Ana Sayfa / Kadın / İlişkiye Zarar Veren Detaylar

İlişkiye Zarar Veren Detaylar

İlişkilerde Doğru Bilinen Yanlışlar

Çiftler tarafından ilişkilerine zarar veriyor olduğu bilinmeyen normal kabul edilen davranışlar bulunmaktadır. Eşlerin ilişkilerinde yaptıkları bazı hatalar zaman içerisinde kültüre karışmasıyla birlikte normal karşılanmaya başlanmaktadır. Eşlerin birbirlerini birer mülk olarak görmeleri ve sinirlendiğinizde duvara bir şey fırlatmanın romantiklik olarak tanımlanması bu duruma en iyi şekilde verilecek örnekler arasında yer almaktadır. Eşlerin mutlu ve sağlıklı ilişkiler yürütebilmesi için sürekli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalarda ortaya çıkan, çiftler tarafından normal olarak kabul gören fakat ilişkiye zarar veren detaylar ele alalım.

İmalı Sözler Kullanmak

İmalı sözler kullanmak istediğiniz veya düşündüğünüz bir şeyi direkt olarak söylemeyi tercih etmek yerine eşinizi doğru yöne çekmeye çalışarak yaptığı yanlışı kendisinin fark etmesini beklemektir. Bu noktada üzüldüğünüz detayları direkt olarak söylemek yerine onu sinir ederek anlamasını beklersiniz. Bunu yapan çiftler sağlıklı iletişim kurmak noktasında sıkıntılar yaşarlar. Bunu yapmak yerine isteklerin ve hislerin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Karşınızdaki kişiden kendi istek ve düşüncelerinize direkt olarak uymasını beklemeden, bu konuda kendisinden destek görmek istediğinizi anlatabilirsiniz. Ortada sevgi varsa bu konuda size destek olmak konusunda çoğunlukla yardımcı olacaktır.

İlişki Bitirme Tehditleri

İlişkide problemler yaşanıyor olması normaldir. Fakat yaşanan problemler nedeniyle tüm ilişkinin bitirilmesinin gündeme getirilmesi ilişkiyi adeta rehin almak olacaktır. Bana sürekli soğuk davranıyorsun gibi genele yayılan cümleler yerine bana bazen soğuk davranıyorsun demek daha sağlıklı olacaktır.

Duygusal şantaj olarak tanımlanabilecek durum gereksiz bir şekilde dram yaratmaktadır. Bu durumda ilişkide yaşanabilecek en ufak bir sorun dahi büyüyebilir. Sağlıklı bir ilişki için iki tarafın da olumsuz düşüncelerini dile getirebiliyor olması gerekmektedir. Küçük sorunlarda dahi ilişkinin geleceğinin sıkıntıya girecek olması düşüncesi tarafların birbirine olan güvenini sarsacaktır.

Hissettikleriniz İçin Eşinizi Suçlamayın

Partnerinizin size vakit ayıramadığı günler elbette olacaktır. Bu günlerde özellikle kötü bir gün geçiriyor olmanızın da etkisiyle ilişkinizi zedelememeniz gerekiyor. Siz bir şey istemeden bazen eşinizin tahmin edemiyor olması, aksiyon almamış olması aranızda sorun yaşatmamalıdır. Bu üstü kapalı da olsa bencillik olarak tanımlanabilir. Bu sürecin devam ettirilmesi zaman içerisinde kin birikmesine ve daha da olumsuz dönemlerin yaşanmasına neden olabilir. Partnerinizden beklentilerinizi iyi belirlemeniz bu konuda yardımcı olacaktır. İlişkide ödün veriyorsanız bu karşınızdakinin beklentisi değil sizin seçiminiz olmalıdır.

Kıskançlık

Partnerinizin başkası ile görüşmesine kızmak, buna öfke duyup partnerinizden çıkarmak onun davranışlarını kontrol etmek anlamına gelmektedir. Bu süreç başlangıçta zararsız gözükse de zaman içerisinde saplantıya dönüşecektir. İlişkilerde bu sürecin normal karşılanması ilginçtir. İnsanların kıskanç olmayan birisinin karşısındakini sevmiyor olduğunu düşünmeleri yanlıştır. Kişinin partnerine güvenmesi ve eşler arasında kıskançlığın bir seviyeye kadar normal karşılanması gerekmektedir. Kişinin kıskançlık konusunda aşırıya kaçması kendisine yeterince değer vermediğini göstermektedir. Kişi iç güvensizliğini kendisi çözebiliyor olmalıdır.

 

Tavsiye Konu

Evli Kadınlarda Kilo Problemi

Evli Kadınlarda Kilo Problemi Evlilik sonrasında eşlerde kilo alımı sık yaşanan bir durumdur. Kilo alan …

Bir Yorum

  1. İlişkiye en büyük zarar veren yanlış kesinlikle ilişkiyi bitirmek ile tehtid etmektir. Çünkü bu tehtidi yapan kişi zaten kafasında o ilişkiyi çoktan bitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir