Eğitim

Boşanma Çocuğun Davranışlarını Nasıl Etkiler

Boşanma Çocuğun Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Çocuğun hayatındaki dönüm noktalarından birisi ebeveynlerinin boşanmasıdır. Boşanma çocuğun davranışlarını nasıl etkiler; çocuk yeni bir hayat düzenine alışmak zorunda kalacaktır. Bu hayat düzeninde başka kişi veya kişilerle yaşamak zorunda kalabilir. Yaşadığı ortamdan bir ebeveyninin ayrılması sonrasında çocuk psikolojik olarak terk edildiğini ve yalnız bırakıldığını düşünebilir. Bu da onun değer verdiği oyuncak ve battaniye gibi nesnelere tekrar sarılmasına neden olabilir. Çocukların ebeveynlerinin boşanma sonrasında bahsettiğimiz hislere kapılması alt ıslatma, parmak emme, tırnak yeme gibi gelişim düzeylerinin altında davranışlar sergilemelerine neden olabilir.

Ailesi Boşanan Çocukta Duygu Durum Değişiklikleri

Boşanma sonrasında çocuklarda çok farklı duygu bir arada gözlenebilir. Burada çevresindekilere düşen görev çocuğun duygularını anlatabilmesi noktasında yardımcı olmalarıdır. Duygularını ifade etmekte zorlanan çocuklar ilerleyen yaşantılarında başkalarının duygularını anlamak noktasında sıkıntılar yaşayacaktır. Duygu durumu değişiklikleri çocuklarda saldırgan davranışlar sergileme, ortak aktivitelere katılmama, surat asarak az konuşma ve odasından çıkmak istememe gibi durumlara neden olmaktadır. Bu davranışların görmezden gelinmesi sıkıntıların daha da büyümesine neden olacaktır.

Ebeveynlerinin Boşanmaması İçin Çaba Gösteren Çocuklar

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin ayrılmaması için çaba gösterirler. Tepki farklılıkları çocukların cinsiyetlerine, yaşlarına, ebeveynlerine olan duygusal bağlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklardan evden ayrılan ebeveynleri nedeniyle temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında sıkıntı yaşayacaklarını düşünmektedirler. Etrafı kalabalık olan çocuklarda dahi bu durum yalnızlık hissi yaşanmasına neden olmaktadır. Anne ve babasından eskisi kadar ilgi göremeyeceğini düşünen çocuğun reddedilme hissi yaşamaması için ebeveynlerinden her ikisi ile de sık sık görüşüyor olması gerekmektedir.

Ebeveynlerinin boşanma sürecinde çocukların verdiği savaş onların evde, arkadaş ortamında, okulda öfkesini dışa vurma durumları da yaşanmaktadır. Çocuğun okulda derslerine odaklanmakta zorluk yaşaması okul performansının da düşmesine neden olacaktır. Bazı çocukların ebeveynlerinin boşanmaları sonrasında okula gitmek istememeleri, annelerinin yanında kalmak istemeleri annelerinin tek kaldığı için başına bir şey gelmesinden korkuyor olmaları nedeni iledir.

Boşanmanın Çocuklarının Sağlığına Etkileri

Duygusal sorunların yanında ebeveynleri ayrılan çocuklarda uyku sorunları da gözlenmektedir. Uykuya dalma noktasında zorlanma, sık uyanma, yalnız uyumak istememe, kabus görme, huzursuz uyuma gibi durumlara sık rastlanmaktadır. Boşanma sonrasında çocuklarda psikolojik kaynaklı mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı gibi sağlık problemleri de ortaya çıkabiliyor. Aileler genellikle bunların çocuk tarafından ilgi çekmek amacıyla yapıldığını düşünseler de bahsedilen bedensel yakınmaların psikolojik kökenli olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Çocukların büyük kısmı yazımızın başından bu yana bahsettiğimiz psikolojik ve sağlık sorunlarıyla anne ve babalarının bir gün tekrar beraber olacaklarını düşündükleri için mücadele ederler. Çocukların bir kısmı kurdukları bu hayale o kadar çok inanırlar ki anne ve babalarını bir araya getirebilmek için türlü bahaneler üretirler. Çocuğun hayal dünyasında geliştirdiği durum anne ve baba tarafından imkansız ise çocuğun bu düşünceleri beslemesinin önüne geçebilmek adına kesin açıklamalar yapıyor olmaları evlatlarının yararına olacaktır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı