Ana Sayfa / Eğitim / Bitirme Tezinde Konu Seçimi

Bitirme Tezinde Konu Seçimi

Bitirme Tezinde Konu Seçimi

Bitirme tezlerinin hazırlanmasından önce daha önemli olan bir konu vardır oda konunun seçilmesidir. Tez konusu seçilirken atanan danışmanın da rolü büyüktür. Danışmanlar üniversite tarafından atanan kişilerdir ve tez hazırlık döneminde öğrencilere destek verirler. Öğrencilerin bitirme tezinde konu seçimi için belirlenen bir süresi vardır. Bu süre öğrencinin danışmanı atandıktan sonra geçen ilk üç aylık dönemi kapsar. Öğrenciler tez konularına bu süre içinde karar vererek danışmanında desteği ile hazırlıklara başlarlar. Danışmanların yardımıyla konu seçimi yapıldığında öğrencilerin aynı konular üzerinde çalışma ihtimalide azalmış olur. Bazı durumlarda birkaç öğrencinin bir araya gelerek bir bitirme tezi hazırladıkları da görülmektedir.

Bitirme Tezi Konusu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitirme tezi neredeyse her üniversite öğrencisinin karşılaştığı bir ödevdir. Sonucunda alınan notun değerine bakılırsa bir hayli önemli olduğunu yinelemekte fayda vardır.  Başlı başına bir emek olan tez hazırlığı, konunun seçimi ile başlar ve hazırlanıp gerekli kurula sunulmasıyla son bulur. Tez bitirilip teslim edildiğinde ise ömür boyu hafızanızda yer edecek önemli bir görevi başarmanın mutluluğunu hissedersiniz. Bitirme tezinin başarılı sayılabilmesi için ilk adım olan konu seçiminde titiz davranılmalıdır. Bitirme tezi konusu seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine gelin hep birlikte göz atalım.

İlk Defa Ele Alınan Konu Başlıklarını Bulmaya Çalışın

Bitirme tezi için konu seçileceği zaman ilk olarak önemsenmesi gereken daha önce işlenmemiş bir konunun bulunması olacaktır. Daha önce üzerinde çalışma yapılmamış bir konu hakkında tez hazırlarken daha özgün hareket edilebilir ve sonuç daha başarılı olabilir. Farklı bir konu seçilmesi aynı zamanda okunmaya değer bir tez hazırlandığı anlamını da taşır. Kaliteli ve fark yaratacak bir tez hazırlamak isteyenlerin genel konulardan uzak durmaları gerekecektir.

Konu Seçiminde Alanı Daraltın

Bitirme tezleri öğrencilerin alanları ile alakalı olur. Bu sebeple konu seçme aşamasında bir bölüme yönelmek ve çerçeveyi daraltmak etkili olacaktır. Alanın dar tutulması bölüm ile alakalı olan esas konulara yönelme ihtimalini yükselteceği için önemlidir.

Bilginiz Olan Konulara Yönelin

Öğrenciler farklı konu arayışında olurken bir diğer yandan da hâkim oldukları konulara yönelmelidirler. Bilgi sahibi oldukları konularda araştırma yapılması da konunun aktarılması da daha etkili olur. Ayrıca öğrenciler kendi ilgi alanları ve bilgilerini kullandıklarında ortaya çıkardıkları tezler ile daha faydalı olurlar. Bu da başarıya daha kolay ulaşabilmelerini sağlayacaktır.

Kaynak Konusunda Sıkıntı Yaşatmayacak Konulara Yönelin

Bitirme tezi konusu seçilirken önemli olan bir diğer nokta ise konu seçerken araştırma yapılacak kaynakların olup olmadığının baştan kontrol edilmesidir. Seçtiğiniz konuyu sunma aşamasında başvuracağınız kaynaklar çok büyük bir öneme sahiptir. Eğer kaynak bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız hazırlanan tezin kalitesi düşebilir. Kaynak konusunda sıkıntı yaşanmadığı takdirde seçilen konunun sunumu daha etkili olacaktır. Bu sebeple bahsedilen ayrıntının atlanmaması önemlidir.

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim Nedir? Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir