Ana Sayfa / Dini / Cünüplük Neden Haram Kılınmıştır?

Cünüplük Neden Haram Kılınmıştır?

Cünüplük Neden Haram Kılınmıştır?

Cünüplük ve cünüp gezmek noktasında insanların akıllarında soru işaretleri bulunmaktadır. Bizler bu soru işaretlerinin giderilmesi için Cünüplük neden haram kılınmıştır ve bu durum hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda sizler için paylaşacağız.

Öncelikle cünüp kimsenin yemesi ve içmesi noktasında haram olup olmayacağı hakkında sorular geldiğinden bu konudan bahsetmek istiyoruz. Gusletmesi farz olan birisi yemek yiyebilir, bulaşık yıkayabilir ve temizlik de yapabilir. Yemek yeme noktasında dikkat etmesi gereken ellerin ve ağzın yıkandıktan sonra yemesi gerekliliğidir. Fakat buna dikkat etmese dahi haram olmayacak mekruh olacaktır. Kişinin gusülsüz olması bahsedilen işlere engel ve mani olmayacaktır.

Alimlerin cünüplük konusunda ihtar ettikleri önemli noktalardan birisi guslü bir namaz vaktinden daha fazla geciktirmenin doğru olmadığıdır. Bir namaz vaktinden daha uzun süre cünüp dolaşmak namazı kazaya bırakmak anlamına gelmektedir. Namazın kazaya bırakılması özürsüz durumlarda caiz değildir. Kişi bu nedenle bulduğu ilk fırsatta mutlaka gusül yapmalıdır.

Cünüp Halde Haram Olan İşler

  • Kur’ân-ı Kerîm’e dokunmak ve onu taşımak
  • Namaz kılmak,
  • Kabe’yi tavaf etmek,
  • Üzerinde âyet-i kerîme yazılı ürünlere cünüp veya abdestsiz olarak dokunmak ve taşımak da caiz değildir.

Bahsedilenlerin haricinde kişiler günlük işlerini yapmaya devam edebilir. Bahsedilen haram durumların haricindeki durumların yapılması mubah olsa da tekrarlamakta fayda var; en kısa zamanda kişinin gusül alması iyidir.

Hz. Ömer (ra) Rasulullah’a (s.a.v.) geceleyin cünüp olduğunu ve ne yapması gerektiğini sorduğunda “Abdest al, uzvunu yıka, sonra uyu.” diye cevap almıştır. Fakat uyuma noktasında namaz vaktinin geçirilmemesi şartına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Rasulullah (s.a.v.)’ın sünnetinden cünüp olan insanın yeme ve içme noktasını öğrenmek istediğimizde Rasulullah (s.a.v.), cünüpken yemek ve içmek istediğinde ellerini yıkar ve sonra yer içerdi bilgisi ile karşılaşıyoruz. Kişinin cünüp iken abdest alması iyi olsa da yemek ve içmek için sadece ellerini yıkaması yeterlidir.

Cünüp Olan Kimseyle Oturmak

İslam dinine göre kişinin cünüp iken hemen yıkanması daha güzel olsa da diğer insanlarla cünüp iken oturması mümkündür. Kişilerin cünüp bir kimseye dokunmasının da sakıncası yoktur. Bahsedilen durumların gerçekleştirilmesi noktasında sıkıntılar olmasa da mü’minin hem manevi hem de maddi olarak her zaman temiz olması gerekliliği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Gusle ihtiyacı olan kadın veya erkek Müslümanın vakit geçirmeden bunu halletmesi gerekmektedir. Cünüp olmak kişiye bir yük yüklemektedir. Su bulamadığı zamanlarda gusül almak için teyemmüm yapabilir.

Anne ve babanın guslün alınışı noktasında çocuklarına bilgi veriyor olması da gerekmektedir. Guslün alınışı haricinde gusül gerektiren haller hakkında da çocukların uygun yaşlara geldiklerinde bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Bu noktada ihtiyacı olan bilgilerin verilmesi amacıyla konu hakkında yeterli kitap temin edilmesi doğru bir adım olup, çocukların eğitimi açısından yararlı olacaktır. Vücuttaki bu ağırlığın ortadan kaldırılması, temiz olunması her zaman önemlidir.

 

Tavsiye Konu

Ramazan’da Cinsellik

Ramazan’da Cinsellik Ramazan ayında oruç tutarken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında cinsellik konusu da insanlar …

Bir Yorum

  1. cünüplük haram kılınmasından ziyade temizlik açısından da çok pis bir durum. İnsanlar nasıl kendini bu şekilde rahat hissedebiliyor. Özellikle gençler ve yeni ergenler arasında cünüp dolaşma ile ilgili çok muhabbet dönüyor. Kendilerini nasıl hissediyolar acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir