14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Sağlık / Gırtlak Kanseri Tedavisi

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Tıp dilinde larenks kanseri olarak da bilinmekte olan gırtlak kanseri, boğaz bölgesinde gelişim göstermiş olan kanserli hücrelerin varlığını ifade etmektedir. Oldukça önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Bu kanser türüne yakalan kişilerin sosyal yaşamları da büyük ölçüde etkilenmektedir. En yaygın ve belirgin olan belirtisini ses kısıklığı olduğu görülen gırtlak kanseri, öksürük, yutkunmada güçlük çekme, boğaz ağrısı gibi şikâyetlerle de kendisini ele verir. Bu yazımızda gelişen tıbbi yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılan gırtlak kanseri için ne gibi tedavi yöntemlerine başvurulabileceğinden bahsetmeye çalışacağız.

Gırtlak Kanseri Tedavi Yöntemleri

Gırtlak kanseri tedavisine karar verilebilmesi için öncelikle kanserin oluştuğu bölgenin ve kanserli hücrenin hangi evrede olduğunun tespit edilmesi gerekli olacaktır. Bunun yanında seçilecek olan tedavi yönteminin hastaya uygun olup olmadığının da doktor ile birlikte görüştükten sonra belirlenmesi uygundur. Gırtlak kanseri tedavisi içi uygun görülen tedavi yöntemleri aşağıda alt başlıklar halinde incelemektedir.

Gırtlak Kanseri İlaç Tedavisi

Gırtlak kanserinde tedavi hedefine yönelik olacak şekilde ilaçlı tedaviye başvurulabilmektedir. Bu aşamada hastaların kullanması istenen ilaçlardan birisi Cetuximab (Erbitux) ilacıdır. Bu ilaç ile kansere neden olan yaygın hücrelerin çoğalmaları durdurulmaya çalışılır. Ayrıca bu ve benzeri ilaçların diğer tedavi yöntemleri ile bir arada kullanıldığı da görülmektedir.

Gırtlak Kanseri Radyasyon Tedavisi

Bu tedavi yönteminde kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemek için radyasyon verildiği görülmektedir. X ışınları ve protonlar aracılığı ile hastalara verilmekte olan yüksek enerji ışınları daha çok gırtlak kanserinin erken sayılan evrelerinde başvurulan bir yöntemdir. Bu tedavi çeşidinde radyasyon ışınlarının ya büyük bir makine aracılığı ile ya da vücuda yerleştirilen küçük teller aracılığıyla kanserli hücrelerin yakınana gönderildiği görülmektedir.

Gırtlak Kanseri Kemoterapi

Kemoterapi tedavisi ile kanserli hücrelerin direk öldürülmesi amaçlanmaktadır. Ancak bu aşamada vücutta bulunan yararlı hücrelerde yok olduğu için hastalar çok bitkin düşerler. Tedavinin kullanımına bakıldığında genel olarak radyoterapi ile birlikte tercih edildiğine rastlanmaktadır. İki yöntemin birlikte kullanılmasından dolayı otaya çıkabilecek yan etkiler çoğalacağı için mutlaka doktor onayı gerekmektedir.

Gırtlak Kanseri Cerrahi Müdahale

Gırtlak kanseri türü ve evresine göre seçilebilecek birkaç cerrahi yöntemi mevcuttur. Bu noktada etkili olan en önemli faktör ise kanserli hücrenin boğaz bölgesinde nerede oluştuğudur.

  • Erken evrelerde olan gırtlak kanseri için endoskopik cerrahi yöntemi tercih edilir.
  • Küçük tümörlerden oluşan gırtlak kanserinde ise gırtlağın tamamının veya bir kısmının çıkarılarak temizlendiği ve geri kalan kısmının tekrar yerleştirildiği görülmektedir.
  • Farinjektomi adı ile de bilinmekte olan cerrahi yönteminde de gırtlağın bir kısmının alındığı görülmektedir. Bu aşamada yutkunma faaliyeti için gerekli olan bölümler yeniden yapılandırılır.
  • Boyun diseksiyonu yönteminde ise daha büyük kanserli hücrelerin görüldüğü ve doktorların bu uygulama sırasında lenf düğümlerinin de bir kısmı ya da hepsini çıkarmak zorunda kaldıkları bilinir.

Tavsiye Konu

Masa başı Çalışanlar İçin Beslenme Önerileri

Masa başı çalışanları yoğun oldukları dönemlerde öğünlerini bulundukları yerde yemek zorunda kalabiliyorlar. Öğünlerini masa başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir