18 Eylül 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Banka Borçları Tek Kredi Altında Nasıl Toplanır?

Banka Borçları Tek Kredi Altında Nasıl Toplanır?

İnsanların ihtiyaç kavramlarının her geçen gün değişiyor olduğu bilinen bir gerçektir. Geçmişte lüks olarak görülen değerler günümüzde ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. Bu noktada gelir ve gider dengesinde elbette şaşmalar meydana gelebiliyor. Bankaların bol keseden dağıttıkları kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı, borçların altından kalkabilmek için kredi kullanımları oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Çıkış yolu olarak da genellikle tüm borçların tek bir çatı altında toplanması, tek bir noktaya ödeme yapılması görülmektedir. Bazen başarılı olan, bazen de başarısız olan bu girişimi denemek isteyenler için bu yazımızda Banka Borçları Tek Kredi Altında Nasıl Toplanır konusunu işleyeceğiz.

Borçları Tek Bankada Birleştirme Nedir?

Borç yapılandırma veya borç transfer kredisi olarak da bilinen uygulama farklı bankalara ait kredi borçlarının, ek hesap borçlarının ve kredi kartı borçlarının tek çatı altında toplanmasına dayanmaktadır. Tüketiciye ödeme kolaylığı sunsa da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Örneğin faizinin büyük çoğunluğunu ödediğiniz ve artık ana para ödemelerine geçtiğiniz krediler için başka bir kredi çekmek son çareniz olmalıdır.

Belirtilen uygulama borçların son ödeme tarihlerinin karışması, borçların çakışması gibi durumlarda tercih edilebilir. Borçların tek bir bankada, tek bir ödeme planı ile ödenmesi düzenli ödeme planı oluşturulması için tercih edilmektedir. Bu sayede avantajlı seçimler yapmanız durumunda aylık olarak tüm borçlarınıza ödediğiniz tutarlarda düşmeler meydana gelecektir.

Borçlarınızı Tek Bir Bankada Toplama Adımları

  • Bankalara olan borçlarınızı tek bir çatıda toplamak için öncelikle farklı bankalarla çalışıyor olmanız gerekmektedir.
  • Bunu yapabilmek için öncelikle borçları toplamak istediğiniz banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  • Bankalara olan borcunuzu tek bir çatı altında toplamak için bankaların internet sitelerinden araştırma yapmak istediğinizde genellikle yeni ihtiyaç kredisi kullanan bireyler için şartların listelendiğini fark edeceksiniz. Bu süreçte nadiren bankalar borçların tek bir bankada toplanması girişimi için SMS ile başvuru kabul etmektedirler.
  • Ön başvuru sürecinizin olumlu ilerlemesi durumunda banka tarafından sizlerden istenen belgeleri yetkililere iletmeniz gerekmektedir.
  • Başvuru kesinleştiğinde, krediniz onaylandığında borçlarınızı kapatacağınız bankalara sizin adınıza yeni krediyi kullandığınız banka tarafından EFT yapılır ve bu şekilde borçlarınız kapatılır.
  • Diğer bankalara olan borçların kapatılması aşamasında borçları kapattığınız bankalara da bilgi vermeniz, sonradan herhangi bir sıkıntı yaşamamanız adına önemlidir.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda merak edilenleri bu yazımızda paylaşacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir