Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT iptali nasıl yapılır, EFT nasıl iptal edilir şeklinde sorular insanlar tarafından internet bankacılığının kullanım oranının artması ile birlikte sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. EFT işlem ücretlerinin çok düşük olması veya artık hiç almayan bankaların sayılarının da çoğalması ile birlikte en sık başvurulan para transferi yöntemleri arasında yer almaktadır. EFT yaparken sık yaşanan sorunlar arasında yanlış IBAN girilmesi veya farklı bir kişiye yanlış gönderim yapılması gibi durumlar ilk sıralarda yer almaktadır. EFT işlemini yaptığınızda alacağınız dekont üzerinde EFT Referans Numarası, EFT Sorgu Numarası yer almaktadır. Bu numaraların her ihtimale karşı her zaman ulaşabileceğiniz bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Para transferlerinin bankalar arasında yapılmak istenmesi durumunda EFT tercih edilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleştirmiş olduğunuz EFT’yi iptal edebilirsiniz. İptal işleminin gerçekleşmesi için vermiş olduğunuz talimatın Banka Genel Müdürlüğü’nce onaylanmamış olması gerekmektedir.

EFT talimatlarınızı bankanız mobil uygulaması üzerinde bekleyen para transferi alanında görebiliyorsanız ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmadan buradan iptalini sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık haricinde telefon bankacılığı kullanarak da EFT iptali sağlayabilirsiniz. Bankayı EFT’nin onaylanmasından hemen önce durdurabilmek için vakit kaybetmeden aramalı ve EFT İptali Talebi iletmeniz gerekmektedir.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT İptali

Vermiş olduğunuz EFT emrinin karşı tarafa ulaşması durumunda iptal edilmesi henüz onaylanmamış talimatların iptal edilmesine nazaran bir hayli zordur. Bunun sağlanabilmesi için bankaların yazışma yapmasına gerek duyulabilmektedir. IBAN bilgilerinin yanlış yazılması veya hesap sahibinin isim – soyismi kombinasyonlarında yanlışlık olması durumunda zaten talimatınız onaylanmayacak ve kısa bir süre içerisinde hesabınıza geri dönecektir. Alıcı bilgilerinin eksik girilmesi de EFT talimatınızın yerine getirilememesi ve paranın hesabınıza geri dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır. EFT talimatı verirken yapmış olunan ufak yazım hataları banka çalışanları tarafından düzeltilmekte ve EFT talimatınızın gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

EFT Referans Numarası Nedir?

EFT’nin durumunun sorgulanması, EFT’nin iptali için gerekli aksiyonların alınabilmesi için EFT Referans Numarası gerekmektedir. Bu numara dekontlar üzerinde yer alan sorgu numarası olarak tanımlanabilir. Sizin talebinizle veya çeşitli nedenlere bağlı olarak EFT sorgusu yapılması ihtiyacında banka çalışanları tarafından kullanılmaktadır. Özellikle yapmış olduğunuz EFT’nin durumu hakkında bilgi almak veya iptalini sağlamak için müşteri hizmetleri ile görüşmek istediğinizde vakit kaybı yaşamamak adına mutlaka EFT Referans Numarasını kolayca karşı tarafa iletebilecek pozisyonda olmalısınız.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda …

2 Yorumlar

  1. Enpara’ya geçtiğimiz ay geldi bu eft iptal işlemi. Ama sanırım sadece hesaptan çıkmadan önce iptal edilebiliyor hesaptan para gittikten sonra iptal edemiyoruz sanırım?

    • Doğrudur . Para hesaptan çıkmadan yani mesai başlamadan önce iptal edilebilir.Hesaptan çıkınca iptali yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir