Ana Sayfa / Genel Kültür / En Sık Sorulan Mülakat Soruları

En Sık Sorulan Mülakat Soruları

En Sık Sorulan Mülakat Soruları

Çok iyi okullardan mezun olmuş, çok başarılı bir kişiliğe sahip olabilirsiniz. Eğer iş görüşmesine gittiğinizde mülakatınız iyi geçmezse kim ne olduğunuzun pek önemi kalmaz. Mülakatlarda genel olarak bazı kalıp sorular yöneltilmektedir. Basit gibi görünen bu sorular aslında çok tehlikeli ve eleyici sorulardır. Bu sebeple kariyer yolculuğunuza başlamadan önce iş görüşmesinde nelere dikkat edileceği, mülakat sorularının neler olabileceği ve ne cevaplar verileceği konusunda bilgi edinmeniz gerekir. En sık sorulan mülakat soruları hakkında önceden bilginiz olursa hazırlıklı olmuş olursunuz ve sorulara istenilen nitelikte cevap verme ihtimaliniz yükselir.

Kendinizden bahseder misiniz?

Genel olarak ilk önce yöneltilen bu soru kişiler tarafından fazla önemsenmez ancak oldukça eleyici bir sorudur. Kendini anlatamayan bir insanın pek fazla işe yaramayacağı düşüncesi hakimdir. Bu soru görüşmenin ne kadar süre devam edeceğini de belirleyen sorudur. Cevap verirken kısa ve net cümleler kurarak kim oldunuz ve neler yaptığınızı anlatmanız gerekecektir. Bu soru basit gibi görünse de önceden prova etmiş olmanızda fayda olacaktır.

En Güçlü Olduğunuz Yönleriniz Nelerdir?

Bu sorunun sorulmasında ki neden başvurduğunuz pozisyon için uygun olup olmadığınızın anlaşılmasıdır. Ayrıca kendinizin ne kadar farkında olduğunuzu ölçmek içinde sorulmaktadır. Cevap verirken ne çok mütevazi ne de çok abartılı davranın. Asıl yapılması gereken verilen iş ilanında aranılan özelliklerden yola çıkmak olmalıdır. Bu sayede onların duymak istediklerini söylemiş olacaksınızdır.

En Zayıf Yönünüz Nedir?

Bu soru ile daha önce yaşadığınız olumsuzluklar ve nasıl başa çıktığınız hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Cevap aşamasında kesinlikle önceki iş yerleriniz hakkında kötü konuşmamalısınız. Ayrılmak isteme nedenlerinizi hep kabul görebilecek nedenlere dayandırmanız gerekir. Ancak bu noktada yalan söylemek pek hoş olmaz. Sadece biraz politik davranırsanız iyi olur.

Sizi Neden İşe Almalıyız?

Bu soru başvurduğunuz işi ne kadar istediğiniz ve gerçekte o iş yerinde olmak isteyip istemediğiniz ile alakalıdır. Bu sorunun cevabında başvuruda bulunduğunuz işin gerektirdiği özelliklere göre cevap verilmesi gerekecektir. Şirketlerinde başvurduğunuz pozisyonda olursanız hem kendinizi çok daha iyi ifade edebileceğinizi hem de şirket çıkarları doğrultusunda hareket ederek başarının parçası olmak istediğinizi söyleyip ikna etmeniz gerekecektir.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir