15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Genel Kültür / En İyi Türk Edebiyatı Romanları

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için elemeler yapabilir ve okuduğumuzda daha çok okuma azmi veren romanları tercih edebilirsiniz. Sizlere bunun için yardımcı olabilmek adına bu yazımızda En İyi Türk Edebiyatı Romanları olarak sanal ortamda derlediğimiz bilgileri sunacağız. Bu sayede kitap okumaya ayırdığınız vakit kısa olsa da sonuçta daha fazla verim alacağınızı düşünüyoruz. Yazımızı okurken hazırlanan her listede eksikler olabileceği gibi bizim hazırladığımız listede de eksikler olabileceğini kesinlikle göz ardı etmeyin. Listemiz umarız sizin için okumak adına bir başlangıç oluşturur ve süreci kendiniz araştırarak daha da verimli hale getirebilirsiniz.

“Çalıkuşu”, (1922) Reşat Nuri Güntekin

Teknik kusurlarına ve tezli bir roman olmasına rağmen akıcı dili ile Cumhuriyet Dönemi genç kızlarına cumhuriyet idealizmini aşılamaktadır. Roman bir dönemin ruhunun yıllar sonra dahi anlaşılabilmesi açısından avantaj sağlamaktadır.

“Sinekli Bakkal”, (1935-36) Halide Edib Adıvar

“Sinekli Bakkal”, 1935 yılında Londra’da Soytarı ve Kızı anlamına gelen “The Clown and His Doughter” ismi ile ilk olarak yayımlanmıştır. Aynı yıl Türkçe olarak çevrilmeye başlanmış ve 1936 yılında yayımlanmıştır. Romanda bir mahalledeki karakterler üzerinden Doğu – Batı sorunları tartışmasını vermekte ve bu konuda çözüm önerisi sunmaktadır.

“Eylül”, (1901) Mehmet Rauf

Türk edebiyatı üzerinde araştırma yapan uzmanlar tarafından tarihimizde yer alan ilk psikolojik roman olarak değerlendirilmektedir. Yazıldığı dönemde küçük yergiler almış olsa da büyük ölçüde beğeni toplamış, zamana direnen ender romanlar arasında yer almaktadır.

“Issızlığın Ortası”, (1976) Mehmet Eroğlu

1979 Milliyet Roman Ödülü’nü Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan “Cevdet Bey ve Oğulları” romanı ile paylaşan “Issızlığın Ortasında” romanının sakıncalı bulunması nedeniyle uzun süre baskısı yapılmamıştır. Romanda 68 kuşağının öyküsü anlatılmaktadır. Yazar romanında insan psikolojisinin derinlerine inmeyi başarmıştır.

“Üç İstanbul”, (1938) Mithat Cemal Kuntay

Yazarın ilk ve tek romanıdır. Romanda İttihat ve Terakki ile Mütareke Dönemi ve İkinci Meşrutiyet dönemindeki İstanbul anlatılmaktadır. 20 yıllık bir eserde Osmanlı Devleti’nin çöküşünü yazarın tanıklığında görüyoruz.

“Gölgesizler”, (1993) Hasan Ali Toptaş

Türkçeyi şiirsel bir üslupla kullanan yazarın bu romanın Türk edebiyatı haricinde dünya edebiyatında da yer edinmiştir. Romanda yazar varoluşçuluğu köy atmosferinde ele almaktadır.

“Bereketli Topraklar Üzerinde”, (1954) Orhan Kemal

Roman Orhan Kemal’in adeta baş yapıtıdır. Emek ve sermaye ilişkisi, işçi sınıfının hali ve köylülük romanda akıcı bir dille ele alınmaktadır. İlk baskısı 288 sayfa iken 10 yıl sonra yayımlanan ikinci baskının 427 sayfa olması romanın ilginç özellikleri arasında yer almaktadır.

“Ayaşlı ve Kiracıları”, (1934) Memduh Şevket Esendal

İlk olarak Vakit gazetesinde tefrika edilen ve 1934 yılında kitap olarak yayımlanan “Ayaşlı ve Kiracıları” yazarın yayımladığı ilk romandır. Romanda sunulan toplumsal kesit aracılığı ile bürokrasiye ve var olan düzene eleştiriler yapılmaktadır. Roman duru ve sade bir dille kaleme alınmıştır.

“Kiralık Konak”, (1922) Yakup Kadri Karaosmanoğlu

“Kiralık Konak” içeriğinde Osmanlı’nın çöküşünde görülen Batılılaşma ve yozlaşmalar ele alınmaktadır. Romanda insanların bu dönemde tercih ettikleri kıyafetler dahi ele alınmaktadır.

“Bir Gün Tek Başına”, (1975) Vedat Türkali

Roman aşk konulu olsa da tek başına aşk romanı demek haksızlık olacaktır. Ülkenin toplumsal ve siyasal yapısı da güzel bir Türkçe ile ele alınmaktadır.

Tavsiye Konu

Rus Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken Romanlar

Ülkelerin siyasi ilişkileri sürekli değişiklikler gösteriyor olsa da bu yazımızda siyaset başka edebiyat başka diyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir