Ana Sayfa / Biyografi / Ekrem İmamoğlu Kimdir

Ekrem İmamoğlu Kimdir

Ekrem İmamoğlu Kimdir

Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde 4 Haziran 1970 tarihinde doğan Ekrem İmamoğlu iş adamı ve siyasetçidir. 2014 ve 2019 yılları arasında İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi belediye başkanı olarak görev yapmıştır. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı adayı olan Ekrem İmamoğlu kazandığı kendisine tebliğ edildikten sonra 17 Nisan 2019’da göreve başlamıştır. Yapılan itirazların Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonrasında İstanbul seçimleri iptal edilmiş ve 6 Mayıs 2019 tarihinde görevden alınmıştır.

Ekrem İmamoğlu Hayatı

Ekrem İmamoğlu’nun babası Hasan İmamoğlu ticaret ile uğraşıyordu. Annesi Hava İmamoğlu ise çiftçilik yapıyordu. Cevizli köyünde doğduktan sonra 4 yaşında iken ailesi ile birlikte Yıldızlı köyüne taşınmıştır. Hentbol oynayarak ilkokulda başladığı spara daha sonradan futbol oynayarak devam etmiştir. Trabzon Lisesi’nden mezun olmuştur. Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Bölümü’ne kaydolmuştur. Ailesinin İstanbul’a taşınması sonrasında lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

İnşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde 1992 yılında çalışmaya başlamıştır. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Trabzonspor’un yönetiminde 2002’den itibaren çeşitli görevler almıştır. Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yapmıştır. Dilek Kaya ile 18 Kasım 1995’te evlenmiştir. 1997 doğumlu Mehmet Selim, 2005 doğumlu Semih ve 2011 doğumlu Beren adında üç çocuğu vardır.

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı

2008’de CHP üyesi olan Ekrem İmamoğlu 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı olsa da partisi tarafından aday olarak gösterilmemiştir. CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından 16 Eylül 2009’da atanmıştır.

CHP Beylikdüzü İlçesi 1. Kongresi’nde 27 Aralık 2009’da seçilen ilk ilçe başkanı olmuştur. CHP Beylikdüzü İlçesi 2. Kongresi’nde 18 Mart 2012 tarihinde yeniden ilçe başkanı seçildi. İmamoğlu, CHP Beylikdüzü ilçe başkanlığı görevinden 15 Temmuz 2013’te istifa etmiştir. CHP’nin Beylikdüzü belediye başkanı adayı olarak 2014 Türkiye yerel seçimlerine katıldı. Bir önceki yerel seçimlerde yüzde 30 oy alan partisinin oy oranını yüzde 50,8’e çıkararak belediye başkanlığını kazandı.

23 Eylül 2017’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa etmesinin ardından CHP tarafından pozisyona aday gösterilmiştir. 28 Eylül 2017’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada AK Parti adayı Mevlüt Uysal’ın 179 oy İmamoğlu ise 125 oy almıştır.

Ekrem İmamoğlu CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak 18 Aralık 2018’de yapılan aday tanıtım toplantısında açıklanmıştır. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven tarafından 4 milyon 159 bin 650 oy alarak Binali Yıldırım’dan önde olduğu duyurulsa da AK Parti İstanbul İl Örgütü çeşitli nedenlerle itirazda bulunmuştur. YSK tarafından kabul edilen itirazlar neticesinde oylar yeniden sayılmaya başlanmıştır. 17 Nisan 2019 tarihinde yeniden sayım bittiğinde de Ekrem İmamoğlu’nun yarışı önde bitirdiği açıklanmıştır. Aynı gün mazbatası YSK tarafından verilerek göreve başlamıştır.

6 Mayıs 2019’da YSK tarafından AK Parti tarafından sandık kurullarının oluşumuna yönelik yapılan itirazlara karşılık İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı alınmıştır. Bu da İmamoğlu’nun mazbatasının iptal edilmesi anlamına gelmektedir. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya belediye başkanlığına vekâleten getirilmiştir.

Tavsiye Konu

Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Kimdir? Televizyon programlarındaki ve sanal ortamlarda yarışıyor olduğumuz bilgi yarışmalarında genellikle karşımıza çıkmaktadır …

2 Yorumlar

  1. Selim benim yakın bir arkadaşım. Babası ile de bu şekilde tanışmıştım yani sayın Ekrem İmamoğlu ile. Kendisi gerçekten çok tatlı ve iyi bir insan. Siyaset hayatında daha fazla yükseleceği ve daha iyi yerlere geleceği ise aşikar bir durum. Umarım çizgisini bozmadan devam edebilir.

  2. Eski Beylikdüzü Belediye Başkanı. Kendisi her şeyden önce çok başarılı bir iş adamı ve yönetici. Siyaset sahnesinde ise bir anda büyük bir ivme ile yükselişi muazzam. Umarım düşünce tarzını bozmadan halk için çabalamaya devam eder. Kendisini daha iyi noktalarda görmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir