Ana Sayfa / Dini / Estetik Ameliyatı Yaptırmanın Hükmü Nedir?

Estetik Ameliyatı Yaptırmanın Hükmü Nedir?

Estetik Ameliyatı Yaptırmanın Hükmü Nedir?

Estetik ameliyatı bazen zorunlu hallerle bazen de kişilerin keyfi kararı ile vücutlarındaki herhangi bir bölümün daha güzel görüneceğini düşündüğü şekilde değiştirme işidir. Özellikle son zamanlarda estetik operasyonlar her geçen gün artmakta ve insanlar kendilerini şekilden şekle sokarak farklılaşmaya çalışmaktadırlar. Genellikle yüz bölgesinde burun, vücutta da meme ve kalça estetiği yapılması yaygındır. İnsanların doğuştan gelen özelliklerini beğenmiyor oluşu ve değiştirmek isteyişi konu üzerinde kafa yoranları da düşündürmektedir. Halinden mutsuz olan bir kişi estetik ameliyatı yaptırmalı mı yoksa haline razı olup kabul mü etmeli? Dinimizde estetik ameliyatı yaptırmanın hükmü nedir gelin birlikte göz atalım.

İslam’da Estetik ve Güzellik

Estetik Olmak Günah MI?

Her insan Allah’ın yarattığı özellikleri kabul ve şükür etmek zorundadır. Yaratma kudreti sadece Allah’ta bulunur ve bunun keyfi şekilde değiştirilmesi dinen caiz değildir. Özellikle şeytanın verdiği vesvese ile çok dikkat çekici değişiklikler yapılması dinimizde kabul edilemez. Estetik ameliyatının günah olup olmadığı ile ilgili sorular sürekli dolaşmakta ve alanında uzman olan kişiler bu konu ile ilgili görüşlerini bildirmektedir. Estetik ameliyatı yapılması konusuna eğer görüntü çok rahatsız edici ve bakanların dikkatini çekecek boyutta ise farklı yaklaşılabilmektedir. İnsan psikolojisi ve mutluluğu dinde önemli bir yer tutar. Eğer etrafındakilerin bakışları kişiyi çok rahatsız ediyor ve ruhsal anlamda içine kapanmasına ve toplumdan kaçmasına neden oluyorsa mevcut durumun göze daha hoş gelecek şekilde değiştirilmesinin kabul edilebildiğini belirten uzamanlar, estetik açıdan belirgin bir sorun olmadığı halde sırf modaya uysun diye yapılan estetik operasyonların günah olduğunu belirtiyor. Bahsettiğimiz şekilde ihtiyacı olduğu için estetiğe başvuran kişilerin huzurlu olması gerektiği söylenmektedir. Estetik öncesi huzursuz olduğu için bu yolu seçen kişilerin sonrasında da acaba günah mı işledim diyerek kendisini huzursuz etmemesi gerekli görülür.

Estetik Hangi Durumlarda Caizdir?

  • Dişlerin düzeltilmesi için yapılan tel takma işlemi, diş dolgusu ya da komple diş yapılması tedavi amacıyla yapıldığı için caizdir.
  • Kilo ile ilgili sorunların aşılması için tercih edilen yağ aldırma gibi işlemler de caiz görülmektedir. Bu tür bir işlem daha güzel olayım diye değil de daha rahat ve normal yaşayabileyim diye yapılıyorsa caiz görülür.
  • Yüzde belirgin bir şekilde göze batan bir durum varsa ve kişiyi üzüyorsa insanların dikkatini çekmeyecek şekilde düzeltilebilir.

Tavsiye Konu

İslamda Kan Davası

İslamda Kan Davası Kan davalarının bütün türleri İslam dininin ilke ve hükümlerinde haklı görülmemektedir. Kan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir