasarım konsepti de denilebilir. Günümüzde bir ürün icat edildiğinde onun son anına kadar geçireceği tüm evreler hesaplanmaktadır. Tabi ki buna ölüm süresinin hesaplanması da dahil. Bu süreler hesaplanırken de ürünün yenisine ihtiyaç duyulması için kasıtlı olarak belirli bir ömür süresi biçiliyor. Bu sebeple de elde bu kadar dayanıklı bir ampul yapabilme imkanı varken kasıtlı olarak yapılmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

117 Yıldır Yanan Ampul Nerede ve Nasıl Yapıldı?

Ampulün icadı 1880 senesine dayanmaktadır. İlk ampul patenti 1880 senesinde Thomas Edison tarafından alınmıştır. Ampul üzerinde yapılan çalışmalar geliştirilen formüller 1901 senesine gelindiğinde ShelbyElectricCompany tarafından ele alınmış ve Ohio eyaletine bağlı olduğu bilinen Shelby kentinde el üflemesinden karbon filamanlı ampul üretilmiş. Asırlık ampul olarak da bilinen bu kaliteli ampul ilk zamanlarda 30 ve 60 wattlık enerjiye sahip olarak üretilmiştir. Bu yaydığı ışık günümüz teknolojisinde 4 wattlık bir ışık yayma kapasitesinde görülmektedir. Asırlık ampul üretildikten sonra, ampulün babası olarak bilinen DennisBernal tarafından itfaiye müdürlüğüne hediye edilmiştir. Bağış olarak verilen ampulün hikayesinin o dönemki itfaiye gönüllüleri tarafından da doğrulandığı bilinmektedir. Ampulün geçmişi incelendiğinde en az dört farklı yerde kullanıldığı en son taşındığı yere giderken sadece 22 dk kapalı kaldığı belirtilmektedir Ampul düşük enerji ile çalıştığı ve iyi korunduğu için dayanıklı bir şekilde yanmaya devam ediyor. Ampulün ne zaman söneceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Sadece söndüğünde itfaiye müzesinde sergilenmesinin düşünüldüğü belirtilmekte. Bu konuda video seyredebilmeniz için çeşitli platformlarda 117 yıldır yanan ampul link paylaşımları yapılmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı