14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Genel Kültür / Gümüşleri Parlatmanın Doğal Yolu

Gümüşleri Parlatmanın Doğal Yolu

Evlerinizde bulacağınız malzemelerle gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Gümüş parlatmanın en kolay yolu diş macunu, karbonat ve sirke üçlüsünün farklı karışımlarından geçer. Diş macunu sıktığınız gümüşleri yarım saat suda bekletin. Parlak şekilde çıktığını görürsünüz. Yarım su bardağı sirke içerisine 1 çorba kaşığı sirke katın ve gümüşlerinizi bu karışımda bekletin. Gümüş parlatmanın farklı yöntemleri bulunur.

Tuz ve sirke karışımı aynı etkiyi yapar. Tuzu ve sirkeyi bir kaba dökün ve gümüşlerinizi bu karışımla pamukla silin. Gümüşler kısa sürede parlar. Bir kap içerisine sirke koyun ve hafif ısıtın. İçerisine limon ve karbonat ekleyin. Gümüşleri bu karışımda 1 saat bekletin. Gümüşleriniz ilk aldığı güne döner.

Alüminyum folyo ve az karbonatı tencereye koyun. İçerisine su ekleyin. Hafif ısıtın. Özellikle büyük gümüş eşya parlatmasında sıklıkla bu yöntem kullanılır. Gümüş temizliği nazik bir iş. Silerken her noktasını temizlemelisiniz. Parlatma işleminden önce mutlaka tozlarını alın. Küçük gümüş takılar için özellikle sirkeli ve karbonatlı karışımlar önerilir. Diş fırçası yardımıyla gümüşlerinizi parlatmanız daha kolay olur.

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir