Ana Sayfa / Kadın / Evlilik Hazırlıkları Esnasındaki Çatışmaları Yönetmek

Evlilik Hazırlıkları Esnasındaki Çatışmaları Yönetmek

Evlilik Hazırlıklarında Çatışmaları Yönetmek

Evlilik hem kadın hem de erkek için heyecan, mutluluk ve yeni bir yaşam anlamına gelmektedir. Evlilik hazırlıkları yapan çiftlerin bu süreçte tatsız olaylar yaşayabildikleri kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Süreçte yaşanan stres yeni bir hayata adım atıyor olması ile alakalıdır. Yaşanan çatışmaların çiftler arasındaki duygusal bağda onarılması zor yaralar açabileceği ve bu nedenle tarafların ego tatmininden uzak durmaları gerekliliğini uzmanlar sürekli olarak vurgulamaktadır.

Eşinizle Sağlıklı İletişim Önerileri

Çiftlerin evlilik heyecanını doruklarda yaşadığı günlerde daha yolun başındayken önüne geçilemez sorunlar yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Evlilik Öncesi Stres

Çiftlerin geneli için evlilik öncesinde stres yaşanması normaldir. Eşlerin farklı tercih ve zevklerinin olmasının stres üzerinde etkisi büyüktür. Geleneksel toplumumuzda evlilik iki tarafın ailesinin de sürece dahil olmaları olarak görüldüğünden çok daha stresli bir süreç yaşanabiliyor. Sürecin bu aşamada stresli olması ailelerinin kurallarının ve adetlerin daha ön planda tutulması ile de alakalıdır.

Evlilik Öncesindeki Çatışmalar

Evlilik sürecinde halledilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Örf ve adetler, kültürel alışkanlıklar da işin içine girdiğinde süreç daha da ağırlaşmaktadır. Evlenecek çiftin nerede oturacağı, evde kullanılacak eşyaların seçimi, eşyaları kimin alacağı gibi detaylar ile düğüne kaç kişi çağrılacağı gibi sorun çıkabilecek detaylar arasında yer almaktadır. Tüm detayların birlik içerisinde planlanması ve uzlaşmanın sağlanarak iş birliği içerisinde hareket edilmesi önemlidir.

Evlilik Öncesi Çatışmalarda Kriz Yönetimi

Evlilik öncesindeki detayların çok fazla olması bunların içerisinde çatışmalar yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Yaşanan çatışmaların büyük sorunlar doğurmaması için hem eşlerin hem de onların ailelerinin dikkatli olması gerekmektedir. Çiftin birlikte hareket etmeleri özellikle örf ve adetlerin farklı olması nedeni ile ortaya çıkabilecek çatışmaların önüne geçecektir. Henüz beraber yaşayacakları evi yeni kuruyor olmaları ve aileleri ile yaşamaya devam ettikleri için onların kurallarına uymak, beklentilerini karşılamak zorunda hissetmeleri normaldir. Bu süreçte eşlerin birbirlerine karşı anlayışlı bir tutum sergilemeleri evlilik öncesi çatışmalarda kriz yönetimi noktasında başarılı olmalarını sağlayacaktır. Eşler arasında dayanışmanın sağlanması tüm krizlerin önüne geçilmesi noktasında faydalı olacaktır.

Tavsiye Konu

Evli Kadınlarda Kilo Problemi

Evli Kadınlarda Kilo Problemi Evlilik sonrasında eşlerde kilo alımı sık yaşanan bir durumdur. Kilo alan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir