23 Ekim 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / İnternet & Yazılım / Jenerik Domain Nedir, Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain Nedir, Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain Nedir, Nasıl Bulunur?

Sözlükte karşılığı bulunan sözcük grubunun veya tek başına bir sözcüğün yer aldığı alan adları jenerik domain olarak adlandırılıyor. Örneğin kalem.com alan adı kelimenin anlamının sözlükte direkt olarak karşılığının olması nedeniyle jenerik alan adları olarak anılmaktadır. Domain seçiminin dijital ortamlarda oldukça önemli olduğu, seçilen domainin direkt olarak proje ile ilişkili tercih edilmesinin prestij anlamında, akılda kalma oranı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Giriş düzeyinde bir bilgisayar kullanıcısı dahi alan adlarının önemini kavramakta ve domain satışı hakkında geçmişte en ufak bir tecrübesi olmasa dahi ciddi rakamlar edebileceğini tahmin etmekte ve projeye daha fazla güven duymaktadır. Bizler jenerik domain nedir konusu haricinde konu hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için jenerik boş domainler var mıdır, nasıl bulunurlar konusuna daha çok değineceğiz. Jenerik alan adları hakkında amatör düzeyden uzak bir bilgi vermemiz gerekirse SEO açısından oldukça avantaj sağladığından rahatlıkla bahsedebiliriz.

Jenerik Domain Özellikleri

  • Sözlükte karşılıkları olan sözcüklerden oluşmalıdırlar. Jenerik domain özelliklerini yerine getiren alan adlarından birisi olarak oyun.com adresinden bahsedebiliriz.
  • Yazımızın bu bölümüne kadar .com uzantılı alan adreslerini örnek göstermiş olmamız sizleri kesinlikle yanıltmasın. Bir alan adının jenerik olup olmamasının uzantısı ile alakası olmayıp, oyun.net adresi de jenerik alan adları sınıfına girmektedir.
  • Sözlükte anlamı olan bir kelimeye ek getirildiğinde ortaya çıkan link kesinlikle jenerik değildir. Örneğin oyun.com adresi bahsettiğimiz şekilde jenerikken oyunlar.com adresi jenerik alan adları sınıfında yer almıyor. Bu konuda internet sektöründe faaliyet gösteren kişi ve kurumlar dahi zaman zaman yanlış yönlendirmeler yapabiliyorlar.
  •  Türkçe jenerik domainleri ele aldığımızda sık kullanılan kelime gruplarının da jenerik kafilesine dahil olmasından bahsedebiliriz. ceptelefonlari.com sözcük grubunun sık kullanılması nedeniyle jenerik bir alan adıdır.
  • Bahsedilen tüm özelliklerin bir takım istisnaları bulunmaktadır. Örneğin e-ticaret.com alan adı Türkçe’de kısaltılmış haliyle kullanıldığı için sözlükte karşılığı olmasa da jenerik olarak kabul edilmektedir.

Jenerik Domain Bulma

Farklı uzantılara sahip olmaları fark etmeksizin her jenerik domain maddi anlamda oldukça değerlidir. Domainin hak ettiği değeri bulabilmesi onunla ilgilenen, projesi için ihtiyaç duyan doğru kişi ve kurumu bulmak ile de doğrudan alakalıdır. Bazen jenerik domainlerin bazılarının sadece popüler olan uzantılar için yüksek tutarlar ettiğini diğer uzantıların beklentileri karşılayan rakamlara alıcı bulmayışı da sık yaşanmaktadır.

Jenerik domain bulabilmek sabır işi olduğu kadar, sözlük karıştırmaktan hoşlandığınız kadar iyi bir takipçi de olmanız gerekiyor. Düzenli olarak düşen, düşmesi yakın domainleri markaja almanız ve aklınızdaki alan adının beklediğiniz değerleri edip etmediğini araştırmanız gerekmektedir. Jenerik domainler genellikle tescil firmaları aracılığı ile alınmamakta, bu işin ticaretini yapanlar arasında alım – satım gerçekleştirilmektedir. Yani ciddi bir rakam ödeyerek aldığınız ve maddi değerini daha yüksek düşündüğünüz bir jenerik alan adını aldığınız fiyattan satamama ihtimaliniz dahi bulunmaktadır. Jenerik alan adlarının tescil işlemlerini sektörde güvenliğini kanıtlamış firmalar aracılığıyla gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Tavsiye Konu

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri

En İyi Ücretsiz Bulut Depolama Hizmetleri Veri depolama ve taşıma noktasındaki ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. …

2 Yorumlar

  1. jenerik domain alıp satarak gerçekten büyük paralar kazanılabiliyor. Özellikle bu işi yapan domain avcıları son zamanlarda efsane büyük rakamlara satışlar yaptı. Ama sanırım bu sektöre giriş yapmak için geç kaldık gibi. Çünkü jenerik ggüzel domainlerin birçoğu simdiden kapılmış durumda.

  2. jenerik domain nedir konusunda güzel bir açıklama olmuş fakat artık piyasada jenerik domain bulmak gerçekten imkansıza yaklaştı. Güzel domainlerin bazılarını ise ne yazık ki kirletmişler. Temiz ve çalışmaya uygun jenerik domainlerinde fiyatları çok ama çok yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir