Dini

Dinimizde Gebelik ve Anneliğin Faziletleri

Dinimizde Hamilelik ve Anneliğin Faziletleri

Kadınlar için gebelik yaşanan sorunlara katlanmak, doğum yapmak güç ve zahmetlidir. Bu zahmet kişide ruhsal açıdan, psikolojik ve fiziksel açıdan görülmektedir. Yüce Allah kişinin inancı ne olursa olsun kişinin anne ve babasına itaat etmelerini tavsiye ediyor.

Erkek ve kadının üreme hücrelerinin döllenmesi ve kadının rahmine yerleşmesi ile birlikte başlayan gebelik dönemi zorlukların başlamasına neden olur. Bu zorluklar arasında aş erme, yemek kokularına karşı normalden fazla hassasiyet, kusma ve bulantı gibi şekillerde görülmektedir. Gebelik esnasında ilaç alınmasa dahi zamanla bunlar ortadan kalkacaktır. Hamilelik döneminde sıkıntılı süreçlerin başında gelen bulantı genellikle sabahları kendisini göstermektedir. Bunun minimum zahmetle aşılabilmesi için kadın uyandığında yataktan hemen kalkmamalı, bir süre istirahat etmelidir. Kalktığında ise sulu gıda tüketmek yerine tuzlu bisküvi, kraker, galeta, kızarmış ekmek gibi kuru gıdalar almalıdır. Kadınların ruh sağlıklarını koruyabilmek adına özellikle aşırı duyarlı, içine kapanık ve hassas yapılı olmaları durumunda karamsarlık ve evhamdan kaçınmalıdırlar.

Anne Adaylarına Tavsiyeler

Anne adaylarının iyi huylu, sevimli ve sağlıklı evlat sahibi olmak istemeleri normaldir. Bunun için öncelikle tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor. Kişi sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durmalıdır. Bunun haricinde İslam dinine göre haram yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından “Ayva yemek, kalp sıkıntılarını (gönül darlığını) giderir ve kalbi güçlendirir.” buyurulmuştur.

Bu gebelik döneminde ayva tüketen kadınların psikolojik sorunlarının hafiflemesine, kalpleri güçlendirmesine ve gönülleri rahatlatmasına neden olmaktadır.

(Râmûzül-Ehâdis) “Hamile olan kadınlarınıza hurma yedirin. Çünkü hamile iken (bol bol) hurma yiyen kadınların çocukları halîm (yumuşak huylu) olur.” yine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından buyurulmaktadır.

Anne adaylarının gebelik sürecinde dikkat etmesi gereken hususlar olduğu gibi hem anne adaylarının hem baba adaylarının hamilelik sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar da bulunmaktadır. Gebelik esnasından doğum esnasına ve sonrasında bin türlü zorluklar ile yetiştirdiğiniz çocukların korkunç cehennemde yanmalarının önüne geçebilmek adına öncelikle dini yaşantılarına önem verilmeli ve dini eğitim konusunda gerekli donatımlar anne ve baba tarafından sağlanmalıdır. Dünya hayatında üzerine titrediğiniz çocuğunuzun ahiret hayatında da rahat edebilmesi adına Yüce Allah’ın emirleri doğrultusunda yetiştirilmesi önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı