Kadın

Evli Kadınlarda Kilo Problemi

Evli Kadınlarda Kilo Problemi

Evlilik sonrasında eşlerde kilo alımı sık yaşanan bir durumdur. Kilo alan tarafından kadın olması durumunda kişinin kendisine güveninin azaldığı ve evliliklerde problemler yaşandığı bilinmektedir. Bu konu hakkında problem yaşanmaması adına Evli Kadınlarda Kilo Problemi başlıklı yazımızda özellikle dikkat etmeniz gereken detaylardan bahsedeceğiz.

Kadınların kalori ihtiyaçları erkeklere göre daha azdır. Fakat kadının farkında olmadan eşinin porsiyonları kadar tüketim gerçekleştirmesi, geçmişe nazaran daha fazla yemek yemesine neden olur. Erkeklerin beslenme alışkanlıkları genellikle kalorisi çok, daha az sağlıklı gıdalar tüketmeye eğilimlidir. Evlilikte mutluluğun paylaşmaktan geçiyor olması ve eşlerin sohbet, muhabbet esnasında farkında dahi olmadan yemeklerin miktarlarını artırıyor olmaları sonucunu doğurmaktadır. Eşlerin evlilik sonrasında arkadaşlarını, aile büyüklerini ziyaret etmeleri gelenek ve görenekler arasında yer almaktadır. Buradaki ikramları gereksiz çoklukta tüketmek size zaman içerisinde fazla kilo olarak dönecektir. Eşlerin aynı evi paylaşıyor olmanın getirdiği heyecan ile yeni yemekler denemeleri, farklı tatlar aramaları farkına varmadan kalori almalarına neden olmaktadır. Tüketme alışkanlıkları evlilik sonrasında yeni yaşamda edinilen stres ve aile büyükleri ile yaşanabilecek problemler nedeniyle artış göstereceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Flört dönemindeki nazik tavırların evlilik döneminde görülmüyor olmasının getirdiği stres de kişiyi fazla yemek tüketmeye itmemelidir. Kalmasın, atılmasın diye yemekleri bitirmeyi misyon edinmek yanlıştır. Evlilikte kilo alımını hızlandıran detaylardan birisi de iş ve ev hayatında fast food ağırlıklı beslenerek zaman kazanmaya çalışmaktır. Zaman kazanıyor olsanız da kalori aldığınızı unutmamanız gerekmektedir.

Evlilik Sonrasında Kilo Almamak İçin Öneriler

Kişinin kendisinden başka birisini ön plana çıkarması sık yapılan hatalar arasında yer almaktadır. Sürekli fedakarlık yapan taraf olmak zorunda değilsiniz. Başkasının öncelikleri eşiniz olsa dahi sizin önceliklerinizden hep önde gelmemelidir. Bunlardan bahsediyor olmamızın nedeni çocuklarınızın, eşinizin, işinizin kilo vermeme noktasında bahaneniz olmamasının önemidir. İdeal kiloda olmak, sağlıklı bir yaşam sürebilmek kişinin kendisi için amaç edinilmelidir. Arkadaşınız, eşiniz veya aile büyüklerinizin baskısı ile sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hedeflemek büyük ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Elbette başarılı olmanız için bahsettiğimiz kişilerin sizlere faydaları olacaktır, fakat tek başına yeterli değildir.

Kilo verme noktasında kararlı olmanız durumunda standart ideal kilo tablolarına göre değil de sizin için ideal olanı araştırmalısınız. Sizin için ideal olan ise boy, vücuttaki kemik / kas / yağ oranları dikkate alınarak ortaya çıkarılır. Bu yapılırken uzman kontrolünde kolesterol, tansiyon, şeker değerlerine de bakmak gerekmektedir. Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi kilo verme noktasında yardımcı olacaktır. Ayrıca mutlaka makul hedefler oluşturmalısınız. Aylık 3 – 4 kilo vermeyi hedeflemek makul bir hedef olduğundan, dikkat edildiğinde kolaylıkla ulaşılacak ve insana başarmanın tarif edilmez hissini yaşatacaktır. Çıtanın yüksek tutulması kişinin başarma ihtimalini düşüreceği gibi, strese olan eğilimini de artıracaktır.

Tüm çabalara rağmen istenilen kiloyu verememe durumu ile de karşılaşabilirsiniz. Hormonlar, genetik faktörler gibi parametreler kişinin kilo verme noktasında başarısız olmasına neden olabilirler. Bu süreci konusuna hakim bir uzman ile yönetmek ve sizlere verilen tavsiyelere uyuyor olmak çok daha sağlıklı kilo verimi noktasında yardımcı olacaktır. Beslenme alışkanlıklarına ara öğünler ilave edilmesi, sık ama az beslenilmesi genellikle insanlar tarafından tercih edilen kilo verme teknikleri arasında yer almaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı