15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışmalarının vazgeçilmezleri arasında yer alan backlink alımı konusunda özellikle yeni siteler üzerinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktaların atlanması sitenize fayda sağlamasını beklediğiniz çalışmanın faydasından çok zararını görmenize neden olabilir. Alexa ve geçmiş dönemlerde dikkat edilen pagerank değerleri günümüzde artık önemsenmesi gereken detaylar arasında yer almıyor. Etkili backlink almanız için dikkat etmeniz gerekenler arasında;

 • Sitenizin dili ve içeriği ile uyumlu sitelerden backlink alınması gerekmektedir.
 • Backlink satın aldığınız site üzerinde özgün içerik girişlerinin devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Özgün içerik haricinde güncel konuları içeren makalelerin yayınlanması backlink aldığınız sitenin sayfanıza daha olumlu etki göstermesine neden olacaktır.
 • Henüz yeni açılmış ve buna bağlı olarak yeni index almaya başlayan siteler yine minimum 5 – 6 aylık geçmişi olan sitelerden backlink alınmalıdır.
 • Kaynak sitenin alexa değerlerinin yüksek olması gerekmektedir.
 • Mümkün olduğunca adult içerikli sitelerden backlink alımı yapılmamalıdır. Hatta rakiplerinizin dikkatini çektiyseniz sizlerin SEO çalışmalarının başarısız olabilmesi için sisteminize zarar vereceklerini bildikleri sitelerden link çıkışları yapacaklardır. Bunların kontrol edilmesi ve manuel olarak iptal edilmesi konusunda çalışmalar yapmalısınız.
 • Alt sayfalardan gelen linklerin etkisinin oldukça yüksek olması nedeniyle google index sayısı açısından yüksek olan siteleri tercih etmelisiniz.

Blog Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink alımının birbirinden farklı versiyonları olması nedeniyle özellikle yeni başlayanlar için  blog backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

 • Otoritesi iyi olan dolayısıyla kaliteli bloglardan link edinmeniz siteniz için yararlı olacaktır.
 • Backlink alımında sürekli olarak aynı anahtar kelimeye yoğunlaşmak yerine türevleri üzerine de alım yapmalısınız.
 • Site adresinizin kelimesine blog backlink almanız pek bilinmiyor ve dolayısıyla tercih edilmiyor olsa da yararı tarafımızdan deneyimlenmiştir.

Yorum Backlink Almanın Faydası

Geçmişe nazaran etkisinin var olup olmadığı hala tartışma konusu olan yorum backlink almanın faydası elbette bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmemiz gerekirse;

 • Kaliteli backlink alabilmek için sadece anahtar kelimeye odaklanmılmalı site ismi üzerinden de link alımı sağlanmalıdır.
 • Backlink sağlamak için yapılan yorumların içeriğe uygun gerçekleştirilmesi ziyaretçilerin ilgisini çekecektir. Ziyaretçilerin ilgisini çeken linkler tık alacağı gibi arama motoru optimizasyonu konusunda avantaj sağlayacaktır.
 • Yorum backlink alımı esnasında abartı pozisyonlardan kaçının. Çoğu zaman alternatif yöntemlere yönelmek, aynı bütçeyi farklı kanallarda değerlendirmek daha farklı sonuçlar doğurabiliyor.

Tavsiye Konu

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri

Veri depolama ve taşıma noktasındaki ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için Bulut Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir