Ana Sayfa / Genel Kültür / Freelance Çalışmak Nedir?

Freelance Çalışmak Nedir?

Freelance Çalışmak Nedir?

Kelime anlamı olarak paralı asker anlamına gelse de freelance kavramı günlük hayatta oldukça farklı yaşatılmaktadır. Kişinin kendi işini kurması veya çalışma şartları neticesinde farklı bir iş yerinde olsa da mesai kavramına veya bir yere bağlı kalmadan genllikle internet erişimi olan her noktadan proje bazlı olarak evinde, hatta bir kafede dahi çalışabilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde çalışmanın farklı bir stili haline gelen freelance çalışmak için yaygınlaştıkça daha çok konu merak edilir hale gelmiştir.

Freelance çalışmak insanların genellikle avantajları nedeniyle ilgisini çekiyor olsa da çeşitli dezavantajlarının da bulunduğunu ve bunları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımızı belirtmemiz gerekiyor.

Freelance Çalışmanın Avantajları Neler?

 • Mesai kavramınız çalıştığınız projeye göre değişiklik gösterse de genellikle yoktur. Bu; sizin erken kalkmadan hoşlanmıyorsanız erken kalkmamanıza, uzak noktalardaki iş yerlerine gitmenize gerek olmadığı için günün önemli bir kısmının toplu taşıma araçlarında geçmemesine neden olmaktadır.
 • İşin teslimi ile ilgili yaşayacağınız süreci, sıkıntıları tahmin edebileceğiniz gibi teslim süresine göre kafa tatili yapabilecek vaktiniz olması durumunda kimseden izin almanıza gerek kalmayacaktır.
 • Özellikle orta yaş ve üzeri gruplar tarafından merak edilen freelance ne iş yapar sorusunun günümüzde oldukça fazla sektörle ilişkilendiriliyor olması insanların doğru tercih yaptıklarında iş sıkıntısı çekmiyor olmalarına olanak sağlamaktadır.
 • Freelance iş nasıl bulunur sorusunun cevabı ise dijital ortamın kullanım oranının bireysel ve kurumsal bazda oldukça yüksek seviyelere ulaşmış olması nedeniyle tek değil, bu konuda iş veren ve çalışan ile görüşmeyi sağlayan, iki tarafın da haklarını güvence altına alan girişimlerin sayısı gün geçtikçe ülkemizde de artmaktadır.
 • Freelance çalışmak vergi yükümlülükleri getirir mi şeklinde bir soru için ise aylık ve yıllık bazda vergi dairesi tarafından belirlenen limitleri aştığınızda bu sorumluluğunuzu yerine getirmeniz gerekliliğinden bahsedebiliriz. Bu sayede kazanç sağlarken herhangi bir resmi kurum ile de sorun yaşamamış olursunuz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Neler?

 • İnsanlara mesai ve iş yeri kavramının olmaması nedeniyle freelance çalışma avantajlı gelse de sürekli olarak uyuşukluk hali, işe başlama konusunda gerekli motivasyonun sağlanması konusunda yetersizlik gibi durumların sık yaşanması işlerin teslim süreci esnasında sıkıntılar ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Şirketlerin freelance çalışanlar için genellikle proje bazlı çalışıyor olmaları sigorta gibi yükümlülüklerin olmamasına veya gerçekleştirilmemesine neden olmaktadır. Bu durum freelance çalışanların sağlık hizmeti almalarına veya ilerleyen süreçlerde emeklilik haklarının olmamasına neden olabiliyor. Bunu aşabilmek için firmalar ile anlaşma yapılırken sigorta sürecinin başlatılması gibi bir koşul sunulabileceği gibi işi resmiyete dökerek bağkur ödemeye başlayarak maliyetli olsa da sorunu tamamen çözebilirsiniz.

Tavsiye Konu

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Türkiye’de En Sık Karşılaşılan Sınır Dışı Edilme Sebepleri Ülkemizde geçerli olan 6458 sayılı Yabancılar ve …

4 Yorumlar

 1. Cihat Yıldırım

  Freelance’da iş almak için wask önerilir millet. fiyatlar iyi, gece 3’de kimse yazmıyor, Gündüz yormuyor. haberiniz ola
  Hatta link; wask.co

 2. Freelance çalışmanın en büyük sıkıntısı iletişim. Müşteri ile iletişim çok zor çünkü müşteri sizi nedense freelance çalışanını köle gibi görüyor ve sürekli olarak bir üstten bakma azarlama peşinde oluyor. Gerçi bu özel sektörde de var.

 3. Berk Kalaycı

  Freelance çalışmanın en zor özelliği programsızlık. Belli bir plan program olmadığından dolayı ister istemez işler sürekli olarak erteleniyor ve son güne kalıyor. Bu nedenle kesinlikle plan ve program gerekiyor.

 4. Zaman yönetimi gerçekten freelance çalışırken çok büyük bir önem taşıyor. Müşterileri memnun etmek gerek. Fakat bazı müşteriler ne yazık ki kötü niyetli olabiliyor. Bu nedenle freelance çalışmak ne kadar güzel görünse de çok sıkıntılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir