Ana Sayfa / Biyografi / Biyografi Nedir?

Biyografi Nedir?

Biyografi Nedir?

Biyografi yaşam öyküsü anlamına gelmektedir. Tanınmış bir bireyin hayatının tamamının veya sadece önemli kısımlarının anlatıldığı yazı türüdür. Biyografi tamamen gerçeğe dayalıdır. Kişinin yaşam öyküsünün yazılı hali olarak da tanımlanabilir. Biyografi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Biyografi Nedir, Biyografi Nasıl Yazılır konularını akıllardaki soru işaretlerini giderebilmek amacıyla yazımız devamında paylaşacağız.

Genel hatlarıyla tanınmış, ünlü kişilerin hayatlarını ortaya koyan yazı türleri Biyografi olarak adlandırılmaktadır. Biyografisi yazılacak kişi edebiyat, din, siyaset, spor veya farklı bir sektörden olabilir. Hepsinin ortak tek özelliği faaliyette bulundukları sektörde tanınıyor olmalarıdır.

Biyografi geçmişe dayanan bir yazı türü olduğundan kurgusal olarak hazırlanması mümkün değildir. Biyografinin bütün olarak kişinin hayatındaki gerçekliği ele alması gerekmektedir. Biyografinin içeriğinde kişinin iş hayatında edindiği başarılar, özel hayatı ve ayrıca hayatı boyunca benimsemiş olduğu değerler yer almaktadır. Biyografi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kronolojik sıranın takip edilmesi gerekliliğidir. Biyografi yazarken sade ve açık bir dil kullanılması gerekmektedir. Biyografide anlatıcı hayali bir kişi değildir. Biyografide anlatıcı yazarın kendisidir.

Biyografi Özellikleri Nelerdir?

 • hayat hikayesi anlatılan kişinin toplum tarafından tanınmış olması gerekmektedir.
 • Anlatımda geçmiş konu alındığı için kurguya yer verilmeden, gerçeklerden bahsedilmelidir.
 • Konuların kronolojik olarak ele alınması gerekmektedir.
 • Biyografi bir yazar tarafından ele alınmaktadır. Kişi aynı şekilde kendi hayat hikayesini ele alacaksa bu biyografi olmaz. Yazarın kendi hayatını kaleme aldığı yazı türleri otobiyografi olarak adlandırılmaktadır.
 • Gerçeklere dayanması gerektiği için tanıklar ve belgeler ile anlatılanlar desteklenmelidir.
 • Açık, sade ve anlaşılır bir dil tercih edilmelidir.
 • Kişinin hayatı boyunca önem verdiği değerler ve benzerlerinden farklı yönleri anlatılmaktadır.

Biyografi Nasıl Yazılır?

Biyografi kolay bir yazı türü gibi gözükse de yazımı üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir. Yazım esnasında belirli kurallara riayet edilmesi gerekmektedir. En önemli konu daha önceden de bahsettiğimiz gibi yazının kronolojik sıralamaya göre ilerletilmesi gerekliliğidir. Biyografi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Giriş Bölümü: Biyografinin ilk bölümüdür. Hayatı anlatılan kişinin doğumu, doğduğu yer gibi temel bilgilerine yer verilir. Ailesi, soy ağacı ve kişinin çevresi hakkında bilgiler bu bölümde aktarılmaktadır.
 • Gelişme Bölümü: Hayatı anlatılan bireyin çocukluk yılları, eğitim öğretim yılları bu bölümde aktarılacaktır. Bu bölümde ek olarak okul yıllarında elde edilen başarılar, özel hayattaki arkadaşlıklar, oturmaya başlayan kişilik özelliklerinden bahsedilir.
 • Sonuç Bölümü: Biyografinin son kısmıdır. Hayatı anlatılan kişinin iş yaşamı ve özel hayatı burada aktarılmaktadır. Bunlar kariyer, evlilik vb. konular içermektedir. Kişinin toplum içerisindeki sosyal konumuna da biyografi sonuç bölümünde dikkat çekilmektedir.

Tavsiye Konu

Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir? Televizyon programlarındaki ve sanal ortamlarda yarışıyor olduğumuz bilgi yarışmalarında genellikle karşımıza çıkmaktadır …

Bir Yorum

 1. biyografi sadece ünlü insanların veya topluma mal olmuş insanların mı vardır? Yoksa her insanın cv sinde bulunması gereken bir bölüm müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir