Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

2 min


239
71 Paylaş, 239 points

Bebeklerin dış dünya ve çevreleri ile olan ilişkileri aslında doğum itibariyle başlamaktadır. İlk aylarda iletişim kurma konusunda yetersiz olan bebeklerin yardımcısı anneleri olurken zaman ilerledikçe bebekler ifade yeteneklerini kazanmaya başlıyorlar. 

Bebeklerin konuşma dönemine geçemediği ve isteklerini ifade edemedikleri dönem anneler için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sebeple annelerin aklında genellikle bebeğinin konuşmaya başladığı ve çevresi ile tam iletişime geçebildiği dönem ne zaman olacak, bebekler ne zaman konuşmaya başlar soruları dolanır durur. Sizler için hazırladığımız bu yazı ile annelerin ve anne adaylarının aklına takılan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Bebeklerde Dil Gelişiminin İlerleyişi

Bebeklerde dil gelişimi ile ilgili kesin bir zaman dilimi belirtmek doğru değildir. Bu süreç aslında tam olarak bebeğin gelişim süreci ile alakalıdır. Bebeklerin gelişim süreçleri birbirinden farklı olabildiği gibi dil gelişimleri de farklı ilerlemektedir. Bu bilgiyi bir kenarda tutarak genelleme yapıp dil gelişimi ile ilgili bilgi verebiliriz.

  • Bebekler gelişim süreçlerini izleyen ilk 3 ay içerisinde genel olarak ses çıkarma yerine göz temasını tercih ederler. Bu süreçte azda olsa çıkardığı sesler annelere acıkma ya da kızma ifadelerini bildirmektedirler.
  • Gelişim sürecinin devam ettiği 6 ve 9 aylık dönemde ise bebeklerin bazı temel sesleri çıkarabildiği görülür. Bu süreç içerisinde bebeklerle sesli oyunların oynanması oldukça faydalıdır.
  • Bebek gelişiminde 9 ve 12 ay aralığında bebeklerin sesleri daha fazla kontrol edebildiği ve vurguladığı görülmektedir. Sesi iletişim aracı olarak kullanmayı öğrenen bebekler için bu dönem konuşma dönemine geçiş için büyük bir adımdır. 
  • Bebekler 12 ve 18 aya aralığında kendilerine göre anlamlı anlamsız sesler çıkarmaya ve geliştirdikleri lisanı konuşmaya başlar. İlk söylediği kelimeler de yani bebeğin konuşmaya başlaması da bu dönem içerisinde gerçekleşmektedir. 

Ancak belirttiğimiz gibi bebekler için kesin ifade edilebilecek bir konuşma yaşı yoktur. Bazı durumlarda bebekler belirtilen bu sürelerin çok sonrasında konuşmaya başlayabilirler. Çocuklarda geç konuşma durumu da gelişimi göz önünde tutularak değerlendirilmesi gereken bir konudur. 

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri Nelerdir?

Konuşma gecikmesi yukarıda belirtilen genellemenin çok ilerisinde olduğu halde konuşamayan çocuklar için kullanılan bir tabirdir. Bunun altında yatan nedenlere bakıldığında genetik yatkınlık önde olmak üzere, nörolojik, duyusal ve nöropsikiyatrik bozukluklar gösterilebilmektedir. Bazı durumlarda ise geç konuşma için hiçbir neden saptanamayabilir. Toplumda oluşmuş erkek çocukların kız çocuklara daha göre daha geç konuşması algısı da tam olarak doğru değildir. Kız çocukların daha erken konuşmaya başladığı görülse de bunu kesin bir yarıya dayandırmak mümkün değildir. 


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş !

239
71 Paylaş, 239 points

Tepkini Göster

Harika Harika
17
Harika
Beğenmedim Beğenmedim
83
Beğenmedim
Ağla Ağla
25
Ağla
Sevimli Sevimli
16
Sevimli
Şaşkın Şaşkın
66
Şaşkın
Aşık Aşık
41
Aşık
Öfkeli Öfkeli
41
Öfkeli
Yok Artık Yok Artık
33
Yok Artık
Berbat Berbat
75
Berbat
Komik Komik
50
Komik
tubasahin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biçim Seç
Kişilik Sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Makale & Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Caps
Özel Caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Katıştırmaları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF biçimi