Sağlık

Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli Uyku; Kişinin sabah dinç uyanması ve uyandığı gibi kendisini zinde hissetmesi günün devamında mutlu olabilmesi, başarılı olabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle kaliteli uyku uyumak için dikkat edilmesi gereken noktalara mutlaka uyulması gerekiyor. Peki kaliteli uyku nedir?

Kaliteli Uyku Nedir?: Kişi uyurken zihinsel ve bedensel verilerin toplanması işlemi gerçekleştiği, metabolik ve hafıza süreçleri düzenlendiği için uykunun aksaması kesinlikle önlenmelidir. Sağlık problemleri yaşamayacak sürelerde yaşa uygun bir şekilde rahat bir yatak ve ona uygun bir yastıkla gerçekleştirilen uyku en basit haliyle kaliteli uyku olarak tanımlanabilir.

Kaliteli Uyku Nasıl Olur?

Yemek Saatleri: Pek dikkat edilmiyor olsa da kişinin yemek yediği saatler uyku kalitesini doğrudan etkiliyor. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemenin bırakılması solunumun düzenlenmesi ve kalp üstünde yemeğe bağlı olarak ortaya çıkacak basıncın engellenmesi açısından önemlidir.

Yemek Tercihleri: Baharatlı, yağlı ve kızartmalı yiyeceklerin akşam saatlerinde tüketilmesi kişide reflüye neden olabileceği gibi uykuya dalış sürecinin uzamasına ve bu sayede uyku kalitesinin bozulmasına neden oluyor.

Alkol ve Sigara Tüketimi: Aşırı alkol tüketiminin vücuda zararlarından birisi uykuda solunum durmasıdır. Solunuma baskılar oluşturulmaması için kişi yatmadan 4 saat öncesinde alkol tüketimini bırakmalıdır. Sigara tüketimi tahrişe neden olarak kişide horlama başlatır. Sigaranın tamamen bırakılması sonrasında kişinin uykusunda solunumu fazlasıyla düzelecektir.

Çikolata – Kahve – Kola: Bu ürünlerin uyarıcı madde içermesi nedeniyle özellikle akşam 17:00’den sonra tüketilmesi uyku kalitesinde bozulmaya neden olacaktır.

Yatış Pozisyonları: Kişinin sırt üstü yatması boğazındaki ve boynundaki dokuların arkaya kaymasına neden olduğu için hava yolu daralabilir, hatta tıkanabilir. Yatağınıza vereceğiniz şekiller, sırt bölgesine yerleştirilecek yastıklar kişinin alışkın olmasına rağmen sırt üstü yatmasınıın önüne geçecektir.

Klima Kullanımı: Aşırı sıcak havalarda insanlar yattıkları yerlerde serin bir ortamda uykuya dalabilmek için klima çalıştırmayı tercih etseler de bilinçli bir kullanım oldukça önemlidir. Sıcak ortamlarda uyku kalitesini arttıran klimanın gerekli bakımlarının yapılarak filtrelerinin sık temizlenmesi veya gerekiyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca mümkün mertebe ortamın nem oranının çok düşürülmemesine gayret gösterilmelidir.

Rahat Yastık ve Yatak: Eklem bölgelerind problem olanlar, akciğer hastalığı bulunanlar, kalp rahatsızlıkları bulunanlar ve yaşlıların rahat yastık ve yatak ile uyumaları uyku kalitesinin artmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle eklem hastalıklarından, kas ve kemik rahatsızlıklarından dertli olan kişilerin ortopedik yastık ve yatak kullanmaları gerekiyor. Kendileri için en uygun yatak ve yastık seçimi için uzman görüşüne danışılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı