23 Ekim 2019 , Çarşamba
Ana Sayfa / Kadın / Kadın İçin Yoga Nedir

Kadın İçin Yoga Nedir

Kadın İçin Yoga Nedir

Dünya genelinde yoga yapanların büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bilinmektedir. Fakat buna rağmen hocalar kadınlara özel hareketler için öneriler ve uyarılar yapmakta eksik kalmaktadır. Bu nedenle amacına daha uygun çalışmalar yürütebilmeniz için Kadın İçin Yoga Nedir konusunu işleme kararı aldık.

Yoga ve Kadınlar

Günümüzde yoga konusunda aktarımların hem erkekler hem de kadınlar için aynı şekilde gerçekleştirilmesi aslında büyük bir yanlıştır. Geçmişte hazırlanan geleneksel yoga metinleri incelendiğinde yoganın erkekler ve kadınlar tarafından uygulanmasının mümkün olmadığını belirtmektedirler. Hatta bu konuşmalarda dahi defalarca aktarılmaktadır.

Kadınların hayatları menapoz, hamilelik ve mensturasyon gibi üç tane olay nedeniyle erkeklerden farklı kılınmaktadır. Özellikle bu dönemlerde kadınların yoga çalışmalarında değişiklikler yapmaları gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinde kadınların yoga çalışmalarını nasıl yeniden düzenleyecekleri yönünde dersler veren birçok kaynak bulunmaktadır. Bu noktada kaynak fazla olsa da mensturasyon dönemi için yapılması gereken yoga hareketlerindeki değişiklikleri kadınların birçoğu bilmemektedir. Bu durum aslında oldukça şaşırtıcıdır.

Regl dönemindeki kadınlar için bazı hocalara göre sadece kadınların ters duruşlardan uzak durması gerekmektedir. Fakat genel anlamda görüşlerin kadınların bu dönemlerinde ilahi okuma, meditasyon, yoga gibi enerjilerinin kalbin yukarısına çıkmasına neden olacak faaliyetlere ara vermeleri yönünde birleştiği bilinmektedir.

Temizlenme süreci olarak düşünülebilecek regl döneminde 4 – 5 günde atılan kan toksin yüklüdür. Toksinlerden bu şekilde arınan beden her ay taze kan üretebiliyor. Kadınların sağlığı genellikle kanlarının sağlığı ile bu nedenle ölçülmektedir. Kanın sağlıklı olması durumunda hücrelere ve dokulara sağlıklı enerji taşınmaktadır.

Kadının regl dönemlerini düzenli ve ağrısız geçirmesine rağmen yoga yaparken dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmediğinde kısa süre içerisinde bir şeylerin ters gittiğini en azından döngünün gecikmesi ile fark edecektir. Adet döngüsünün gerçekleşmemesi yıllar dahi sürebilmektedir. Bu durumda kadınların yüzlerinde aşırı derecede sivilce oluşumu görüldüğü vakalar da görülmüştür. Bu kadınlar tarafından oldukça önemli görülmesi gereken bir durumdur. Bedenin doğal döngüsüne karşı çıkmakla başlanan bu sürecin sağlık açısından bir hayli olumsuz etkisi olabiliyor.

Yoga felsefesini yaşamak isteyen ve 25 – 50 yaş arasında olup, hayatta en çok aktif olunan, insanlığa en faydalı olunan dönemde fiziksel hareketler, nefes çalışmaları fazlasıyla önemsenmelidir. Pranayama ve asana konusunda bilgi edinilmelidir. Bunlar kadının iç enerjisinin düzenlenmesine ve organların buna bağlı olarak sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır.

Tavsiye Konu

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri Kutsal kurum olarak adlandırılan evlilik konusunda en büyük temenni mutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir