Ana Sayfa / Biyografi / Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir?

Televizyon programlarındaki ve sanal ortamlarda yarışıyor olduğumuz bilgi yarışmalarında genellikle karşımıza çıkmaktadır 10 TL’nin arka yüzünde kimin resmi bulunmaktadır sorusu. Hemen herkesin elinden gün içerisinde geçen 10 TL’yi incelemek bunun haricinde nedense kimsenin aklına gelmemiştir. Ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini taşıyan paranın arka yüzünde kimin resmi var? İşte biz bu sorunun cevabını vererek Cahit Arf Kimdir başlıklı yazımızda tüm detayları paylaşacağız. Cahit Arf; Arf kapanışları, Arf halkaları ve Arf değişmezi gibi kendi adıyla biliniyor olan matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırmıştır.

Cahit Arf’ın Hayatı

1910 yılında Selanik’te doğan Cahit Arf ve ailesi Balkan Savaşları başladıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmiştir. Cahit Arf 5. sınıfa giderken İzmir’e yerleşmiştir. Matematiğe olan ilgisi İzmir’de tanıştığı bir öğretmen sayesinde başlamıştır. Arf lise yıllarında arkadaşlarının çözemediği matematik sorularını çözüyor olduğundan ailesi tarafından fark edilerek daha iyi eğitim alabilmesi için Fransa’daki St. Louis Lisesi’ne gönderilmiştir. Başarılı bir öğrenci olması sayesinde üç yıllık lise eğitimini 2 yılda bitirmeyi başarmış ve ülkesine geri dönmüştür.

Yükseköğrenim amacıyla Avrupa’ya gönderilecek adaylar listesine alınmıştır. Sınavı kazanması sonrasında pek çok alanda birçok bilim insanı yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e kayıt olmaya hak kazanmıştır. Fransa’daki École Normale Supérieure’deki eğitimini de 2 senede tamamlamayı başarmıştır. Buradaki eğitimini bitirmesinin ardından ülkesine dönerek Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği görevine başlamıştır. Cahit Arf ayrıca doçent adayı olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde çalışmıştır.

Cahit Arf Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne 1937 yılında doktorasını yapmak üzere gitmiştir. Yapmış olduğu doktora sayesinde dünya çapında tanınmaya başlamıştır. Matematikçiler tarafından zor olarak görülen doktora konusunu tek başına çalışması ve başarı ile tamamlaması tanınmasında en büyük etmenler arasında yer almaktadır. Doktora çalışması esnasında bulduğu sonuçların bir bölümü bugün hala matematik dünyası tarafından Hasse-Arf Teoremi olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’ye 1938’in sonunda geri dönmüştür. 1943’te profesör olan Cahit Arf 1955’te ordinaryüs profesör olmuştur. Robert Koleji’nde 1962 yılında matematik dersleri vermeye başlamıştır. TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişme sürecinde 1963 yılı itibariyle büyük emekleri olmuştur. TÜBİTAK’ın Bilim Kurulu Başkanlığı’nda yıllarca bulunmuştur. TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne 1974’te matematiğe yapmış olduğu katkılardan dolayı layık görülmüştür. Türk Matematik Derneği başkanlığı görevini 1983-1989 yılları arasında sürdürmüştür.

Cahit Arf, kalp rahatsızlığı nedeniyle 1997 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. “Elime Kuran’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.” ve “Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.” gibi çok bilinen sözleri vardır.

Tavsiye Konu

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre Kimdir? Yunus Emre tarafından sürülen hayata ilişkin veriler henüz tam olarak netleşmemiştir. Günümüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir