Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Çocuklarda Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklarda Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklarda Güvenli İnternet Kullanımı

Günümüzde internet teknolojisine ulaşmak her geçen gün daha da kolaylaşmaktadır. İnternet erişim olanaklarının artıyor olması çocukların güvenli internet kullanma becerilerine sahip olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Anne ve babalar bu konuda gerçekten dikkatli olmalıdırlar. Çocuklar tarafından internetin güvenli kullanabilmeleri için aileler tarafından dikkat edilmesi gereken hususları Çocuklarda Güvenli İnternet Kullanımı başlıklı yazımızda ele alacağız.

Aile ve Çocukların Sağlıklı İletişim Kurması

Çocuklarınıza güveniyor olmak önemlidir. Siz onlara güvenirken onların da size güvenmesini, sorunlarını rahatlıkla size anlatabilecekleri bir ortam olmasına izin verin. Çocuklar sorunlarını rahatlıkla sizlere anlatabilecek fırsatı bulduklarında hem internet ortamında hem de gerçek hayatta yaşadıkları sorunlar noktasında sizden kolaylıkla yardım talep edebilirler.

İnternet Kullanın

Günümüzde internet hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir. Bu nedenle anne ve babaların platforma kayıtsız kalmaması gerekmektedir. İnternetin çocuklar tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor olduğu günümüzde ebeveynlerin kullanması tabir-i caizse zaruri olmuştur. Ebeveynlerin interneti aktif bir şekilde kullanması onların tercih ettikleri oyunları, uygulamaları ve web sitelerini görmeniz noktasında yardımcı olacaktır. Çocukların ancak internetin etkin bir şekilde kullanılması ile doğru yönlendirilmesi mümkün olacaktır.

İnternetin güvenli kullanımı noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar için çocuklarınızı bilinçlendirin. İnternetin çocuklara üzerindeki faydalarını ve zararlarını onunla konuşuyor olun. Onlar için faydalı olacağını düşündüğünüz web sitelerine kolay ulaşabilmelerini sağlamak adına sık kullanılanlar listesine ekleyin.

İnternet üzerinde kişilerin özel bilgiler, özel resimler ve konum gibi bilgilere yer vermemeleri gerektiği noktasında çocukların bilgilendirilmesi gerekmektedir. Özellikle tanımıyor oldukları kişiler ile iletişime geçmemeleri noktasında bilinçli olmalıdırlar. Çocukların siber zorbalık yapan kişiler ile sosyal ağlar üzerinde karşılaşmaları durumunda onları engelleyerek sizleri bilgilendirme yapmaları noktasında bilinçli olmaları gerekmektedir. Cinsel içerikli sitelere girmemeli ve şiddet içerikli oyunlar oynamamalıdırlar. Tüm bu detayları bir sözleşme haline getirerek onunla bu sözleşme üzerinden konuşursanız çok daha ilgisini çekebileceği gibi, kendisini sözleşmeye uymak zorunda da hissedecektir.

Çocuğa İyi Örnek Olmak

Ebeveynlerin bazılarının tablet, akıllı cep telefonu ve internet kullanımı açısından aşırıya kaçtıkları bilinmektedir. Bu durum işlerini, çocuklarını ve eşlerini ihmal etmelerine neden olabiliyor. Çocuklar tarafından bu cihazların ve internetin kullanımı noktasında aşırıya kaçılmaması, bilinçli hareket edilmesi için onlara ebeveyn olarak iyi örnek olmak çok önemlidir. İşlerinizi etkilemeyecek sürelerde internet kullanımınıza sınırlama koymak bu konuda yararlı olacaktır. Sizin bilinçli internet kullanımı yapmanız çocuklarınızı uyardığınız noktalarda daha çok sözünüzün dinlenmesine olanak sağlayacaktır.

Çocuklarda bilinçli ve güvenli internet kullanımı sağlanması amacıyla ebeveynlerinin onları gözlemlemesi gerekmektedir. Hangi web sitelerinde ne kadar zaman harcıyor olduğu, nasıl oyunlar oynadığı takip edilmelidir. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan internet kullanımının çocuğunuza etkisini gözlemleyin.

Çocukların rahatsız olmayacağı şekillerde yazılım kullanarak veya şifrelerini sizinle paylaşmalarını sağlayarak sosyal medya hareketlerini takip edin. Sosyal ağlardaki profillerinin gizlilik ayarlarını da mutlaka siz gözden geçirin. Akıllı cep telefonlarına ve bilgisayarınıza anti virüs programlar yükleyin. Hem çocuğunuzun hem de sizin kullandığınız cihazların kötü yazılımlara karşı taramasını belirli aralıklarla gerçekleştirin. Çocuğunuzun ne yapıyor olduğunu onu rahatsız etmeden takip edebilmek adına onun kullandığı sosyal ağlara üye olun.

Tavsiye Konu

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler

Instagram Hesabınızı Güvende Tutmak İçin Öneriler Son yıllarda popülerliğini arttırmaya devam eden Instagram, sosyal medya …

Bir Yorum

  1. Çocuklarımızın internete girmesine engel olamadığımız ve günde saatlerini geçirdiklerini düşünürsek onlar için en iyisi güvenli internet imkanı sunmak. Bu noktada ise birçok yardımcı olacak program bulunmakta. Dikkat şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir