14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Devlet Çiftçi Desteği 2019

Devlet Çiftçi Desteği 2019

Devlet geçtiğimiz yılda olduğu gibi 2019 yılında da tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere, kendi iş yerini açmak isteyen esnaf ve sanatkara, üreticilere devlet destek programları, hibeler, teşvik kredileri sunacaktır. Bunlar hakkında detaylı bilgiye erişim sağlayabilmeniz adına Devlet Çiftçi Desteği 2019 içeriklerini yazımızda paylaşacağız.

Aklınıza konu ile alakalı gelebilecek her türlü soruyu yazımızın sonunda yer alan yorum bölümü aracılığı ile iletebilirsiniz. Konusunda bilgili editör kadromuz sorulan soruları oldukça makul sürelerde yanıtlayacaktır. Geçtiğimiz yıl başlatılarak bu yıl devam ettirilen çalışmalarda küçük kobiler ve esnaf için 50.000 TL tutarında faizsiz kredi destekleri sağlanacaktır.

Tarım ve Hayvancılık Destekleri

Devlet destekleme ödemeleri 2019 yılında da Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmektedir. İlgili ödemeler çiftçilere gerekli şartları sağlamaları ve başvuru yapmaları durumunda Ziraat Bankası aracılığı ile verilecektir. Üretici ve çiftçilerin teşviklerden yararlanması için ÇKS’ye kayıtlı olmaları gerekliliği unutulmamalıdır. Yapılan ödemeler ekilen ürün türüne, dekar ve kg başına farklılıklar göstermektedir.

30.000 TL Faizsiz Finansman Desteği

Geçtiğimiz 2018 yılında 30.000 TL olarak sunulan faizsiz kredi fırsatı esnaflara 2019 yılında da sunulacaktır. Geçtiğimiz yıl yararlanırken yapıldığı gibi kişilerin Esnaf Kefalet Kooperatifine başvurma durumu bu sene de aynı şekilde ilerleyecektir. Taleplerin değerlendirilmesinin ardından bankaya sunulacak başvurunun da banka tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu noktada Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli kredi ödemeleri Halk Bankası tarafından gerçekleştirilecektir.

Halk Bankası tarafından kooperatif destekli bu kredinin haricinde farklı bankalar da çeşitli destek kredileri kampanyaları oluşturmaktadır. Bunlardan birisi de Vakıfbank tarafından memurlara özel düzenlenen düşük faizli kredi kampanyası olarak bilinmektedir.

Genç Çiftçi Projesi

Çiftçi kayıt sistemine kayıt olan ve ÇKS kaydı güncel olan 24 – 30 yaş arasında genç çiftçilere projenin internet sitesi üzerinden proje seçimi yaparak başvurmaları sonrasında hibe destekleri geçtiğimiz yıllarda veriliyordu. Bu yıl da gencciftci internet sitesi üzerinden yapılacak başvurular Genç Çiftçi Projesi kapsamında değerlendirilecektir. Proje yazdırılması ve projelerin ilgili kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Projeden yararlanmaya hak kazanan genç çiftçilere ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır. Projenin hibe desteklerinin 2019 yılı Nisan – Mayıs aylarında verileceği düşünülmektedir.

Proje kapsamında 3 yıl için 315 milyon TL ödeme bütçesi ayrılmıştır. Bu bütçenin bir kısmı direkt başvuru yapan ve hibe almaya hak kazanan çiftçilere yapılırken bir kısmı hayvan talebinde bulunanlara ayrılmıştır.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda merak edilenleri bu yazımızda paylaşacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir