15 Ekim 2019 , Salı
Ana Sayfa / Kadın / Kadının Ekonomik Bağımsızlık Sorunu

Kadının Ekonomik Bağımsızlık Sorunu

Kadının Ekonomik Bağımsızlık Sorunu

Kadınlar üzerine yapılan çeşitli araştırma sonuçlarından birisi de geçtiğimiz dönemlerde ele alınan eşitlik araştırması olmuştur. Kadınlar bilindiği gibi her ne kadar modern toplum, eşitlikten yana olan toplum ifadeleri kullanılsa da erkekler ile aynı kefede durmayı başaramamıştır. Hayatın birçok alanında da kadın olması nedeniyle ikinci plana atıldığı görülmüştür. Hatta birçok mecrada kadın olduğu için söz hakkının bile olmadığına şahitlik edilmiştir.Bu gidişe dur demek isteyen kadınlar yapılan araştırmalarda mümkün olduğunca seslerini yükseltmeye çalışmış ve kendilerini ifade edebilmişlerdir. Türkiye genelinde yapılmış olan eşitlik araştırması sonuçlarına göre ortaya çıkan sonuç kadının ekonomik bağımsızlık sorunu olmuştur. Birçok kişinin şaşkınlıkla karşıladığı bu sonucun detaylarını ve kadınların bu konuda ki düşüncelerini sizler için inceleyeceğiz.

Kadınlar Üzerinden Yapılan Eşitlik Araştırması ve Sonuçları

Ülkemizde CATI yöntemiyle yani telefondan kişiler aranarak yapılan eşitlik araştırmasında kadınların en fazla istedikleri ve dertli oldukları konunun ekonomik özgürlüklerinin olmaması olduğu otaya çıkmıştır. Bununla birlikte daha birçok çarpıcı sonucun ortaya çıktığı görülse de en fazla dikkat çeken konu kadının istihdama katılma isteği olmuştur. İstihdama katılan kadın erkek oranları arısındaki uçurumu tam anlamıyla ortaya koyan sonuçlar kadınların haklı çığlıklarını da duyurmayı başarmıştır.

Eşitlik araştırmasına 18 yaş ve üstünde olan 750 kadın ve 750 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Doğru sonuçlara ulaşabilmek ve gerçekliği yansıtabilmek için araştırma aşamasında bölge, eğitim durumu, sosyal ve ekonomik durum gibi kriterlere özen gösterilmiştir.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında kadınlarda yaklaşık % 70 üzerinde kadının ekonomik özgürlüğü savunduğu erkeklerden ise sadece %56 kadarının buna katıldığı görülmüştür. Kadınlar çalışan kadın sayısının çok daha fazla olması ve bu konuda erkekler ile eşit haklara sahip olmaları gerektiğini düşünmektedirler. Özellikle işsizliğin çok olduğu dönemlerde bile kadınların daha çok çalışması ve buna hak tanınması gerektiğini savunan kadın çoğunluğu, bir kadın için ekonomik bağımsızlık olmazsa olmaz olmalıdır demişlerdir.

Kadın Neden Ekonomik Bağımsızlık İster?

  • Kadınların ekonomik bağımsızlık istemelerinin altında yatan en büyük neden kendilerini gerçekleştirme istekleridir. Geçmişten günümüze gelen ataerkil toplumlarda ikinci planda kalmış kadın çalışıp ekonomik özgürlüğünü eline aldığında kendisini daha özgür hissetmektedir.
  • Çalışan bir kadının ailesine olan katkısının da çok daha fazla olduğu aksi iddia edilemez bir gerçektir. Bu sebeple de çalışmak isteyen kadın sayısı çoktur ve bu düşünceden ötürü erkeklerin desteğin alan kadın da çoktur.
  • Kadın için çalışmak aynı zamanda daha güçlü hissetmek anlamına da gelmektedir. Ayakları üzerinde duran, kendi parasını kazanıp daha özgür harcamalar yapabilen kadınlar kendilerini çok daha güçlü hissederler.

Tavsiye Konu

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri Kutsal kurum olarak adlandırılan evlilik konusunda en büyük temenni mutlu bir …

Bir Yorum

  1. Selin Kalır

    her kadın ekonomik olarak bağımsız olmalı bence. Çünkü ekonomik olarak bağımsız olan kadınlar ikili ilişkilerde geri plana atılabiliyor ve ne yazık ki bir çok ilişki probleminde ilişkiyi bırakamıyor. Daha iyi bir yaşam için ekonomik bağımsızlıklarını ellerine almaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir