Ana Sayfa / Genel Kültür / En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

En Uzun Yaşayan 10 Hayvan

Dünya çok fazla canlıyı barındıran özel bir gezegendir. Bu canlı grubu içerisinde sadece sekiz milyona yakın farklı türü bilinen hayvan bulunmaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre her hayvan türünün de kendine göre değişen ömür süreleri olduğu söylenmektedir. Çok uzun yıllar yaşayacağı düşünülen hayvan türlerinde de bazı hastalıklar ya da kötü yaşam koşulları nedeniyle erken ölümler görülebilmektedir. Hazırladığımız yazıda sizler için merak edilen En Uzun Yaşayan 10 Hayvan listesine yer vereceğiz ve kısaca türlerden bahsedeceğiz. Farklı bir yazımızda da sizlerden gelen talep doğrultusunda en kısa yaşayan hayvan türlerinden bahsedeceğiz.

  • Ölümsüz Deniz Anası

İsminden de anlaşılacağı gibi en uzun soluklu yaşayan ve hatta neredeyse ölmeyen tek canlı türüdür. Aldığı darbelerden ya da yaralanmalarda sonra kendisini yenileme özelliğine sahip olması ona bu ismi ve uzun yaşayan hayvanlar listesinde zirvede yer vermiştir. Akdeniz ve Japonya sularından yaşadığı bilinmektedir.

  • Deniz Tarağı

En uzun yaşayan hayvan türü olarak bilinen bu canlı ortalama 410 yıl yaşayabilmektedir.  Deniztarakları Kuzey Atlantik Okyanusunda yaşarlar. Ekonomik bir beslenme kaynağı olarak tüketilen bir yumuşakçadır.

  • Grönland Köpek Balığı

Yaklaşık 20 metre uzunluğu ve 136 ton ağırlığı bulunan bu hayvan türü dünyanın en büyük canlılarından biridir. Kuzey Atlantik ve Atlantik Okyanusu’nda yaşayan bu hayvanların yaşam sürelerinin yaklaşık olarak 250 yıl olduğu bilinmektedir.

  • Rougheye Kayabalığı

İsmini göz kapaklarındaki kemiklerden alan bu balık türü yaklaşık olarak 205 yıl kadar yaşayabilir. Ayrıca bu balıkların boylarının 80 cm’den  1 m’ye kadar uzayabildiği görülür.

  • Koi Balığı

Aslında Orta Avrupa ve Asya’da görülen bu balık türü süs havuzlarında ve ya yapay göllerde yetiştirilmek üzere farklı bölgelere taşınmıştır. Bir tür sazan balığı olan Koiler soğuk suları sever ve yaklaşık 200 yıl yaşayabilirler.

  • Göl Mersin Balığı

Kuzey Amerika’da yaşayan bu balık türü yaklaşık olarak 152 yıl yaşayabilmektedir. Torpidoya benzetilmesine neden olan kemik yapısı bulunur.

  • Tuatara

Bir çeşit sürüngen olan Tuatara, çok uzun yıllar öncesinde yaşayan atalarının kalıtımıdır. Koyu yeşil tonlarında olan ve tek türü bulunan bu canlı türü ortalama 150 yıl yaşayabilmektedir.

  • Dev Galapagos Kaplumbağası

Adından da belli olacağı gibi yaşayan en büyük kaplumbağa türüdür. Yaklaşık olarak 150 yıl yaşayabilen bu havan türü genel olarak adalarda yaşamaktadır.

  • Afrika Filleri

Dünyada ki ilk üç büyük canlı grubuna giren bu filler 70 yıl yaşayabilirler ve yaşamları boyunca doğurganlıklarının devam ettiği bilinmektedir.

  • Macaw Papağanı

Listemizin sonunda yer alan bu hayvan türü ise 50 yıl kadar yaşayabilmektedir. Nesli tükenme tehlikesi bulunan Macaw Papağanları genel olarak vahşi tutum sergilerler.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir