Ana Sayfa / Dini / Bu Mesajı Herkese Gönderin

Bu Mesajı Herkese Gönderin

Bu Mesajı Herkese Gönderin

Bu mesajı herkese gönderin; Teknolojinin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte insanların çok farklı şeylerle karşılaştıklarını biliyoruz. Geçmişte sadece mail olarak yollanan bu maili herkese gönderin içerikli paylaşımlar günümüzde özellikle WhatsApp gibi anlık iletişim için tercih edilen platformlar aracılığı ile iletilmektedir. Genellikle kadınlar arasında daha sık yaşanan bu durumda mesaj içeriğinde mesajın başkalarına iletilmesi durumunda en yakın zamanda mucizeyle karşılaşılacağı ve iletilmediği durumlarda iletmeyen kişinin başına felaketler geleceği yer almaktadır.

Mesaj içeriğinde başkasına iletilmesi istenen mesajların haricinde ankete katılmanız veya bir web sayfasını ziyaret etmeniz, aksi durumda başınıza felaketler geleceği yönünde de telkinler bulunmaktadır. İnsanların bir kısmı sırf vebal almamak için mesajların içeriğinde yazanları yapmaya çalışmaktadırlar. Bir kısmı da bu konuda araştırma yapmak için sizin gibi bu yazımıza ulaşarak vebal altına girip girmeyeceklerini merak etmektedirler.

WhatsApp Zincir Dini Mesajlar

Peki insanlar bu mailleri veya Whatsapp mesajlarını yönlendirmediklerinde vebal altına girerler mi? Bunun cevabını uzmanlar hayır olarak yanıtlıyorlar. Bahsedilen mesajları iletmekle kimse vebal altına girmeyecektir. Aksine mail ve whatsapp mesajlarını iletmek, karşı tarafa alet oluyor olmak olduğundan gönderini vebal altında bırakabilir. Yardım içerikli mesajların ise genellikle yalan çıkması veya güncelliğini yitirmiş olması nedeniyle gönderilmesi anlamsız kalmaktadır.

Göndermenizi istenilen mesaj içeriklerinde büyük ihtimalle çeşitli art niyetler ve menfaatler bulunmaktadır. Özellikle ilgili mesajların dini içerikli olanları ve devamında göndermediğinizde başınıza felaketler geleceklerinden bahsetmeleri misyoneler tarafından geçmiş zamanlarda yayılan hurafelere benzemektedir.

Bunların haricinde asıl mesajların iletilmesi durumunda mucizeler ile karşılaşılacağının söylenmesi ciddi anlamda cahillik ürünüdür. Mucizeler sadece Peygamberlerde görülmektedir. Kelimenin bu anlamının dışında kullanılması doğru değildir. Mesajların içeriğinde salevat ve Fatiha zinciri oluşturulduğu yönünde de bilgiler yer almaktadır. Böyle bir dayatma yapılması doğru değildir. Bunları herkes ancak istediği kadar okuyabilir. İnsanlara göndermek maksadıyla bir sayı tayin etmek doğru değildir. Sırf Allah’ın ismi geçiyor diye mesajları göndermeye çalışmak doğru değildir. Bilakis Allah’ın isminin bu şekildeki mesajlarda geçmemesi için mesajın gönderilmemesi gerekmektedir. Allah’ın isminin böyle şeylere alet edilmesi çirkin bir davranıştır.

Herkese gönderilmesi talep olunan mesaj ve mailler içerisinde maddi veya siyasi menfaatler de olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı ilgili maillerin ve Whatsapp mesajlarının kimseye gönderilmemesi, zincir oluşmasının bu sayede engellenmeye çalışılması gerekmektedir. İçerik olarak büyük bir çoğunluğunun yanlış bilgiler barındırması da buna müdahil olmamanız için en güzel sebepler arasında yer almaktadır. Mesajların, maillerin silinmesi daha yerinde bir davranış olacaktır. Sorun yaşamayacağınıza inanıyorsanız ilgili içerikleri size gönderen kişi ile de iletişime geçerek, durum hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu sayede mesajların arkasında yer alan menfaatlerin sağlanmasının kendi çapınızda olsa da önüne geçmiş olursunuz. Atılan küçük adımların, düşündüğünüzden daha fazla faydası olabileceğini kesinlikle göz ardı etmeyin.

Tavsiye Konu

Ramazan’da Cinsellik

Ramazan’da Cinsellik Ramazan ayında oruç tutarken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında cinsellik konusu da insanlar …

2 Yorumlar

  1. Bu tarz mesaj zincirleri eskiden sms üzerinden atılıyordu. Bir arada facebook üzerinden paylaşılırdı. Bu mesajlar ne kadar iyi niyetli atılsa da sadece zaman kaybından ibaret mesajlar bence.

  2. İnsanlar bu mesajları gerçekten iyilik yapmak için birilerini bilinçlendirmek için atıyor. Ama halbuki bu mesajlar tamamen yalan ve kopya içerikli bomboş mesajlar. İnsanları manipule ediyolar başka bir anlamı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir