15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Ekonomi & Finans / Hangi Durumlarda Kredi Kullanılmalıdır?

Hangi Durumlarda Kredi Kullanılmalıdır?

İnsanların tüketim alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak geçmişten farklı olarak ailelerin büyük çoğunluğunda hem kadın hem de erkek çalışmasına rağmen maddi anlamda çeşitli sıkıntılar dönemsel olarak yaşanabiliyor. Bu durumda ilk olarak kredi kartları kullanım oranlarının arttırılması insanların imdadına yetişmiş olsa da sonrasında kredi kullanımı ilk akla gelen seçenekler arasında yer alıyor. Bu yazımızda sizlere profesyonel anlamda destek olabilmek için hangi durumlarda kredi kullanılmalıdır hangi durumlarda kullanılmasına gerek yoktur gibi bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle insanların kredi kartlarını yoğun kullanım sonrasında ödeme güçlüğü yaşayıp sadece asgari ödeme tutarını ödeyip bir sonraki ayı bekledikleri süreçten bahsetmek istiyoruz. 01.07.2018 tarihi itibariyle bankalar tarafından kredi kartlarının sadece asgari ödeme tutarlarının ödenmesinin ardından kalan bakiyeye uygulanan faiz oranlarında yükseltilmiştir. Bu da 5000 TL kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarı olan 1500 TL tutarını ödediğinizde kalan 3500 TL için bir aylık süreç içerisinde ciddi bir faiz tutarı ile karşılaşmanıza neden olmaktadır. Kredi kartı borcunuzun tamamını bir sonraki ay kapatacak gibi iseniz asgari tutar sonrasında kalan rakam için bu şekilde faiz ödemeniz yerine kalan tutar için bir aylık tüketici kredisi çekmenizi tavsiye ediyoruz. 1 ay için tüketici kredisi çektiğinizde belirtilen rakam için çok daha cazip bir maliyetiniz oluşacaktır.

Bankaların farklı kampanyalarını takip ederek en uygun kredi fırsatını yakaladıktan sonra hangi durumlarda kredi kullanmanızın faydanıza olacağı konusu hakkında farklı noktalar arasında;

  • İhtiyacınız olan bir ürünü, hizmeti satın almak istediğiniz ve buna sahip olabilmek için kredi kullanmanız gerekiyorsa ürünün veya hizmetin hayatınızdaki kolaylaştıracağı yönleri / sağlayacağı avantajları iyi analiz etmeli ve sonrasında buna değer diyorsanız ödeme güçlüğü çekme ihtimalinizin olmadığı durumlarda kredi kullanabilirsiniz.
  • Konut alabilmek için belirli bir birikiminizin olmasına rağmen ihtiyacınız olan konut için bir miktar eksiğiniz kalması durumunda her ay kira ödemekten kurtulmak, kira öder gibi ev sahibi olabilmek için bütçenizi sarsmayacak geri ödemeleri olan / vade seçenekleri ekonomi planınıza uygun kredi tercih edebilirsiniz.
  • Hangi durumlarda kredi kullanılmalıdır sorusunun bir diğer cevabı da aylık gelire göre kredi kullanımının gerçekleştirmesinin gerekliliğidir. Bunun için bankalar tarafından sizlere dijital ortamda dahi sunulan kredi hesaplama araçlarından yararlanarak kredi başvurusu sayfasında gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz.

Genel anlamda toparlamamız gerekirse kredi kullanımı esnasında en önemli noktalardan birisi olan kredi geri ödeme süresi için ekonominizi zorlamayacak minimum vade seçeneklerinin değerlendirilmesi önemlidir.

Tavsiye Konu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmediğinde kişilerin ne gibi hukuki süreçle karşılaşacakları konusunda merak edilenleri bu yazımızda paylaşacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir