13 Kasım 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Tarih / 2. Dünya Savaşı Teknolojileri

2. Dünya Savaşı Teknolojileri

2. Dünya Savaşı Teknolojileri

2. Dünya Savaşı teknolojileri imha edilmesi ve getirdiği büyük yıkımlara bağlı olarak dünya siyaset tarihinde büyük bir yer tutmaktadır. Yıkımları ile adından söz ettirdiği kadar savaş sırasında gerçekleştirilen büyük teknolojik atılımlar ile de dönemin çok ötesinde gelişmeler yaşanmıştır.

Enigma

Hakkında filmler dahi yapılan savaşın kaderinin değişmesine neden olan en önemli icatlardan biridir. Şifreleme makinesi olarak tanımlayabileceğimiz Enigma daha eski bir icat olmasına rağmen Nazi Almanyası tarafından asıl kimliğine kavuşturulmuştur. Enigma aracılığı ile şifrelenen mesajlar asla çözülemiyordu. İngiltere’de oluşturulan bir ekip prosedür açıklarından yararlanarak Enigma şifrelemelerini çözmüşlerdir. Almanya’nın yenilgisinde şifrelemenin çözülmesinin büyük etkisi vardır.

Atom Bombası

2. Dünya Savaşı dönemi ve sonrasındaki etkilerini artıran şüphesiz atom bombası olmuştur. Büyük oranda savaşın etkilerinin hala konuşuluyor olmasının en önemli sebebi atom bombasıdır. Einstein tarafından ilk olarak ortaya atılan atom bombası fikri yine yıllar sonra Einstein’ın pişmanlıkları arasında yer almıştır. Atom bombası konulu çalışmaları ilk olarak Almanya yürütmüş olsa da tam olarak ortaya çıkarılması Amerika’da gerçekleştirilmiştir. New Jersey’de 1945 yılında atom bombası üzerinde gerçekleştirilen denemeler inanılmaz sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Böyle sonuçlar alınması sonrasında Nagazaki ve Hiroşima kentlerine atılması sonrasında yüz binlerce insan ölmüş veya yaralanmıştır. Bu saldırının etkileri günümüzde hala devam etmektedir. Etkilerinin hala devam ediyor olması en çok korkulan silahlardan birisinin atom bombası ve türevleri olmasına neden olmuştur.

İnsan Torpidolar

Çoğunlukla İngiliz filolarının batırılması için İtalyanlar tarafından tercih edilmiştir. İnsan torpidolar bir veya iki kişi tarafından yönetiliyordu. Su altı deniz araçları olarak tanımlanan insan torpidolar çok yavaş ilerliyordu. Torpilin hedefe doğru yönlendirilmesi dümendeki kişi tarafından sağlanıyordu. İnsan torpillerinin bir hedefe yönlendirilmesi sonrasında bunun kesinlikle geri dönüşü olmuyordu. İtalyanlar tarafından kullanılan insan torpidolar ile ağır kayıplar alan İngilizler çok geçmeden silahın önemini kavramıştır. İngilizler de bu silahları Almanlara karşı kullanmışlardır. Günümüzde de kullanılan mini denizaltıların bir benzeridir insan torpidolar.

V1-V2 Roketleri

Vergeltnngswaffe Almanların misilleme silahıdır. Bu silahın baş harfinden V1-V2 Roketi ismi oluşturulmuştur. Hitler bu silaha çok önem veriyordu. Silahın mucidi Alman mühendis Wernher Von Braun’dır. Çok ağır şartlar altında çalışan savaş esirleri tarafından Nordhausen kasabasında gizli bir tesiste üretilmiştir. Sıvı yakıtla çalışan ilk roket olan silahların uzunluğu 14 metreydi. 300 kilometre menzili olan V1 roketinin ardından 1000 kilometre menzil ile V2 roketi üretilmiştir. Roket ateşlemenin ardından yakıtı bittikçe hızlanırdı. Dönemin çok ötesinde olmasının da etkisiyle 8 ay boyunca İngiliz halkının kabusu olmuştur.

Fırlatılan roketlerin imha edilmesi müttefik kuvvetleri ziyadesiyle zorlamıştır. Amerikan kuvvetlerinin roketlerin mucidi Alman mühendis Wernher Von Braun’u almaları ve sonrasında başarılı bir şekilde fırlatılan Atlas roketinin dizaynında çalıştırması da savaşın en ilginç detayları arasında yer almakta, insanların ilgisini çekmektedir.

Tavsiye Konu

İstanbul’un Fethi Ve İlginç Özellikleri

İstanbul’un Fethi’nin İlginç Özellikleri İstanbul’un fethi zamanın çok ötesinde askeri yapılanma ve kullanılan teknikler içerdiğinden, …

Bir Yorum

  1. 2. dünya savaşı teknolojisi denilince akla kesinlikle enigma geliyor. Tabi bunun için hem savaşın kaderini değiştirmesi hem de hakkında filmler yapılmış olması önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir