Genel Kültür

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Aslında araba alırken pek çok şeye dikkat etmeliyiz. Arabaya her daima ihtiyacımız var. İşte araba alınırken dikkat edilmesi gereken kurallar.  

İlk olarak bizzat kendimiz konforuna bakmalıyız, sonradan sıkıntı çekmeyelim. Ailemiz ve çocuklarımızın yol boyunca rahat etmesi gerçekten çok önemli. Araba satın almadan önce seçtiğiniz arabayla test sürüşü yapabilirsiniz. Araba almadan önce bütçe çok önemlidir. Araba standartlarını önceden internetten bakmalıyız. İstediğiniz araba sizin bütçenize uymayabilir. Üç şansınız vardır. Bunlar, eğer arabayı çok beğendiyseniz aynı arabanın ikinci elini alabilirsiniz, bütçenize göre daha düşük bir araba ya da taşıt kredisi alabilirsiniz.

Taşıt kredisi, birinci el ve ikinci el araba alımlarını kolaylaştıran bir kredidir. Her zaman size kolın. Arabanızda kesinlikle navigasyon bulundurun. Yolculuk boyunca gerçekten navigasyona ihtiyacınız olacaktır. Arabanızda bulunması gereken şeyler. Yolculuk anında kesinlikle yedek lastik gerekiyor, sürücü belgesi önemli şartlardan bir tanesidir. Reflektör kesinlikle her arabada olması gerekiyor. Arabaya binerken klima anında çalışmamalıdır. Klimayı çok yüksek açmayın. Trafikte işaretlere dikkat edilmeli yanlış şeylerin önüne geçinmeli.

Arabanın garantisi her zaman önemlidir, arabanın garantisi uzun süre olmalıdır. Arabanın lastikleri kaliteli olmalıdır. Kış aylarında, karlı günlerde arabayla yola çıkmaktan, arabanın yoldan kaymasından veya kazalardan korkmayın çünkü bunun önüne geçilebilir. Nasıl mı, şöyle arabanızın tekerleklerine zincir takıp yola çıkmanız her zaman daha güvenlidir. Karlı yollarda sert manevralardan kaçının, arabanın direksiyonunu yavaşça hareket ettirin bu sayede yollarda kayma şansınız yüzde sıfırdır. Fren pedalından ayağınızı uzak tutun ve böylece arabanın direksiyonunu daha kolay hareket ettirmiş olursunuz. Küçük çocuklarınız için kesinlikle arabaya çocuk koltuğu konulmalıdır bu sayede çocuğunuzun güvenliğini sağlamış olursunuz.

Bir diğer konu ise emniyet kemerleridir. Araba almadan önce ön ve arka emniyet kemerlerini kontrol edin. Edilmez ise ilerde kötü sorunlara yol açabilir örneğin kaza anında kemerleriniz tutmayabilir, kemerleriniz takılabilir ve bunun yüzünden arabanın içinde sıkışabilirsiniz. Arabada kesinlikle yangın söndürücü ve ilk yardım çantası olmalıdır. Arabanın göstergeleri (benzin gibi) daima doğruluğu kanıtlanmalıdır. Arabanın motorlarına dikkat edilmelidir. Frenler ve gazların araba alınmadan önce kontrol edilmelidir. Materyalin cinsi araçta başlayan kaymayı önleme açısından önemlidir. Araba her insanın ihtiyaçlarından birisidir. Araba alırken dikkat edilmesi kurallara uyulmalıdır. Bir kurala uyulmazsa sonucunda zarara çıkan siz olursunuz. Hem aileniz hem de sizin güvenceniz bu kurallarla korunur. 

Araba almada uyulması gereken kurallar bunlardır. Hepiniz rahat arabalar ve güvenli arabalar kullanmalısınız. Bu kurallar sadece birinci el arabalarda değil ikinci el arabada da geçerlidir. Gerekli kredilerle herkes araba sahibi olabilir. Siz ve aileniz bu şanslı insanlardan biri olabilirsiniz. Arabanın konforu, uzun yollarda veya her zaman her yerde belli olur. Araba alırken kaç kilometre ettiği sorulmalıdır.

Aracı önceden dışardan inceleyin çizik varsa almayın ya da sorunun giderilmesini isteyin. Aracı test sürüşünde sürerken arabadan garip bir ses gelip gelmediğini iyice kollayın. Aracı test sürüşünde çalıştırmadan önce arabanın kaputu inceleyin, frenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ruhsat bilgileri kontrol edinmelidir. Yedek anahtar isteyin. Aracın motor yağı kaliteli olması gerekiyor.  Yapılacak şeyler bunlar. Bu kurallarla güzel bir araba sizi bekliyor.

aylık sağlar. Taşıt kredisinde kredi notunu belli şartların üstünde olması gerekir. Aslında araba almak için önünüzde hiçbir engel yok her şey kolay. Bütçeniz sizi engellememelidir. Kaza anında şişme yastıklar en üst seviyede olup yaralanma söz konusu olmamalıdır. Arabanın frenleri, arabanın hız seviyesi her şey size uygun olmalıdır.

Arabanın direksiyonu ile tekerlekler ortak hareket edip araba sizin isteğiniz doğrultusunda hareket etmelidir. Araba her yönden sizin zevkinizle donatılmalıdır. Araba ayda bir kere kontrole getirilmelidir. Araba ile uzun yolculuğa giderken arabanızın kontrollerini yapın sonra arabanıza yolluk depolay

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İkinci el araba alım konusunda gerçekten çok dikkat etmek gerekiyor. Piyasa sahtekar dolmuş. Özellikle ekspertiz yaparken kesinlikle güvenilir bir firmanın veya kendi tanıdığınızın yanına götürmeniz şart. Karşı tarafın önerdiği yere götürürseniz kazıklanma ihtimaliniz, yalan yanlış yönlendirmelere uğranmanız kesin gibi bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı