Ana Sayfa / Genel Kültür / En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri

En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri

İkinci Dünya Savaşı denildiğinde insanların akıllarına daha çok Berlin Duvarı, atom bombası, Japonya, Naziler, Almanya, Ruslar ve İngilizler gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan gelişmeler günümüzde hala insanlar tarafından merakla araştırılmaktadır. İnsanların büyük ilgi gösteriyor olması dönem hakkında pek çok film çekilmesine ve filmlerin büyük gişeler elde edebilmesine neden olmuştur. Döneme daha yakından tanıklık edebilmeniz için bu yazımızda izlediğinizde vakit kaybı olarak değerlendirmeyeceğiniz İkinci Dünya Savaşı Filmleri bilgileri vereceğiz.

Fury (2014)

IMDB puanı 7.8 olan film İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerini konu almaktadır. Filmde savaşa son günlerinde Amerikan ordusundan katılan 5 askerlik küçük bir ekip Avrupa kıyılarına doğru zırhlı tankları ile ilerlemektedir. Brad Pitt tarafından canlandırılan Komutan Wardaddy’nin görevi nazi kuşatması altında olan bölgeden askerlerini sağ salim çıkarmaktır. Filmde dönem askerlerinin psikolojik durumları net bir şekilde işlenmektedir.

Hayat Güzeldir  (1997)

Benim en az 5 defa izlediğim bir filmdir. IMDB puanı 8.6 olan filmde ağlamamak neredeyse imkansız. Bir sahnede gülerken diğer sahnede ağlayacağınız ender filmler arasında yer almaktadır. Neşeli birisi olan Guido öğretmen olan Dora ile evlenmiştir. Giosue adında bir oğulları olmuştur. Dönemin kirli günlerinden birinde oğulları Giosue ve Guido Yahudi oldukları için toplama kampına götürülür. Dora Yahudi olmamasına rağmen ailesi ile birlikte gidebilmek için aynı trene biner. Guido oğlunun korkmaması için orada yaşadıkları her sorunun aslında bir oyunun parçası olduğunu anlatacaktır.

Piyanist  (2002)

IMDB puanı 8.5 olan filmde ana karakterimiz Wladyslaw Szpilman’dir. Polonyalı olan Wladyslaw Szpilman başarılı bir piyanisttir. Hayatı Almanların Polonya’yı işgal etmesi ile kabusa döner. yahudi olmasına rağmen toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve kaçak bir yaşam sürmeye başlar.

Çöküş  (2004)

IMDB puanı 8.3 olan film 2000’li yıllarda Adolf Hitler’in sekreteri olan Traudl Junge tarafından verilen bir demeçle başlıyor. Filmde Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatması ve Adolf Hitler’in yaşantısının son günlerini Berlin’deki sığınakta geçirmesi anlatılmaktadır. Hitler elbette yaklaşan yenilgiyi kabul etmemektedir. Filmde Adolf Hitler için sonuna kadar savaşan insanların varlığı kadar onun yanından hemen uzaklaşan insanların varlığından da bahsedilmektedir.

 Schindler’in Listesi (1993)

Film yeni olmamasına rağmen geç izleme fırsatı bulduğum için pişmanlık yaşadığım nadir filmler arasında yer almaktadır. IMDB puanı 8.9 olan filmde 1000 üzerinde Yahudinin hayatını kurtarma konusunda yardımı olan Oskar Schindler ve bunun nasıl gerçekleştiği işlenmektedir. Gerçek hayattan beyaz perdeye uyarlanması, filmde işlenenleri çok daha duygusal bir yapıyla izlemenize neden olacaktır.

Kefaret (2007)

Filmde zengin bir ailenin içerisinde yetişen fakir birinin hayatı anlatılmaktadır. Kişi zengin ailenin kızı tarafından iftiraya uğradığında hayatı birden değişecektir.

 Pearl Harbor (2001)

Amerikalılar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya asker ve silah yardımı yapmaktadırlar. Fakat başkan Franklin D. Roosevelt asker ve savaş yardımının arttırılarak Amerika’nın da savaşta yerini almasını istiyordu. Film Amerika karşıtı olanlar için pek uygun değildir.

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

En İyi Türk Edebiyatı Romanları İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada …

Bir Yorum

  1. Mehmet Çetin

    İkinci dünya savaşında yaşanan en mantıklı hamle bence pearl harbor kasabası baskını. Japonların amerikaya karşı yaptığı bu saldırı ve arkadasındaki amerikanın planları ile tam bir karsılıklı zeka örneği. İkinci dünya savaşını anlatan filmler arasında da hikaye olarak en kaliteli konuyu edindiği için bence pearl harbor en iyi film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir