16 Eylül 2019 , Pazartesi
Ana Sayfa / Genel Kültür / Dünyanın En Garip Plajları

Dünyanın En Garip Plajları

Herkes yoğun ve yorucu bir çalışma dönemi ardından güzel bir tatil yapıp iyice dinlenmek ister. Kimi bunun için sessiz sakin kimsenin olmadığı yerleri tercih ederken, kimileri ise daha önce görmediği farklı kültürleri ya da doğal güzellikleri görmek için gezmeyi tercih ederler. Dünya o kadar farklı ve inanılmaz doğal güzelliklere sahiptir ki herkesin mutlaka görmesi gerektiğini düşündüğümüz Dünyanın En Garip Plajları diyebileceğimiz doğa harikalarını öğrenmeniz gerekir diye düşünüyoruz.

Var Olduğuna İnanamayacağınız En İlginç Plajlar

Gizli Sahil / Mağara Sahilleri

Portekiz ve Meksika sahilleri dünyanın en güzel sahilleri arasında yerini almış güzelliktedir. Bu eşsiz güzelliler içerisinde yer alan iki sahil vardır ki bunlar Meksika’da yer alan The Secret Beach ve Portekiz’de ki Algar Cave Beach sahilleri olarak bilinirler. Bu sahilleri görebilmeniz için bir mağara deliğinden bakmanız gerektiğini düşündüğünüzde size de çok ilginç gelmiyor mu? Denizi ve muhteşem plajı ile mağaralar içerisinde gizlenen bu iki plajı mutlaka görmeniz gerekir.

Beyaz Kum Sahilleri

Beyaz kum sahilleri denilince akla ilk gelen Maldivler, Avustralya ya da Fiji olmaktadır. Peki bu bakmaya doyamayacağınız bembeyaz kumların nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Beyaz kum sahilleri yosun ve mercan karışımı, bölgedeki balıkları yedikten sonra sindiremedikleri ile minik minik zerreciklerden oluşur.

Cam Sahili

Dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan tek plaj olma özelliğini taşıyan cam plaj, Kaliforniya’nın Fort Bragg sahilleridir. Çok eski yıllarda bu sahil yakın olarak bulunduğu şehir merkezinin çöp yığını olarak görev yaparken, daha sonra çöplüğün kapatılması soncu bölgede bulunan camlardan bir çeşit geri dönüşüm ve çevre projeleri ile cam plaj oluşturulmuştur. Parlak camlarla kaplı sahillerin ışıltısını mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Mavi Kum Sahilleri

Aslında tam olarak ifade etmek gerekirse burada bahsedilen mavi kum kumum mavi oluşu değildir. Maldivlerde kıyı boyunca uzanan ve geceleri masmavi parlayan kumlar ve dalgalar bölgedeki deniz suyunda yaşayan deniz canlılarının yakamoz etkisiyle renklenmesi sonucu oluşur.

Geometrik Kaya Sahilleri

Kumun bulunmadığı bir sahil olur mu demeyin olabiliyor. İrlanda’da bulunan Giants Causeway sahili bunun en güzel örneğidir. Lavların katılaşmasıyla oluşan geometrik şekillerin ve antik bazalt taşlarının oluşturduğu sahil görenlerin hayretler içinde kalmasına neden olan çok özle bir sahil.

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir