Ana Sayfa / Güzellik & Bakım / Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Blefaroplasti olarak da adlandırılan göz kapağı ameliyatı alt ve üst göz kapaklarına uygulanmaktadır. Plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gereken uygulamalarda göz çevresi dokularının gerdirilmesi, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması sağlanmaktadır.

Yaş ilerledikçe yer çekiminin de etkisiyle ciltte sarkmaların meydana gelmesi normaldir. Sarkmaların haricinde yine yaşa bağlı olarak ciltte bollaşma, göz kapaklarında torbalanma, ciltte kırışıklık ve renk değişiklikleri de görülebilir. Cildin yaşlanma sürecini etkileyen faktörler arasında alkol ve sigara kullanımı, hava kirlilikleri, güneş ışınları ve düzensiz uyku gibi durumlar yer almaktadır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri

Cildin elastik bir yapısı vardır. Sahip olunan bu elastikiyet yaşa bağlı olarak kademeli bir şekilde azalmaktadır. Yaşa bağlı olarak yaşanan elastikiyet kaybı yüz bölgesinde fazla deri anlamında başta göz kapaklarında toplanmaktadır.

Yaşlanmanın ilk belirtilerinin göz kapaklarında ortaya çıkmasının nedeni budur. Göz kapaklarında yaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler kişinin donuk ve yorgun bir görüntü çizmesine, buna bağlı olarak yaşlı bir fiziksel görüntüye sahip olmasına neden olmaktadır.  Yaşlanma belirtisi olarak alt ve üst göz kapaklarında görünen durumlar arasında;

  • Üst göz kapaklarında düşüklükler
  • Yorgun yüz ifadesi
  • Özellikle göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri
  • Göz altlarında torbalanma
  • Göz altlarında renk değişiklikleri
  • Göz kapağı cildinde kırışıklıklar

Kişide üst göz kapağı düşüklüğü göz kapaklarında çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan deri bollaşması nedeniyle görülmektedir. Düşüklüğün görmeyi dahi etkileyebilecek derecede fazla olabildiği bilinmektedir. Görmeyi etkileyecek kadar düşüklüğün fazla olması durumunda fonksiyonel olarak da tedavi edilmesi gerekmektedir. Göz kapağı düşüklüğüne alın ve kaşlardaki düşüklükler de eşlik edebilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Yaş Aralığı

Göz kapağı ameliyatı genellikle 35 yaş üstü bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bunda en önemli sebep göz kapaklarında yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan belirtilen bu yaş aralığında görülmesidir. Ameliyat uygulaması göz kapaklarında zamana ve farklı etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanmayı durdurmayacaktır. Fakat ortalama olarak 7 – 8 sene etkisini sürdürecektir. Operasyon öncesinde kişideki yorgun yüz ifadesi kalkacak ve yerini dingin bir görünüm alacaktır.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi

Uygulama öncesinde uzman tavsiyesi dikkate alınarak en az 15 gün öncesinde antibiyotik ve aspirin gibi ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Bu ilaçların kullanımı operasyonda kanama eğilimini artıracaktır. Operasyon sonrasında yaranın iyileşme hızını geciktirmesi nedeniyle sigara tüketimine de mümkünse 2 – 3 hafta öncesinde son verilmelidir. Bitkisel takviyesi olduğu düşünülen ürünlerin beklenmedik etkilerinin olabileceği göz ardı edilmemeli ve göz kapağı ameliyatı öncesinde bu ürünlerin kullanılmaması sağlanmalıdır.

Ameliyat en basit haliyle bölgedeki fazla kas ve deri dokunun kesilerek çıkarılması işlemi olarak tanımlanabilir. Göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılması ameliyat izinin görülmemesi içindir.

 

Tavsiye Konu

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yağ Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır? Yağ dolgusu nedir, yağ dokusu farklı özellikleri bilim insanları tarafından …

Bir Yorum

  1. Üst göz kapağı düşüklüğü için ameliyat olacağım. Sizce üst göz kapağı ameliyatı riskli mi? Hem görüşümü bozuyor hem dış görünüş olarak kötü görünüyor hem de göz tembelliği yapıyormuş. Ameliyatı kesin olacağım fakat korkuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir