Alparslan: “Biz geldik” Atatürk: “Gitmiyoruz”

Anadolunun kilidinin kırıldığı ve bize vatan olan Sultan Alparslan’ın askerlerinin Bizanslıları yerle bir ettiği savaştır Malazgirt. 2 min


248
79 Paylaş, 248 points

Tarihler yine aynı gün ve saati gösterirken bu sefer sahnede Mustafa Kemal ve askerlerinin tarihe bir zafer eklediği,  bizlerinde şan, şeref, onurla ve gururla her yıl coşkusunu yaşadığımız bir duygudur BÜYÜK TAARRUZ.

30 Ağustos 1922 de kahramanca bir ZAFERLE noktalandı.

Sultan Alparslan’ın “Ben bu kılıçla elim takatim düşünceye kadar çarpışacağım dinini, vatanını, sultanını seven ardımdan gelsin” deyip büyük bir yemin ettiği ve Bizanslıları bozguna uğrattığı savaştır Malazgirt.

Hiç şüphesiz Ağustos ayı Müslüman Türk Milleti için büyük bir önemi vardır. Ağustos ayı şanlı tarihimize “Zaferler ayı” olarak geçmiştir. Ağustos ayının tapusu Müslüman Türk Milleti’ne aittir.

Şöyle ki; Takvim yapraklarını çevirdiğimiz zaman, ağustos ayının her gününde adeta Müslüman Türk Milleti’nin mührüne şahit oluruz.

6 Ağustos 1571 – Magosa’nın fethi
8 Ağustos 1635 – IV. Murat’ın Revan’ı fethi
9 Ağustos 1915 – Anafartalar zaferi
10 Ağustos 1915 – Conkbayırı zaferi
13 Ağustos 1529 – Kanuni Sultan Süleyman’ın Sava nehrini geçtiği gün
14 Ağustos 1974 – Kıbrıs Barış Harekâtı
20 Ağustos 1543 – Barbaros Hayrettin Paşa’nın Nice fethi
23 Ağustos 1921 – Sakarya Meydan Muharebesi
23 Ağustos 1514 – Yavuz Sultan Selim’in Şah İsmail’i tarihe gömdüğü Çaldıran Zaferi
25 Ağustos 1516 – Halep’in fethi
26 Ağustos 1071 – Malazgirt Zaferi
27 Ağustos 1389 – Murat Hüdavendigar Han’ın Kosova Zaferi
29 Ağustos 1521 – Belgrad’ın fethi
30 Ağustos 1922 – Başkomutanlık Meydan Muharebesi.

Türk tarihi hiçbir milletin tarihi ile ölçülemeyecek kadar eşsiz zaferlerle doludur.

Bu zaferlerden biri de 26 Ağustos 1071 Cuma günü kazanılan Malazgirt Zaferi’dir. Bu zafer öyle bir şahlanıştır ki; Selçuklu Sultanı ALPARSLAN’ın komutasındaki 50 bin kişilik iman erleri TÜRK ORDUSU’nun, 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu yerle bir ettiği “MALAZGİRT ŞAHLANIŞI” dır. Selçuklu Sultanı Alpaslan komutasındaki 50 bin kişilik Türk Ordusu, Romen Diyojen komutasındaki 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt’te hezimete uğratmıştır. Sultan Alparslan bu zaferle Anadolu’nun tapusunu Müslüman Türk Milleti’ne hediye etmiştir. Malazgirt zaferiyle Anadolu ebediyete kadar Müslüman Türk yurdu olmuştur.

Anadolu’yu vatan kılmaya vesile olan Malazgirt Zaferi’nin 943. yıldönümünü kutluyorum ve zafere önderlik eden büyük kumandan Sultan Alparslan’ı ve aziz şehitlere Allahtan rahmetle anıyorum.

Gelelim yakın tarihe

Mustafa Kemal Atatürk taaruz öncesi konuyu şöyle anlatmıştır:

20/21 Ağustos 1922 gecesi 1’inci ve 2’nci Ordu Komutanlarını da Cephe Karargâhına çağırdım. Genelkurmay Başkanı ile Cephe Komutanını da yanımda bulundurarak, taarruzun nasıl yapılacağını harita üzerinde kısa bir savaş oyunu şeklinde açıkladıktan sonra, Cephe Komutanı’na o gün vermiş olduğum emri tekrarladım.

Komutanlar harekete geçtiler. Taarruzumuz, strateji ve aynı zamanda bir taktik baskın halinde yürütülecekti. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de kuvvetlerin yığınak ve hazırlıklarının gizli kalmasına önem vermek gerekiyordu.

Bu sebeple bütün yürüyüşler gece yapılacak, birlikler gündüzleri köylerde ve ağaçlıklar altında dinleneceklerdi. Taarruz bölgesinde, yolların düzeltilmesi v.b. çalışmalarla düşmanın dikkatini çekmemek için diğer bazı bölgelerde de benzeri yanıltıcı hareketlerde bulunulacaktı.

24 Ağustos 1922’de karargâhımızı Akşehir’den, taarruz cephesi gerisindeki Şuhut kasabasına getirttik, 25 Ağustos 1922 sabahı da Şuhut’tan savaşı idare ettiğimiz Kocatepe’nin güneybatısındaki çadırlı ordugâha naklettik. 26 Ağustos sabahı Kocatepe’de hazır bulunuyorduk. Sabah saat 5.30’da topçu ateşimizle taarruz başladı.

Ve sonuç ZAFER.

Cenab-ı Allah bu vatanı bize emanet eden hem Sultan Alparslan’dan hemde Mustafa Kemal Atatürk’ten ve aziz şehitlerimizden razı olsun.


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş !

248
79 Paylaş, 248 points

Tepkini Göster

Harika Harika
59
Harika
Beğenmedim Beğenmedim
41
Beğenmedim
Ağla Ağla
66
Ağla
Sevimli Sevimli
58
Sevimli
Şaşkın Şaşkın
25
Şaşkın
Aşık Aşık
83
Aşık
Öfkeli Öfkeli
83
Öfkeli
Yok Artık Yok Artık
75
Yok Artık
Berbat Berbat
33
Berbat
Komik Komik
8
Komik

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biçim Seç
Kişilik Sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Makale & Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Caps
Özel Caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Katıştırmaları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF biçimi