15 Eylül 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Genel Kültür / İhtiyacımız Olan Şey Ne?

İhtiyacımız Olan Şey Ne?

13 üniversite bölünüyor! Bölünme sonucunda yeni üniversiteler kuruluyor. Bu bölünen üniversiteler içerisinde Türkiye’nin en eski üniversiteleri de yer alıyor. Bazı üniversite öğrencileri bu yapılan haksızlığa karşı yürüyüşler ve protestolar okulların çevrelerinde yapıyorlar. Bu yapanların en önde gelen İTÜ ve GAZİ üniversiteleri yer alıyor. İTÜ Cerrahpaşa Tıp fakültesi öğretmenleri ve öğrencileri bölünme işine karşı çıkıyor ve protestolarını gösteriyorlar. Bu eyleme karşı birçok ünlü de yer alıyor. Son olaraktan Nobel ödülü alıp bizlerin göğsünü kabartan Aziz Sancar Hoca da bu durumun düzelmesi için elinden geleni yapacağını söyleyerek öğrencilerin gönüllerini bir kez daha fethetmeyi başardı.

Peki ülkede gerçekten üniversite sorunu var mı?

Bu sorunun cevabını etrafımıza, şehirlerimize bakarak cevaplayabiliriz. Yaklaşık olarak her ilimizde en az bir üniversite yer almakta. Ve tüm üniversitelerimiz dolu. Peki dolu olan üniversitelerde aynı dolulukta eğitici var mı? Yok. Karadeniz Teknik Üniversite Hukuk fakültesi yeni açıldığından dolayı hocalar il dışından ve bazı özel üniversitelerden gelerek ders anlatıyorlar. Demem o ki ülke de üniversite eksikliği değil eğitici eksikliği göze çarpıyor.

Üniversitelerin parçalanıp yeni bir üniversite olması ülkeye sadece üniversite ve rektör sayısında artış olacaktır. Bu da ülkemizin eğitimine katkı sağlamayacaktır. Bu üniversiteler tarihi ile, evi ile, arkadaşları ile birlikte olmayı seviyorlar. Bunları tarihinle, evi ile ayırmak elinize hiçbir şey vermez.

Eğitimde her zaman aynı yerde sayıklamamız hatta bazen geri geri yürümemiz anlamsızca çıkan böyle yeniliklerden dolayı. Hâlbuki eksik olan eğitimimizi nasıl düzeltebiliriz diye düşünüp kafa yorsaydık her şey daha güzel olur dünya da eğitim sıralamalarında kendimizi sonlarda aramazdık.

Velhasıl kelam; bizler artık kendimizi sonlarda değil başlarda aramak istiyor ve görünce de gururlanmak istiyoruz. Bunun için üniversite sayılarını değil eğitmen sayılarını artırılması gerektiğini düşünüyor ve söylüyorum.

 

Tavsiye Konu

En İyi Türk Edebiyatı Romanları

İnsanların kitap okuma alışkanlıkları ülkemizde bir hayli zayıftır. Bu noktada zaten zorlanarak okuduğumuz kitaplar için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir