23 Ekim 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Tarih / 4. Murat ve Kösem

4. Murat ve Kösem

4.Murat ve Kösem

Ahmet tahta çıktığı vakit henüz 13 yaşındadır. Babası 3. Mehmet 1. Ahmet’in 19 amcası ile birlikte kardeşi Mahmut’u idam etmek suretiyle bertaraf etmiştir. 3. Mehmet’in ölümü ise genç şehzade Ahmet için Tahtın yolunu açmıştır. Ardından gelişecek olan uzun bir süreç boyunca genç padişahlar tata çıkacaktır. 28 yaşında vefat eden 1. Ahmet’in yerine tahta çıkan Sultan Mustafa akli melekelerini yitirmiştir.

Bu nedenle tahtta fazla kalamadan indirildikten sonra Genç Osman sıfatıyla 2. Osman 14 yaşında tahta çımıştır. Ardından talihsiz bir şekilde 18 yaşında katledilen bu padişahın yerine yeniden Sultan Mustafa getirilmiştir. Mustafa’nın akli dengesinin yerinde olmadığı bilindiği halde yerine geçebilecek olan Murat’ın yaşının küçük olması Sultan Musafa’nın bir yıldan fazla süre boyunca tahtta oturmasına neden olmuştur. Fakat işler yolunda gitmediği için artık 11 yaşındaki Sultan 4. Murat için iktidar yolu açılacaktır.

Murat’ın İlk Yılları

Henüz 11 yaşında üç kıtanın imparatoru olan Sultan Murat çok tecrübesizdir. Bu nedenle yerine Kösem Sultan saltanat naibesi olarak görev yapmaktadır. Dizide bu kısım ilerleyen bölümlerde çok kısa olarak aktarılmış olsa da aslında işlenmeye değer bir dönemi içermektedir. Çünkü padişahın tecrübesizliğini iyi bilen çıkar çevreleri bunu fırsat bilerek devlet kademelerine kendi adamlarını yerleştirmeye başlamıştır.

Tarihçi Halil İnalcık bu kısmı oldukça güzel ifade etmektedir. Kitaplarını okuyanlar iyi bilir. Bu dönemde sürekli yeniçeriler baş kaldırmakta ve isyan etmektedir. Padişah’a sürekli abdest al denilmektedir. Bu ifade onun için her an ölebilirsin abdessiz ölme anlamına gelir. Bunu duyarak büyüyen padişah psikolojik olarak yıpranmakta ve bu isyancılardan öcünü alacağı günü beklemektedir. Ayrıca sürekli ağırlık çalıştığı için eklem ağrıları çekecek kadar güçlü hale gelen padişahın sabır taşı çatlamak üzeredir.

Bunun yanı sıra yaşanan hadiseler onu gergin ve asabi bir hale getirmektedir. Tam bu noktada Kösem dizisi devreye girmektedir. Muhteşem Yüzyıl haliyle bir senaryo ürünüdür. Her ne kadar eleştiriler alsa da başarılı bir yapıt olduğu bir gerçektir. Burada Sultan Murad’ın karakter olarak iyi işlendiğini söylemek yanlış olmaz. Dizinin ilk bölümü bir isyanla başlamaktadır. Burada Musa Çelebi gibi padişahın en yakını denebilecek bir devlet adamının öldürülmesi işleri çığırından çıkarmıştır. Padişahtan Hafız Paşayı istemişler ve istediklerini de almışlardır. Padişah da zorla da olsa ayak divanına katılmıştır. Bu kısım oldukça güzel işlenmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise padişahın kardeşlerine oldukça merhametli bakmasıdır. Gerçek tarihte padişah ilk fırsatta kardeşlerinin ölüm fermanını veren bir kişi olarak karşımıza çıkar. Fakat dizide padişah buna mecbur bırakılmış gibi anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra padişahın şedit kişiliği ve güçlü yanı oldukça güzel ansıtılmıştır.

Bir bakıma koyduğu yasaklar ile güdeme gelen padişah anlık kararlar verebilmekte ve sinirlendiği bir insanın kellesini anında alabilmektedir. Dizide bubun birkaç örneği karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi de tütün yasağı koyduğu halde tütün içen birini acımadan kendi eliyle hançere asmasıdır. Her ne kadar burası senaryo olarak düşünülse degerçekte Sultan Murat’ın karakterini iyi yansıtmaktadır. Gerçek tarihte Sultan Murat aşırı derecede sinirli birisidir ve verdiği kararın uyuyup uyandıktan sonra kendisine tekrar sorulmasını istemektedir.

Kösem İle Murat’ın Savaşı

Tam da olması gerektiği gibi. Çünkü 4. Murat’ın Saltanat Naibesi olan validesi Kösem Sultan’ı hiç sevmediği ve ona karşı bir öfke ile yaklaştığı bilinmektedir. Bu nedenle dizi yapımcılarını aynı karakterde iki insanın iktidar savaşlarını da iyi anlattığını görmekteyiz. Saltanat Naibeliğine 20 yaşında iken son veren padişah bütün güçleri elinde toplamıştır. Şedit uygulamalar yapmakta ve yasaklar koymaktadır. Topal Recep Paşa’nın Padişah tarafından öldürülmesi ve Osmanlı tarihinde ilk kez bir şeyhülislam’ın idam edilmesi Sultan Murat lehine güç dengelerini değiştirmiştir.

Fakat valide kösem bu durumdan pek hoşnut değildir. Velhasıl bu dizi ikisinin iktidar mücadelesini oldukça güzel anlatmış olmakla birlikte Sultan Murat karakterini de başarılı şekilde yansıtmıştır. Sultan Murat her ne kadar şiddetli uygulamalarda bulunsa da döneminin en güçlü yöneticisidir. Güçlü bir mareşaldir ve Avrupa ülkeleinde o dönem için onun seviyesinde bir yönetici bulunmamaktadır. Bu bakımdan 4. Murat’ın erken vefatı Osmanlı tarihi seyrini fazlasıyla etkilemiştir.

 

Tavsiye Konu

İngiltere Halkı Gözünden Kraliyet Ailesi

İngiltere Halkı Gözünden Kraliyet Ailesi Geçen yüzyıllar içerisinde demokrasi anlayışı güçlenmiş monarşi hükmünü yitirmiş olsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir