14 Eylül 2019 , Cumartesi
Ana Sayfa / Eğitim / İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğu hala iş hayatında bir yerlere gelebilmek için kendilerini yetiştirmeleri gerektiğinin farkında değiller. Üniversiteden mezun olduktan sonra iş arayışına girdiklerinde yüzleştikleri gerçekler çoğu zaman başarı merdivenlerini tırmanırken zaman kaybetmelerine neden olmaktadır. Yıllardan bu yana iş hayatında insanların yabancı dil olarak İngilizce bilmeleri gerekliliği özel sektörde süregelmektedir. Talip olduğunuz pozisyonda sürekli olarak İngilizce kullanmayacak olsanız dahi firmaların eleme kriteri olarak seçtikleri İngilizce mutlaka öğrenilmeli ve korkunuz olmaktan çıkmalıdır. Bunu başarabilmeniz için sizlere faydası dokunacağını düşündüğümüz İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler konusunu hazırlamaya karar verdik.

İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Pratik Bilgiler

Uzun vadeli ve planlı çalışın: İnsanlar İngilizce eksiklerini kısa sürede tamamlayabileceklerini düşündüklerinde en büyük hatayı yapıyorlar. İnsanların 3 ay içerisinde acele İngilizce öğrenmem gerekiyor, bu yaz İngilizceyi halletmem gerekiyor gibi cümleleriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Gerçekten İngilizceyi öğrenmek ve başarılı bir sonuç elde edebilmek için İngilizce’nin kısa sürede, acele ile öğrenilmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. İngilizce öğrenmek uzun vadeli çalışma ile mümkündür. Öncelikle İngilizce konuların listesini çıkarın, bu listeye göre kendinize uygun bir plan yapın ve zaman kaybetmeden harekete geçin.

Günlük çalışın: Çevrenizde mutlaka yıllardır İngilizce öğrenme çabasında olan insanlar vardır. Geldikleri nokta başaramadıklarını gösterdiği gibi sizleri de karamsarlığa itebilir. Bu gibi iç karartan örnekleri bir kenara bırakın. Bu insanlar 5 sene veya 10 sene olması fark etmeksizin İngilizce öğrenmek istiyor olmalarına rağmen genellikle bunun için adım atmayan insanlardan oluşmaktadır. Bu insanlar düzenli çalışmıyor olmalarının, İngilizce öğrenmek için program yapmamış olmanın dezavantajlarını yaşamaktadırlar. İlk maddede İngilizce konu listesi çıkarmanız gerekliliğinden bahsetmiştik. Haftalık olarak bu listeden bir konu bitirmeye özen gösterin. Günlük ufak da olsa ilerleme sağlamanız hiç ilerlemiyor olmanızdan çok daha iyidir bunu unutmayın.

İngilizceyi bir bütün olarak düşünün: Bir tabure hayal edin. Taburenin bir ayağının olmaması sağlamlığını ortadan kaldıracaktır. Taburenin 4 ayağının da yerinde olması gerekmektedir. İngilizce tabureye benzetildiğinde; 1- Dinleme, 2- Konuşma, 3- Okuma, 4- Yazma bunların her birinde başarılı olmanız tam olarak öğrendiğiniz anlamına gelecektir. Bu nedenle çalışma sisteminizi her unsuru göz önüne alarak oluşturun.

İhtiyaç olduğunda öğrenmeye başlamayın: Üniversite mezuniyeti sonrasında iş ararken sürekli karşınıza çıkıyor diye İngilizce öğrenmeye acelece başlamayın. İhtiyacınız olmadığını düşünseniz de üniversitenin ilk yıllarında bol vaktiniz olduğunuzda İngilizce öğrenmek için adım atın.

Kelime ezberlemeyin: Kelimeleri ezberlemek yerine cümle okumayı tercih edin. Cümle okurken anlamını bilmediğiniz kelimelerin karşılığına sözlüklerden bakma konusunda üşengeçlik yapmayın. Kelimeyi ezberlemek bir şekilde mümkün olsa da cümlede nerede kullanmanız gerektiğini kavramanız ezber yoluyla mümkün değildir. Ezberle kendinizi yormak yerine bol okumayı tercih edin.

Türkçe’de kullanılan mantığı bir kenara bırakın: İngilizce öğrenirken yapılan yanlışların başında cümlenin akıldan Türkçe kurulması ve sonrasında İngilizce’ye çevrilmesi gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek için İngilizce filmler izlemeli, kitaplar okumalısınız.

Tavsiye Konu

Uzaktan Eğitim Nedir?

Hem öğrencinin hem de öğretim üyesinin kampüse gelmesinin zorunlu olmadığı yani zamandan ve mekandan tamamen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir