Ana Sayfa / Eğitim / Boşanmış Ailelerin Çocuklarında Eğitim

Boşanmış Ailelerin Çocuklarında Eğitim

Boşanmış Ailelerin Çocuklarında Eğitim

Evlenen çiftlerin yanında hiçte azımsanmayacak bir rakam ülkemiz genelinde boşanmış ailelerin çocuklarında eğitim kararı ile hakim karşısına çıkmaktadır. Şüphesiz bu durumda en çok çocuklar yara almaktadır. İnsanlar çocukların boşanma sürecinde sadece duygusal olarak etkilendiklerini düşünüyor olsalar da dikkat performansı açısından da düşüşler görüldüğü bilinmektedir.

Yapılan araştırmalarda boşanmaların en çok çocuksuz ailelerde görülmesi nedeniyle çocuğun varlığının boşanmayı önlediğini düşündürmektedir. Çocukların boşanma sürecini minimum hasarla atlatması için elbette dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu noktada boşanmanın çocuk psikolojisini nasıl etkilediğini bilmek faydalı olacaktır.

Boşanmanın Çocuğa Etkileri

Çocuk üzerinde boşanmanın olumsuz etkileri yaşına ve cinsiyetine göre farklılıklar göstermektedir. Araştırmalara göre erkek çocuklarına nazaran kız çocuklarının daha çok ebeveynlerinin boşanmasına bağlı olarak depresyon riski fazladır. Okul çağında boşanmış aileleri olan ve boşanmamış aileleri olan çocuklar arasında yapılan araştırmada ise sarsıcı bir olayla karşılaşan çocukların gelişimlerinde yavaşlama ve hatta durma dahi gözlenmiştir. Bütünlüğün sağlanıyor olduğu ailelerdeki çocukların dikkat ve odaklanma noktasında daha başarılı olduğu araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır.

Çocukların dikkat performansı açısından çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşayabilecekleri sorunların erken yaşlarda tespit edilmesi sonradan daha büyük sıkıntılar ile karşılaşılma ihtimalini ortadan kaldırmak açısından avantaj sağlamaktadır. Boşanan ailelerin çocuklarında psiko-somatik rahatsızlıklar, uyku bozuklukları, yalan söyleme, gece korkusu, okuldaki başarıda düşüş, altına kaçırma, ağlama ve öfke nöbetleri, aşırı yemek yeme veya iştahsızlık, dikkat toplamada sorunlar, kekemelik, okula karşı direnç, tırnak yeme, ayrılığı inkar ve içe dönüklük gibi durumlar yaşanabilir.

Konuyu genel olarak toparlayacak olursak boşanmış ailelerin çocuklarında dışa vurum açısından bir takım farklılıklar görülse de bir şekilde uyum ve davranış bozuklukları görülebilmektedir. Bu da çocuğun gelişim sürecinde olumsuzluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Anne ve babanın olumsuz tutumlardan kaçınması boşanmanın çocuk üzerindeki olumsuz etkilerinin minimum seviyelere indirilmesi açısından önemlidir.

Çocuğun eğitim hayatında boşanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzlukların minimum seviyelerde tutulabilmesi için öncelikle ebeveynlerin birbirleri ile olumsuz düşüncelerini çocuklarına yansıtmamaları gerekmektedir. Anne ve baba travmatik olaylar yaşamaları durumunda bununla baş edebilmeleri için gerekli eğitimi almaları gerekirse psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalıdırlar.

Ailesi boşanma sürecinde olan çocukların eğitim hayatları haricinde arkadaşlarıyla kurdukları ilişkilerde de çeşitli sıkıntılar görülebilmektedir. Zarar verme, hırçınlık, saldırganlık gibi davranışlar bu süreçte ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte çocuğun takip edilebilmesi için ebeveynlerin ailelerindeki değişiklikleri çocuğun okulundaki psikolojik danışman ve çocuğun sınıf öğretmeni ile paylaşmaları gerekmektedir. Çocuğun bu süreçten minimum zararla çıkabilmesi için okul – aile ve çevre üçgenindeki iletişimin üst seviyelerde tutulabiliyor olması önemlidir. Süreçte ebeveynlere görevler düştüğü gibi çocukların öğretmenlerine de çeşitli görevler düşmektedir. Öğretmen ailesi boşanan çocuklarda daha fazla ilgi, sevgi ve destek ihtiyacı olduğunu kesinlikle göz ardı etmemelidir. Bu süreçte olumsuz davranışlar sergileyen çocuklara karşı daha sabırlı olmaları gerekliliğini de unutmamalıdırlar.

Tavsiye Konu

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı?

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı? Ebeveynlerin özel okul mu yoksa devlet okulu mu soruları …

Bir Yorum

  1. Boşanmış ailelerin dikkat etmesi gereken tek şey özgürlük olarak çocukları çok özgür kılmamalılar. Çünkü sonrasında işin ucu kopuyor ve çocuklar küçük yaşın verdiği ergenliğin verdiği heyecan ile tamamen gelecekten kopuyolar ve anı yaşamaya başlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir