Ana Sayfa / Sağlık / Çocuklarda Epilepsi

Çocuklarda Epilepsi

Çocuklarda Epilepsi

Çocuklarda epilepsi Beyinde meydana gelen anormal, aşırı, ani elektriksel deşarjlara bağlı olarak sinir hücrelerinin gerçekleştirmesi gereken faaliyetleri gerçekleştirememesi ile ortaya çıkan geçici ve kısa süreli duyusal veya davranış değişiklikleridir. Epilepside bilinç kaybı yaşanabileceği gibi yaşanmayabilir de. Tekrarlayan nöbetlerle karakterize bir durum olan epilepsinin görülme sıklığı % 1 – % 2 aralığındadır. Hastaların büyük çoğunluğunda nöbetlere yol açan herhangi bir neden gösterilemez ve bunlara nedeni bilinmeyen epilepsi, idiopatik epilepsi dedir. Neden gösterilebilen durumlara ise semptomatik epilepsi denir. Epilepsi nedenleri yaşlara göre değişkenlik göstermektedir.

Çocuklarda Epilepsi Nedenleri

  • Beyin tümörleri
  • Zehirlenmeler
  • Tıkanma veya kanama gibi ani gelişen beyin damar hastalıkları
  •  Çeşitli kazalara bağlı olarak beynin hasarlanması
  • Doğum sonrasında çeşitli zamanlarda gerçekleşen beyin enfeksiyonları ve menenjitler
  • Doğum sırasında beynin oksijensiz kalması
  • Zor doğuma bağlı olarak yaşanan travmalar
  • Çok yüksek sarılık değerleri

Epilepsi Tedavisi

Tedavi edilebilir bir hastalık olan epilepside uzun süreli tedavi ve izlenim gerekebiliyor. Hastaların arasında tamamen iyileşen kişilerin varlığı bilinmektedir. Fakat hastalığın tedavisi için bir oran vermek epilepsi nedenlerinin oldukça farklı olması nedeniyle mümkün değildir. Tedavi sürecinde başarı yakalayabilmek epilepsiye neden olan durum ile doğrudan alakalıdır. Hastalık üzerinde bir istatistik vermemiz gerekirse % 25 – % 30’luk bir grupta hastalığın doğası gereği kötü seyir gözlenen ve tedavi başarısının oldukça düşük olduğu bir kitlenin varlığından da bahsedilebilir. Beyin pilleri, yeni cerrahi yöntemler ve yeni ilaçlar ile tedavideki son gelişmeler sayesinde başarı yüzdesi gün geçtikçe artmaktadır.

İlaçla Epilepsi Tedavisi

Epilepsi hastalığının tedavisi için uzman tarafından gerçekleştirilen planlama ilk olarak ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçların epilepsi tedavisindeki etkisi tansiyon hastalarında ve şeker hastalarında olduğu gibi iyileştirici değil, belirtilerini baskılayıcı özelliklere sahiptirler. Hastaların ortalama % 45 – % 65 arasındaki kısmında ilaçla tedavi uygulandığında tek tip ilaçla dahi hastalığa bağlı olarak yaşanan nöbetler kontrol altına alınabilmektedir.

Cerrahi Yöntemlerle Epilepsi Tedavisi

Epilepsi hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemlerin uygulandığı da bilinmektedir. Cerrahi yöntemlerle epilepsi tedavisi uygulayabilmek için kişinin cerrahi yöntem için gerekli şartları sağlayabilmesi gerekmektedir.

Epilepsi Tedavisinde Pil Uygulaması

Beyine pil uygulamaları epilepsi tedavilerinde kullanılan teknolojik gelişmeler arasında yer almaktadır. Pil uygulamasının gerçekleştirilmesi yalnızca uygun hastalar için, uygun operasyonlar ile sağlanabilmektedir.

Tüm bu detaylar hastalığın tedavi edilebilirliğinin uzun bir süreç gerektirmesine rağmen yüksek olduğunu, doğru teşhis ve tedavi yöntemlerin uygulanmasının önemlerini net bir şekilde ortaya koymaktadır. www.gsntv.com

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

Bir Yorum

  1. Çok kötü bir hastalık insanın tüm hayatını etkiliyor. Benimde kuzenim de var ne yazık ki fakat çocukken yani ergenlik öncesinde ortaya çıkmasının diğer türlerine göre bir avantajı var oda kalıcı olarak tedavi edilme imkanı olmasıymış. Umarım ilerleyen teknoloji ile birlikte bu hastalık tarihe gömülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir