Ana Sayfa / Kadın / Kadınların Alması Gereken Sorumluluklar

Kadınların Alması Gereken Sorumluluklar

Kadınların Alması Gereken Sorumluluklar

Aile anne baba ve çocuklardan oluşur ve toplumun en küçük yapı parçası olarak bilinir. En küçük denildiğine bakıp aldanılmasın çünkü her şeyin başlayıp bittiği en önemli kurumdur. Aile içerisinde her birey önemlidir ancak bu yapının sağlam bir şekilde ayakta durabilmesi için gerekli görülen en önemli birey hiç şüphesiz annedir yani kadındır. Özellikle ataerkil toplumlarda genellikle kadının eşinden sonra geliyor olduğu görülse de işin aslının öyle olmadığı, erkeği derleyen toplayan ve çoğu zaman yönetenin de kadın olduğu inkâr edilemeyecek bir gerçektir.  Bir ailenin en gerekli görülen parçası kadındır dediğimizde biliyoruz ki aklınıza ilk olarak kadınların alması gereken sorumluluklar nelerdir sorusu geliyor. O halde gelin bu sorumlulukların neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Kadının Aile İçindeki Sorumlulukları

Kadının Eşine Karşı Sorumluluğu

  • Tam bu noktada kadın erkek ayrımı yapmadan belirtmek gerekir ki öncelikli olarak eşlerin birbirine karşı en önemli sorumlulukları saygı ve sevgi içerisinde hareket etmek olacaktır. Kadınlarda bu durum eşlerini aile reisi olarak kabul etmeleri ile başlar. Her ne kadar maddi ya da manevi eşit güce sahip olunduğu düşünülüyor olsa da kadının eşini ezmemesi ve evliliğini belirli bir hoşgörü çerçevesinde idare ettirmesi gerekir.
  • Bir diğer önemli husus ise kadının eşine karşı davranışlarında kanaatkar olması gerektiğidir. Kadın ailesinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeli ve kendi menfaatlerini ön planda tutarak aç gözlülük yapmamalıdır.
  • Kadınlar ailenin toparlayıcısı olduğu için bir diğer yandan da tüm sırları bilen ama saklayan kişi olacaktır. Özellikle eşi ile arasında geçen her konuyu aile mahremiyeti olarak görüp ortalığa saçmaması gerekir.
  • Kadınların eşlerine karşı bir diğer sorumluluğu ise kendilerinin ve aile ile birlikte vakit geçirdikleri ortamların temiz olmasını sağlamaktır. Bu nokta da belirtmek gerekir ki temiz ve güzel ortamlarda huzur bulunur ve güzellikler çoğalır.
  • Eşlerin birbirlerine karşı cinsel konularda da sorumlulukları bulunur. Kadın ya da erkek her kim olursa olsun istenilmeyen bir şeye zorlanamaz ancak kadınların eşleri ile muhabbetini iyi tutması ve nefsin ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir.

Kadının Çocuğuna Karşı Sorumluluğu

  • Kadının çocuğuna karşı en önemli sorumluluğu ahlaki açıdan iyi bir eğitim almasını sağlamasıdır. Çocuklar için ilk eğitim evi ailedir ve ilk öğretmen annedir. Eğer kadın çocuğuna iyi ve güzeli aşılarsa, kendisine ve çevresine karşı saygı sevgi çerçevesinde hareket etmesini öğretirse en büyük sorumluluğunu yerine getirmiş olur.
  • Bir diğer sorumluluk ise çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarının helal ve doğru yoldan karşılanması olacaktır.
  • Çocuklar ne kadar çok sevgi görürse o kadar çok sevgi verebilir ve şefkatli olur. Kadınlar çocuklarına karşı her zaman hoş görülü, sevecen ve yol gösterici olmak durumundadır.
  • Kadın çocuklarının çocukluğunu yaşamasına engel olmamalı ve onları yapmak istedikleri şeyler konusunda destekleyerek cesaretlendirmelidir.
  • Ailede erkekler reis konumunda olsa da neredeyse her konuda olduğu gibi çocuk eğitimi ve yetiştirilmesi konusunda ki sorumluluk da çoğunlukla anneye düşer. Bu sebeple anne çocukları için iyi bir yol gösterici olmak zorundadır.

Tavsiye Konu

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri

Kadınların Evlilikten Korkma Sebepleri Kutsal kurum olarak adlandırılan evlilik konusunda en büyük temenni mutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir