Eğitim

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı?

Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı?

Ebeveynlerin özel okul mu yoksa devlet okulu mu soruları son dönemlerde özel okulların sayılarının çoğalması ile birlikte artış göstermiştir. Özel okul tercih edilmesine karar verildiğinde hangi tip özel okul seçilmesi gerekliliği de akıllardaki sorulardan bir tanesidir. Tüm bunlara yanıt verebilmek adına bu yazımızda Çocukları Özel Okula Göndermek Mantıklı Mı konusunu işleyeceğiz.

Eskiden eve en yakın olan okul tercih edilirken günümüzde eğitim sistemlerinde sürekli değişiklikler yapılıyor olmasıyla beraber insanların kafaları karışmaya başladı. Ebeveynlerin çocuklarının geleceğini kurtarma dertlerinin bununla yakından alakası vardır. İnsanların kaygılarının artıyor olması akıllardaki soruların sayısının da çoğalmasına neden olmaktadır.

Okul tercihi sorunsalı

Okul tercihinde velilerin çok kararsız olmalarının en önemli nedeni uzmanlara göre eğitim hayatlarında hem travmaları hem de güzellikleri bir arada yaşamış olmalarıdır. İnsanlar iş hayatlarında kendilerinde eksik gördükleri noktalarda çocuklarını geliştirebilmek adına ekstra gayret gösteriyorlar. İnsanların yaşlarının ilerledikçe kendilerinde farklı olguları keşfetmeleri çocuklarında bunu erken yaşlarda keşfetmeleri gayretine dönüşmektedir.

Devletin özel okulları teşvik etmesinin artıları olsa da insanların seçim konusunda zorlanmalarına da neden olmaktadır. Eğitim sisteminde ger yıl yapılan değişiklikler velilerin kendilerini daha güvende hissettikleri okullara tercih etmelerine neden olmaktadır. Sürekli yaşanan değişim velilerde bir şeyi kaçırıyor muyum hissi uyandırmaya başladı.

Okul seçiminde kritik nokta ebeveyn tarafından çocuğun geleceğine uygun bir okul seçimi değil gerçekten “çocuk için” okul seçimidir. Çocuk için doğru okul seçimini yapabilmek için onu 13 yıl boyunca aynı okula göndermemekle başlangıç yapabilirsiniz. Elbette bu çocuğun her sene farklı bir okul gezmesi gerekliliğini ortaya çıkarmamaktadır. Çocuk okulunu seviyorsa, başarılıysa ve çevresine uyum sağladıysa okul değiştirmek büyük hata olacaktır. Veli okul seçimini 4 fazda ele almalıdır. Bunlar; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise. Bu fazlarda okul değiştirilmemesi düşünülerek, yeniden değerlendirilerek alınması gereken karardır.

Okulun iyisini seçmek önemli olduğu kadar öğretmenin de iyisini seçebilmek önemlidir. Örğetmenlik deneyime dayalı bir meslektir. Öğretmenin ilk başarısı geçmişte okuttuğu öğrencileri ve iletişim halinde olduğu velileridir. Öğretmenin akademik alanda ne kadar bilgisinin olduğunu anlamanız zor olsa da başarısının bir kriteri olduğunu unutmamak gerekiyor. Yüzünün gülüyor olması, insani ilişkilerinin takip edilmesi çocuğunuza nasıl davranacağı konusunda fikir verecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı