Ana Sayfa / Sağlık / Emzirmenin Kadına Faydaları

Emzirmenin Kadına Faydaları

Emzirmenin Kadına Faydaları

Emzirme dönemi hem anne hem de bebek için oldukça önemli bir süreçtir. Genellikle bebekler açısından anne sütünün ne kadar önemli olduğu ve bebeğe sağladığı faydalara değinilse de, emzirme aslında anneler için de büyük faydalar sağlar. Kadın sağlığı açısından hem emzirme döneminde hem de ileri yaşlarda sayılamayacak kadar fayda sağlayan emzirme süreci fizyolojik açıdan izlenen bir süreçtir ve kadın yaşamının doğasında bulunur. Bu yazımızda emzirmenin kadına faydaları ve bu süreçte annelerin hangi açıdan korunduğu üzerinde duracağız.

Emzirmenin Kadın Sağlığı Açısından Faydaları 

Doğum Sonrası Depresyon Riskini Azalmaktadır

Doğum sonrası kadınların psikiyatrik rahatsızlıklara yakalanma riskinin en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemde emziren anneler doğal bir yolla sakinleşmiş olurlar. Hayat içinde boğuşurken stresi de daha az hissettikleri söylenmektedir. Emziren kadınlar kendilerini daha rahat hissederler ve aynı zamanda bebeğe faydalı bir iş yapıyor olmanın verdiği mutluluk daha güçlü hissetmelerini sağlar.

Kardiyovasküler Hastalıklar Açısından Olumlu Etkiler Sağlar

Emziren kadınlarda kan basıncının daha düşük olması nabız üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratır. Bunun yanında emzirme döneminde olan kadınlarda faydalı görülen HDL kolesterol düzeyi yüksek kaldığı için kardiyovasküler sorunlara karşı koruma da sağlanmış olur.

Gebeliğe Karşı Koruma Sağlar

Doğum sonrası ilk 6 ay boyunca bebeğin sadece anne sütü alarak beslenmesi sağlanıyorsa kadın doğal bir şekilde gebelikten korunmaktadır. Yapılan çalışma sonuçlarına göre böyle bir durumda gebelik korumasının %98’e varan oranlarda olduğu görülmektedir.

Meme Kanserine Karşı Koruyucudur

Yapılan araştırmalar emziren kadınların diğerlerine göre meme kanseri riskini daha az taşıdığı görülmektedir. Özellikle 40 yaş altında bulunan kadınlarda emzire süresi arttıkça meme kanseri riski daha da azalmaktadır. Annenin emzirme süresini uzatması kendi sağlığını da koruması anlamına gelir.

Over Kanserine Karşı Koruyucudur

Kadınlarda emzirme süreleri ile emzirilen çocuk sayılarındaki artış over kanseri karşısında da etki sağlamaktadır. Bu süreçte yumurtlama döngüsü devam ettiği için kanser riski azalır. Hiç bebek emzirmeyen kadın ile emziren kadın arasında ki risk yüzdelerinde %22’lik bir fark görülmektedir.

Osteoporoz Riskini Düşürür

Emzirme dönemi sonunda kadınların kemik mineralleri yoğun şekilde artar. Bu sayede ileri yaşlarda karşılaşılma ihtimali yüksek olan osteoporoza karşı bir koruma kalkanı oluşturulmuş olur.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir