Ana Sayfa / Dini / İslamda Boşanmak

İslamda Boşanmak

İslamda Boşanmak

İslamda boşanmak, islam dinine göre kocaya verilmiştir. Kadının erkeği boşama hakkı olmasa da bu durumun bazı istisnaları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Erkeğin boşanma hakkını kadına vermesi durumunda kadın erkekten boşanabilmektedir.
  • Kadının resmi nikahı olması durumunda hakime başvurması durumunda hakim boşanma kararı alırsa boşanma gerçekleşecektir.

Fakat boşanma evliliklerde ilk tercih edilmesi gereken bir durum kesinlikle olmamalıdır. Aile içinde geçimsizlik olsa dahi öncelikle iki tarafın ailelerinin bir araya gelerek bunu çözmeye çalışması gerekmektedir. Sudan bahanelerle kadının erkeği terk etmesi dinimize göre caiz değildir.

Cahiliye döneminde kadına bakış çok kötü olsa da İslam dinine göre kadın da tıpkı erkek gibi doğmakta ve onun gibi insan yavrusudur. Anne ve babanın sorumlu olmaması için erkek ve kız çocuğunu birbirinden ayırmaması gerekmektedir.

Kadının erkekten ayrılmadan büyütülmesi sonrasında evlilik çağına geldiğinde çeşitli hakları bulunmaktadır. Bu haklardan birisi evleneceği damat adayını görmesi hakkıdır. Kadının damat adayını görmesi aynı zamanda sünnettir. Damat adayının ve velilerinin ısrarına rağmen beğenmezse damat adayını reddedebilir.

Kadın evlenirken Allah tarafından verilen mihir hakkını istediği kadar alır. Aldığı mihri harcama yetkisi tamamen kadındadır. Hayır işlerinde kullanabileceği gibi ticaret de yapabilir. Hem kadının hem de evin gereksinimlerinin karşılanması sorumluluğu erkektedir. Erkeğin evlilikteki görevleri arasında kadını eğlendirmek ve onunla şakalaşmak da yer almaktadır.

İslama Göre Boşanma Nasıl Olur?

İslam’a göre evlilikte üç bağ vardır. Açık boşama sözcüklerinin üç defa tekrarlanması geri dönüşü olmayan bir şekilde boşanmaya neden olacaktır. Kinayeli yani kapalı sözlerin eşe boşama niyeti ile söylenmiş olması ve bunun üç kez gerçekleşmesi de kesin, geri dönüşü olmayan boşanmaya neden olur. Bu tarz boşanmalarda iddet müddeti geçtikten sonra yeniden nikah kıyılırsa tekrar bir araya gelinebilir. Boşamak niyet etmedikçe söylenen kapalı, kinayeli sözler boşamaya neden olmaz.

Erkeğin eşine hitap şekillerine dikkat etmesi gerekmektedir. Kardeşim, kızım, anam demekle boşama olmaz. Fakat erkek bundan sonra kardeşim, anam, kızım ol diye hitap ederse bu durum talak-ı bain olur ve boşama gerçekleşir.

Kızarak dalgın olanın, hastalıkla boşama sözcüklerini söyleyenin, baygının, delinin ve bunağın söylemesi ile boşama olmaz. Söylediğini bilmemek olarak tanımlanan kızarak dalgın olmanın iki türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki kinaye sözler kullanılmasına rağmen anlamının bilinmeden, arzu etmeden söylenmesidir. Fakat açık kelimeler tekrarlandığında arzu ve kast olmasa dahi talak vaki olmaktadır. Bunun haricinde isteyerek ve bilerek söylemesine rağmen erkeğin söylediğini bilmemesi, hatırlaması ve inkar etmesi durumudur. Ortada iki şahit varsa ve bunlar erkeğin boşamayı gerçekleştirdiğini söylerlerse boşama olurken, şahit yoksa ve adam inkar ediyorsa boşama vaki olmayacaktır.

İlişkiden aciz olan, evlilik vazifesini yerine getirmeyen erkeğin hanımının ayrılmak istemesi, onu boşaması vaciptir.

 

 

Tavsiye Konu

Ramazan’da Cinsellik

Ramazan’da Cinsellik Ramazan ayında oruç tutarken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında cinsellik konusu da insanlar …

Bir Yorum

  1. Bence birçok insan kitabımızı çarpıtmaya ve bu pis hareketleri ile bazı cahil insanları yanına çekmeye çalışıyor. Peygamber efendimiz ile ilgili yalan yanlış sözde hikayeler anlatarak da bu pis zihinleri ile onun hatıralarını kirletiyor. Keşke tüm müslümanlar Kuran’ı anladıkları dilde (Türkçe-Arapça-Kürtçe) bir kere okusa. Arapça bilmeden Arapça okumak tabi güzel bir şey ama içeriğini de tam olarak anlamak gerek. İçeriğini bilmeden sağdan soldan duyarak duyduklarına inanmak bence çok yanlış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir