16 Eylül 2019 , Pazartesi
Ana Sayfa / Sağlık / Çay Maskesinin Faydaları

Çay Maskesinin Faydaları

Vücut sağlığı kadar önemsenmesi gereken konulardan birisi de cilt sağlığıdır. Cildin sağlıklı olması vücudun sağlıklı olmasını destekleyen unsurlardan birisidir. İkisinin birbiri ile ilişkisi olduğunu karaciğerde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen yağlanma durumunda cilt lekeleri oluşması ile örneklendirebiliriz. Kalpte bir problem olması durumunda da ciltteki siyah noktalarda çoğalma görülecektir.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli yolu beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Çok miktarda kuruyemiş tüketmek, aşırı yağlı baharatlı yiyecekler tüketmek cildin yağ ve nem dengesinin bozulmasına neden olacaktır. Cildin erken yaşlanmasına neden olan etmenler arasında aşırı stresli yaşam, ortamın havasız olması gibi durumlar yer almaktadır.

Cildin korunması için öncelikle kişinin cildini düzenli olarak temizlemesi gerekmektedir. Cildin temizlenmesi adına çay, limon suyu, elma sirkesi veya gül suyu tercih edilebilir. Cildin düzenli olarak temizleniyor olması ciltteki gözeneklerin açılmasına neden olacağından rahat bir şekilde oksijen alması sağlanacaktır. Cildin nefes alıyor olması erken yaşlanmasının önüne geçecektir.

Cildin güzel bir şekilde temizlenmesi ve sonrasında parlaklığını ve sağlığını kazanabilmesi için evde düzenli olarak gerçekleştirilebilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal çay maskeleridir.

Çay Maskesinin Cilde Faydası Nedir?

Cilt maskesi olarak çaydan faydalanmak cildin gözeneklerinin sıkılaşmasına ve cilde hem parlak hem de canlı bir görünüm kazandırılmasına olanak tanır. Çay maskesi ciltteki gözeneklerin açılmasına olanak sağladığından siyah nokta oluşması durumu ortadan kalkacaktır. Çay maskesi faydaları arasında özellikle düzenli kullanım durumlarında ciltteki kahverengi lekelerin tonunun açılması da yer almaktadır.

Çayın birçok faydası vardır ve kadınların çoğunluğu bu mucizelerden haberdardırlar. Çayın faydaları arasında özellikle yemeklerden 2 saat sonra tüketilmesiyle stresi azaltıcı etkisini gösterebiliriz. Bir bardak şekersiz çayın içerisine karanfil konulduğunda vücudun yorgunluğu da alınacaktır. Karanfil ilave edilerek tüketilen çay vücudun demir emilimini azaltmayacağı gibi siyah çay içerisine karanfil koyulduğunda hafıza güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Çayın demlendikten sonra soğumasının beklenilmesinin ardından pamuk yardımıyla gözlere pansuman yapılması göz ağrılarını ve göz altı morluklarını önleyecektir. Bu uygulama ayrıca mevsimsel değişikliklerle birlikte görülen göz alerjisi durumuna da faydalıdır.

Çay tüketiminin ardından kalan çayları kesinlikle atmayın. Kalan çaylar cilde maske yapılması için kullanılabilir. Çay maskesi yapmak için; bir kaşık demlendikten sonra soğuyan çayı, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı tahta kaşıkla güzelce karıştırın. Karışımı cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve yıkayın. Yıkama işleminden sonra cildinizdeki gözeneklerin direkt açıldığını fark edeceksiniz.

Başka bir çay maskesi tarifinde ise cildi sıkılaştırma etkisi nedeniyle mısır unundan faydalanabilirsiniz. Bir kap içerisinde 3 yemek kaşığı kadar mısır unu koyarak üzerine 3 yemek kaşığı demlenmiş çay ilave edin. Ürünleri güzelce karıştırarak krem haline getirin ve cildinize sürün. Bu işlemin ardından yarım saat bekleyerek cildinizi yıkayın. Düzenli uygulama sonrasında cildinizin sıkılaştığını ve siyah noktalardan arındığını göreceksiniz.

 

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir