Ana Sayfa / Sağlık / Aşırı Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vitamin eksikliklerinden aşırı strese kadar farklı nedenlerden dolayı oluşabilen aşırı saç dökülmesini bu yazımızda genel olarak ele alarak doğal yöntemlerle saç dökülmesi tedavisi bilgilerini paylaşacağız. Aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında;

  • Tiroid hastalıkları, doğum kontrol haplarının kullanılıyor olması, menopoz ve gebelik gibi hormonal dengesizliklere neden olan durumlar aşırı saç dökülmesine neden olabilir.
  • B vitamini, D vitamini, çinko ve bakır gibi vitaminlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta yetersiz olması durumları da aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Saçların uzamasında proteinlerin çok önemli olduğu unutulmamalı ve protein eksikliklerinde de saç dökülmelerinin gözlenebileceği bilinmelidir.
  • Farklı tıbbi problemler aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüz saç dökülmesine neden olan hastalıklarına baktığımızda depresyon ve aşırı stres durumunu ilk sıralara yazabiliriz. Kanser, SLE ve kansızlık gibi rahatsızlıklar aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Bazı doğum kontrol ilaçları, tansiyon, kalp problemleri ve özellikle de kanser ilaçları da aşırı saç dökülmesi gibi yan etkilere neden olabiliyorlar. Vücudun ihtiyacı olan miktardan çok daha fazla A vitamini alınması saç dökülmesi nedenleri arasındadır.

Doğal Yöntemlerle Aşırı Saç Dökülmesi Tedavisi

Yumurta

Yapılan araştırmalar yumurtanın içeriğinde bol miktarda protein olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yumurta içeriğinde ayrıca B vitamini ve saça faydası olan biotin gibi besinler bulunmaktadır. Aşırı saç dökülmesi konusunda sırf bu içerdikleri sayesinde yumurta ev tedavi yöntemleri olarak tercih edilebilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yumurtayı kasede çırparak saçınıza uygulayın. Karışımın saçların tamamına geldiğinden emin olmalı ve sonrasında yaklaşık 20 dakika kadar beklemelisiniz. Saçları mutlaka sıcak su kullanmadan soğuk su ile yıkayın. Bu noktada sıcak su tercih etmeniz yumurtanın saçlarda pişerek çıkarılmasının güçleşmesine neden olacaktır. Tarifini verdiğimiz maske haftada 1 – 2 kez uygulanmalıdır.

Soğan

Saç çıkışının sağlanması için kolajen dokuların üretilmesi gerekmektedir. Soğan kafa derisine tatbik edildiğinde bahsedilen dokuların üretimini geliştirdiği gibi kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan kükürt sayesinde mantar ve bakteri üremesini engelleyen soğan aşırı saç dökülmesi doğal tedavisi için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Soğanın suyunun katı meyve sıkacağı kullanılarak veya rende yardımıyla çıkarılması sonrasında kafa derisine yaklaşık 15 dakika kadar masaj uygulamasıyla tatbik edilmesi gerekmektedir. Sonrasında bitkisel şampuan tercih edilerek saçların yıkanması ve herhangi bir müdahale gerçekleştirilmeden doğal yöntemlerle kuruması sağlanmalıdır. Aşırı saç dökülmesinin doğal yöntemlerle tedavisi konusunda soğan tercih edildiğinde etkili sonuçlar alabilmek için uygulamanın haftada iki kez tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Bahsedilen uygulamanın haricinde 1 yemek kaşığı bal ile çeyrek bardak soğan suyunun karıştırılmasından elde edilen karışımın saç diplerine masaj yapılarak uygulanması da aşırı saç dökülmesi tedavisinde etkili olacaktır.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir