Bitcoin

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır

Oldukça yüksek dalgalanmalar yaşıyor olması nedeniyle kayıp yaşadığınızda sizleri üzmeyecek tutarlarda paranızla bitcoin almak istediğinizi düşünelim. Yakın zamanda düşüş trendine geçmesi nedeniyle yatırımcıların bir kısmı ellerinden bitcoin çıkarıyor olsa da bir kısmının da düşük kurları alım fırsatı olarak değerlendirdikleri ve satın alma yaptıkları bilinmektedir. Bu noktada Bitcoin’in maksimum düzeyde güvenliğinin sağlanması ve çalınma riskinin azaltılması için cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Farklı cüzdan çeşitleri olması nedeniyle bu yazımızda Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır ve çeşitleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Bitcoin cüzdan çeşitleri;

  • Web
  • Donanım
  • Mobil
  • Masaüstü olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır.

Web ( Online ) Bitcoin Cüzdanları

İnternet siteleri üzerinden bitcoin cüzdanları oluşturulması mümkündür. Üyelik işlemlerini tamamlamanız oldukça kısa sürelerde online bitcoin cüzdanı oluşturmanız için yeterli olacaktır. Bu noktada güvenilir olan sistemleri tercih etmeniz mağduriyet yaşama riskinizi minimum düzeye indirecektir. Blockchain.info, Coin.Space, Green Adress, BitGO, BTC.com, Xapo, Coinbase, Coinapult sistemleri başlıca online bitcoin cüzdan sistemleri arasında yer almaktadır.

Donanım ( Fiziksel ) Bitcoin Cüzdanları

Donanım olarak farklı bir işlevi olmayan, tamamen bitcoin cüzdanı olarak kullanılması için üretilen cihazlardır. Bazıları USB boyutunda ve görselindedir. Fakat USB cihazlardan çok daha büyük fiziksel bitcon cüzdanları da sektörde kullanılmaktadır. Farklı boyutlarda olan donanım bitcoin cüzdanları kontrolü başkasında olmaması, kontrolün direkt sizlerin elinde olması nedeniyle daha güvenilirdir. Donanımsal bitcoin cüzdanı üreten ve güvenilirlikleri nedeniyle kripto para yatırımcıları tarafından en çok tercih edilen markalar arasında KeepKey, Digital Bitbox, Ledger Nano, Trezor gibi isimleri sıralayabiliriz.Bitcoin türkiye’de yasal mıdır ?

Mobil Bitcoin Cüzdanları 

İlgili cüzdanlar kendi içlerinde kullanılan cep telefonlarının işletim sistemlerine bağlı olmak üzere Blackberry, Windows Phone, IOS ve Android olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bitcoin cüzdanları olarak tercih edilmesi uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmese de bitcoinlerinizi telefonunuza indireceğiniz uygulamalar ile cüzdanda saklayabilirsiniz. Tüm önerilere rağmen bu cüzdan modelini tercih etmek isterseniz; Mycelium, Airbitz, Green Adress, Coinomi, Copay, BTC.com, Coin.Space, Simple Bitcoin, ArcBit, GreenBits, Electrum, Bither, Bitcoin Wallet ve Breadwallet öncelik vermeniz gereken sistemler arasında yer almaktadır.

Masaüstü Bitcoin Cüzdanları 

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza kuracağınız programdır. Bitcoin saklama yöntemleri arasında en güvenilir olanı olduğu iddia edilmektedir. Elbette riskleri olsa da bu güne kadar masaüstü bitcoin cüzdanları içinden bitcoin çalınması durumu yaşanmadığından diğerlerine nazaran çok daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Bahsettiğimiz risklerin de ortadan kaldırılması adına internet bağlantısı olmayan cihazlarda kullanılmasının tercih edilmesi akıllıca olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı