15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Teknoloji / Bilgi Sızdıran Yapay Zeka

Bilgi Sızdıran Yapay Zeka

Yapay zeka eğitmenlerinin sürekli sorular karşısında sıkılmalarını önlemek için tasarlanan yeni teknik, yapay zekanın sohbet esnasında eğiticisinden ihtiyaç duyduğu bilgiyi dolaylı yollarla teyit ettirmesini sağlıyor.
Yapay zeka, genelde aptal gibi görünmekten çekinmeyen bir yapıya sahiptir. Yüzsüzdür biraz. Öğrenmekte olan bir yapay zeka daha önceden uygulamaylanmış bilgilerin haricinde bir durumla karşılaştığında, meseleyi açığa kavuşturmak için öğreticisine sorular sormaktan çekinmez.

Gelin görün ki sohbet botu, ses asistanı veya genel kapsamlı konuşmalar yapan bir robotla konuşma prosedürü, insan öğretici için son derece sıkıcı bir hal alabilir. ‘Elma nedir?’, ‘Tiramisu nedir?’, ‘Bu yemek ile ilgili bildiğin bir şey var mı ahmak yemek tarifi robotu?’ gibi sorular söz konusudur çünkü.

Evet, metnin ana fikrini kaptınız sayılır. Japonya’da bulunan Osaka Üniversitesi’ndeki araştırmacıların son yaptıkları bir çalışmada altını çizdikleri gibi, yapay zeka ile muhatap olmanın birlikteinde getirdiği esaslı bir problem var: Soru sormak onlar için en iyi öğrenme tekniği olabilir ama, sorulan sorular irrite edici veya sıkıcı hal almaya başladığında, öğreticilerin Sıtkı sıyrılabiliyor. Yapay zeka için bilmediğini öğrenmek, yeterli değil. Aynı zamanda sahip olduğu bilgiyi insanları tatmin edecek biçimde sunmanın yollarını da bilmek zorunda.

Araştırmacıların yeni tasarladıkları teknik, ‘ima yoluyla sözlü anlatım’ olarak bilinen bir yaklaşımı kullanıyor. Bu teknik yapay zekaya, tıpkı insanların yaptıkları gibi sohbet ederek işini hallet demenin bir diğer yolu aslında. Yapay zeka neyin ne olduğunu insanlara sorarak değil, bilakis onlarla sohbet ederek öğrenmek istediği şeyi dolaylı yollardan teyit ettiriyor bu teknikle.

Bu durumu bir örnekle açıklayalım.

Yapay zekanın ‘nasi goreng’ tabirinin kökenine dair tahminlerde bulunmak için yeterli ön bilgiye sahip olduğunu ve kelimenin Endonezya diliymiş gibi bir his uyandırdığına dair düşünce getirdiğini düşünelim. Muhatap olduğu insan bu yemeği (‘nasi goreng’i) pişireceklerini ifade ettiğinde yapay zeka soru sormadan, soracağı soruyu içeren bir cümle kurarak, son günlerde yakınlarda kaliteli Endonezya restaurantlarının açıldığını söyler. Karşısındaki şahıs ‘evet galiba öyle’ diyerek teyit edince, bu kelimenin Endonezya kategorisine ait olduğu hükmünü vererek, o kategoriye dahil eder.

Yapay zeka büyük ihtimalle bu açıklamanın gerçek anlamda mantıklı olup olmadığını kestirmek için yakın zamanda gerçekleşen restoran açılışları ve online incelemeleri temel veri olarak kullanabilir. Fakat şayet fazla seçenek çıkmazsa karşısına, “Cidden son derece kaliteli restoranlar olmalı bu civarda” diyerek, tahminini onaylatmaya çalışabilir.

Gördüğünüz üzere zarflayarak bilgi alma tekniğini yalnızca insanlar değil, yapay zeka da kullanmaya başladı artık.

Tavsiye Konu

Evde Elektrik Üretmek

Enerji tüketimi günümüz yaşam standartlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Farklı alanlardaki en temel ihtiyaçlar arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir