Ana Sayfa / Eğitim / Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Cinsiyet ve cinsel kimlik kavramları çoğu zaman dikkat edilmese de ince bir çizgiyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Cinsiyet, bebeklerin fiziksel özelliklerine göre kız veya erkek olarak tanımlanmasıdır. Çocukların kendilerini kız veya erkek veya her ikisi de olarak ifade etmeleri durumu kendilerini keşfetmeleri ile mümkündür. Bu da cinsel kimlik olarak açıklanmaktadır.

Çocukların genelinin cinsel kimliği cinsiyetlerine göre tanımlansa da bazılarında cinsel kimlik ve cinsiyet ayrımı net bir şekilde görülmüyor. Çocuğun cinsel kimliğini keşfetmeye başladığı dönemlerde ebeveynler ile sağlıklı iletişim kurabilmesi önemlidir.

Çocuklarda cinsel kimlik nasıl gelişiyor?

Çocukların cinsiyetlerini fark etmeleri genellikle 2 yaş civarında olmaktadır. Kendilerini kız veya erkek olarak tanımlamaları genellikle 3 yaşına geldiklerinde gerçekleşmektedir. 4 yaşına geldiklerinde ise çocukların büyük kısmı cinsel kimliğini anlıyor olmaktadır.

Çocukların 3 yaşından önce kız ve erkek oyuncaklarını ayırt edebildikleri ve oyun arkadaşlarını buna göre seçtikleri bilinmektedir. Örneğin bir erkek çocuğu silah ve kamyonlarla oynamayı tercih ederken kız çocuğu bebeklerle oynamaya eğilim göstermektedir.

Cinsel kimlik gelişiminde ebeveynlerin yaklaşımı

Öncelikle çocukların cinsel kimliklerini fark ediyor oldukları yaşlarda ebeveynlerin çocuklarının yanında yer alacak oyuncakların cinsel çeşitliliği yansıtmasına önem vermesi gerekmektedir.

  • Puzzle ve çocuk kitapları cinsiyet ayrımı yapmamaktadır.
  • Oyuncak seçerken askerden bebeğe, kamyondan kahramanların oyuncaklarına kadar geniş bir aralık bırakmak yararlı olacaktır.
  • Çocukların 6 yaşına girmesi ile birlikte zamanının büyük bölümünü cinsiyetine göre olan spor ve oyunlarla geçirdiğini göreceksiniz. Bu süreçte çocuğun istediği aktiviteyi veya sporu yapmasına izin vermelisiniz. Kendi seçimini yapabilmesi öz güveninin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Çocukların cinsel kimliklerini ifade etme yöntemleri

  • Saç modeli
  • Kıyafet modeli
  • Sosyal ilişki kurması esnasında gösterdiği nezaket derecesi, agresiflik, bağlılık ve dominantlık
  • Sosyalleşme esnasında etrafında olması istediği arkadaşlarının cinsiyeti

Geçmiş yıllarda erkek çocukların daha maskülen ve agresif olmaları beklenirken kızlar sadece yemek yapma, bebeklerle oynama aktiviteleri ile özdeşleştiriliyordu. Bu da kız çocuklarını pasif bireyler olarak etiketliyordu. Günümüzde hem erkekler hem de kızlar ile ilgili beklentiler değişmiştir. Kızlar erkeklerin başarılı olduğu spor dallarında başarılı olmaya başladılar, erkekler ise feminen olduğu düşünülen sanat dallarında kendilerini göstermeye başladılar. Çocuklar artık cinsiyetlerinin tam zıttı davranışlar sergileyebiliyorlar ve bu normal karşılanıyor.

Çocukların yetenekleri ve ilgi alanları toplumun beklentilerinden farklı olabilir. Bu durumlarda genellikle cinsiyet ayrımcılığı ve hatta zorbalık kendisini göstermektedir. Çocuklarının tercihlerinin toplumda kabul görmesini beklemek ebeveynler için normaldir fakat çocukların kendilerini iyi hissetmeye olan ihtiyaçları da göz ardı edilmemelidir. Erkek çocuğunuzun futbola karşı istekli olmaması durumunda onu zorlamak yerine başarılı olabileceği farklı bir alana yönlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Çocukların güçlü olduğu yönleri elbette vardır. Bu yönlerin ebeveynlerin veya toplumun beklentileri ile her zaman örtüşmesi beklenmemelidir. Son olarak çocuğunuzu geleneksel ve mevcut cinsiyet davranışlarını sergilemesi için zorlamak yerine kendi seçimlerini yapabilmesi konusunda cesaretlendirmelisiniz.

 

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim Nedir? Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir